Megtörni a sztereotípiát

Szokatlan kezdeményezéssel indul neki a 2010-es esztendőnek a Miskolci Szimfonikus Zenekar: vasárnap kortárs napot rendeznek a Művészetek Házában. A rendhagyó kezdeményezés célja, hogy a város és a régió közönségét megismertessék a sokak által mereven elutasított kortárs komolyzenével.

Makrai Sonja
2010. 02. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Néha maga a klasszikus irányvonal is komoly ellenállást vált ki egyesekből, a kortárs jelző pedig csak a pejoratív vonalat erősíti. Ez az a zenei műfaj ugyanis, amelyik nem éppen nevezhető populárisnak. Disszonanciájával, kakofonikus hangzásvilágával, ellentmondó zenei motívumok összefűzésével a kortárs komoly igencsak fekete báránynak tűnik a műfaji listán.
A miskolci szimfonikusok ezt a sztereotípiát kívánják megtörni. A Művészetek Háza a hét végére a kortárs zeneirodalom sasfészkévé változik. Az említett nagyzenekar mellett egyestés kamaraformációk koncertjei váltják egymást. A vájt fülűek, a barátkozni vágyók vagy a kíváncsi hitetlenek John Adams, Sugár Rezső, Dubrovay László, Keuler Jenő, Tihanyi László és Carter Pann műveit hallgathatják meg. A napot pedig Borlai Gergő dobvirtuóz és Ladányi Andrea táncművész kortárs multimédiás zenei táncestje zárja.

Kakas(ok) a Művészetek Palotájában. Két éve adott nagy sikerű hangversenyt a budapesti Művészetek Palotájában a világ vezető férfikarának is nevezett Chanticleer. A tizenkét tagú énekegyüttes, amely a Canterbury mesék „tisztán éneklő” kakasáról kapta nevét, San Franciscóban alakult 1978-ban, s három Grammy-díj birtokosa. Homogén, ám színekben gazdag hangzása miatt (mely a kontratenortól a basszusig terjed) gyakran titulálják „hangzenekarnak” is. Repertoárja nagyjából ezer évet fog át, hiszen a gregoriántól a reneszánsz zenén keresztül a jazzig terjed.
A cappella előadott műsoraik mindig tartalmasan szórakoztatóak, de gondoskodnak arról, hogy egy-egy kuriózummal is megörvendeztessék közönségüket.
Budapesti koncertjük menüjében is szerepel ilyen csemege, de külön érdekesség Ligeti György utolsó, Magyarországon komponált két kórusműve. Az izgalmasnak ígérkező hangversenyt népdalok, popdalok és gospelek zárják.
A vasárnap esti koncert előtt egy órával kezdődik a Művészetek Palotájában az Előhang, amelyen a fellépő művészekkel és a műsoron szereplő művekkel ismerkedhetnek meg közelebbről az érdeklődők. (B. Z. B.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.