Trump átszabja a világot, de mit hoz a jövő?

Legfőbb ideje, hogy eredményesek legyen a tárgyalások a kedélyek hűtésére. Trump keményen lecsapott, felébresztve a világot.

2025. 05. 19. 5:50
Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke egy táblázatot tart a kezében, miközben a kölcsönös vámokról beszélt
Donald Trump amerikai elnök a vámtételek táblázatával a kezében Fotó: Brendan Smialowski Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ritkán kerül a szemünk elé olyan bolond, aki aztán milliárdos lesz. Donald Trump sem bolond, csak buzgó, lobbanékony ember, aki huszonnégy óra leforgása alatt meg szeretné oldani a világ problémáit. Látva az orosz „cár” eltökéltségét, Trump megértette: két út áll előtte. Békekötés részben a Kreml feltételei szerint, amelyek értelmében az oroszok elérik céljaikat, vagy eszkaláció a Nyugat részéről Vlagyimir Putyin megtörésére, ami egyúttal egy harmadik világháború valós kockázatával jár együtt. Tekintve azonban, hogy az európaiak a háború folytatása mellett tették le a voksukat, senki nem tudja, Trump valójában hogyan fog dönteni.

Egyelőre két vasat tart a tűzben, időnként megengedőnek, máskor fenyegetőnek mutatkozva Moszkvával szemben. De mi történik a színfalak mögött? Rejtély.

Mindenesetre a kereskedelmi háború tökéletesen logikus elemzésre épül, akkor is, ha túlzásai miatt a szándékolthoz képest ellentétes hatást vált ki. A dolgok mélyén Trumpnak igaza van, de a módszere brutális. Trumpnál a gyors cselekvés előrevalóbb a sehová sem vezető, bonyolult elméleteknél és a meddő vitáknál. Először cselekszik, aztán alkalmazkodik. Meg kell értenünk: Trump az 1950-es évek Amerikájának nosztalgikus patriótája, amely a világgazdaság hetven százalékát termelte meg, miközben Európa a padlón hevert, a globális Dél pedig még nem emelkedett fel. A kollektív emlékezetben, amelyet Hollywood varázsa ügyesen tartott fent, Amerika két háborút is megnyert: egyet a nácizmussal, egy másikat pedig a japán imperializmussal szemben. Vagyis Európa neki köszönheti a szabadságát. 

Ha tehát a világ újra békében élhetne, ezt a nagy Amerikának köszönhetné. Sehol sem kell tehát említést tenni a 26 millió oroszról, aki az életét áldozta a német hadsereg nyolcvan százalékának felszámolásáért. Sehol sem volt kérdés a két atombomba, amelyet Hirosimára és Nagaszakira dobtak le, és amelyek másodperc leforgása alatt iktatták ki a polgári lakosság, nők, gyermekek, csecsemők és idősek százezreit.

Az erősebb jogát nem kérdőjelezték meg, a vadnyugati mentalitás ma is igencsak él. A nagy Amerika uralta a világot, és az évszázadokon át uralkodó római birodalom hatalmának mércéje szerint csak ez számított. 

1945 óta Amerika győzelmi mámorban él, és nem viseli el, hogy egy rivális veszélyeztesse a felsőbbrendűségét. Trump ez után az Amerika után érez nosztalgiát, amelyet a MAGA (Tegyük ismét naggyá Amerikát!) szlogenje tökéletesen ki is fejez, persze egyszerűen, de bizonyosan nem együgyű módon. Az ő szempontjából nézve ha Amerika már nem a világ vezércsillaga többé, az azért van, mert hagyta magát lerabolni a globalista ideológia részéről, amely annak az amerikai középosztálynak a kárára gyarapszik, amely Trumpot megválasztotta. A globalizáció Trump szemével nézve Amerika ipartalanításának, a vállalkozások külföldre településének, a külföldi alvállalkozóktól való függésnek és az amerikai nép elszegényedésének a szinonímája. Vagyis sürgősen ki kell igazítani. Újraiparosításra van szükség, az ipar hazatelepítésére, valamint az amerikaiak teljes foglalkoztatásának biztosítására anélkül, hogy más országoktól kelljen függnie.

Sajnos a 2025-ös világgazdaság már nem olyan, mint amilyen 1950-ben volt. Hanem olyan törékeny, mint a keresztrejtvény: csak egy szót kell megváltoztatni, és az egész fel van forgatva. Rövid távon az infláció és a recesszió fő kockázatot jelent a világ számára. A világgazdaság olyan hatalmas pókháló, amely mindenhová elér. Észak-Koreától eltekintve egyetlen ország sem tudja magát függetleníteni ettől. Ha meg is tudjuk érteni Trump okfejtését, aki véget akar vetni az Egyesült Államokat minden egyes évben sújtó 1200 milliárd dolláros külkereskedelmi mérleghiánynak, a vámok mértéke csak arra alkalmas, hogy felforgassa a világgazdaságot és visszaüssön a fogyasztóra. A Nemzetközi Valutaalap, az IMF a világgazdaság másfél százalékos visszaesését jelezte előre. Az európai növekedés egy-félszázalékot eshet vissza, ami siralmas annak fényében, hogy az infláció is felszökhet. A világ tőzsdéi, amelyek mindenek felett a stabilitást szeretik és gyűlölik a drasztikus lépéseket, kétszer is lejtmenetbe kapcsoltak. Először Trump vámügyi bejelentéseire, aztán a kínai válaszlépésre. Üdvözlendő a Nyugat elszegényedésével és a középosztály lecsúszásával való leszámolás, de ne legyen fájdalmasabb a gyógyír a betegségnél. Legfőbb ideje, hogy eredményesek legyen a tárgyalások a kedélyek hűtésére. Trump keményen lecsapott, felébresztve a világot.

A szerző nyugalmazott francia katonatiszt, a Riposte Laïque hírportál publicistája

Borítókép: Donald Trump amerikai elnök a vámtételek táblázatával a kezében. (Fotó: Brendan Smialowski/ AFP) 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.