Melegek, arabok, irániak a vásznon

A hetedik napon végre kitisztult Berlin felett az ég. Rohanna az ember megnézni a városból, amit lehet, de a Berlinale filmpalotájában időben helyet kell foglalni, nehogy csak az ötödik emeleten maradjon hely, bár a vászon hatalmas, onnan is remekül lehet látni a filmeket. Például a mozlimokról, Iránról vagy a homoszexuálisokról. Három kedvenc téma az idei Berlinalén.

Vitézy Zsófia
2010. 02. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Van, amikor halmozódnak a kedvenc témák, mint például a német–török koprodukcióban készült Sahadában (Hit), Burhan Kurbani iszlám-népszerűsítő filmjében. Az első filmes rendezőnek szerencséje van, a divatos mondanivaló, személyes sorsa és tehetsége a versenyprogramba juttatták diplomamunkáját, persze kellett hozzá a válogatók liberalizmusa és elkötelezettsége az említett témák iránt. A berlini második generációs mozlimok között játszódó tanmese egy iszlám közösség három tagjának életét követi. Az egyik főhős egy rendőr, aki véletlenül meglő egy várandós asszonyt. A nő elvetél, és a rendőrt emiatt olyan mély bűntudat gyötri, hogy otthagyja feleségét és gyönyörű kisfiát, áldozatot akar hozni az asszonyért, akinek meggyőződése szerint tönkre akarta tenni az életét. A másik hős az imám fiatal lánya, aki illegális abortuszt végeztet. Őt eleinte nem a bűntudat gyötri, hanem a műtét fizikai következményei, később viszont Allah büntetéseként értelmezi a fájdalmat, és apokalipszist vizionál. A harmadik szál egy konyhásfiúé, aki homoszexuális viszonyba keveredik egy munkatársával, emiatt küzd egyébként erős hitével. Hármójuk Allahhal vagy saját magukkal vívott küzdelmét nézhetjük végig másfél óra alatt, s az ifjú rendező reményei szerint megvilágosodva hagyjuk el a mozit. Nem tudom pontosan, kinek szól a film, a megtévedt muzulmánoknak vagy a vallásukat gyanakvással szemlélő keresztényeknek, én mindenesetre levontam a tanulságot: a hit fontos, és ha okosan fordulunk Isten felé, irányt ad.
Az iráni filmek divatja nyilván a választás körül kitört felkelésnek köszönhető, a politika támogatja az egyébként nem minden esetben a legerősebb munkákat. Rafi Pitts története, A vadász banális sztorival próbál mesélni a rendőrállam borzalmairól. A főszereplő (maga Rafi) az egyik tüntetésen meggyilkolt feleségért és kislányáért áll bosszút: találomra megöl két rendőrt. A hegyekbe menekül, de elkapják, és végül egy ostoba hiba miatt lelövik. Fura film, nem lehet benne senkivel azonosulni, a rendező szerint nem is kell, mert csak kérdéseket próbál feltenni. Na most ezek a kérdések vagy érdektelenek vagy nem sikerült őket pontosan megfogalmazni, mert bennem csak egy merült fel: vajon nem túlvezérelt-e kissé az iráni filmek iránti kritikátlan világszimpátia.
Lisa Cholodenko A gyerekek jól vannak című filmje komédia egy leszbikus családról. Két, ugyanattól a donortól származó gyereket nevelnek. A történetet a két gyerek indítja el, akik kíváncsiak apjukra, megkeresik, és ezzel felborítják a család gondosan megtervezett egyensúlyát. Az egyik anya (Juliannne Moore) összeszűri a levet az apával (Josh Hutcherson), a másik anya ezt megtudja, és innen minden úgy működik, mint minden családban: féltékenységi dráma, száműzetés a közös ágyból, megbeszélés, a betolakodó elkergetése, a házasság megszilárdulása. A leszbikus pár mindennapjait iróniával ábrázoló film, ha jóindulattal szeretnénk értelmezni, a házasság mellett érvel, de a gyenge, szexmániás apa ábrázolása miatt értelmezhető férfiellenesnek vagy épp a leszbikus családalapítás melletti kampánynak is. Ha bemutatják Magyarországon, nem jósolok neki nagy jövőt.

PANAHI NEM MEHETETT. Kerekasztal-beszélgetésre várták Dzsafár Panahi iráni rendezőt a Berlinaléra, ám a filmfesztivál szervezőinek legnagyobb döbbenetére nem kapott engedélyt, hogy elhagyja szülőhazáját. A rendező 2000-ben kapta meg az Arany Oroszlán-díjat Velencében A kör című filmjéért, amelyet Iránban betiltottak. Dzsafár Panahi 2001-ben volt a Titanic-fesztivál vendége Budapesten.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.