A lakossági hitelek legalább fél százaléka a bedőlés határán áll, vagy már be is bukott, mert az adósok még az áthidaló hitelek alacsonyabb törlesztőrészleteit sem tudják fizetni. Ráadásul ez az arány nem tartalmazza azokat a kölcsönöket, amelyek olyan reménytelen helyzetben vannak, hogy a bankok nem is ajánlják fel a könnyítést az adósoknak. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) legfrissebb adatai szerint a lakossági kölcsönöknek kettő-öt százalékát alakították át oly módon a bankok, hogy a futamidő megnyújtásával vagy a törlesztőrészletek ideiglenes csökkentésével mérsékelték az ügyfeleik terheit. Sajnos a kisebb részleteket sem mindenki tudja kifizetni, az áthidaló hiteleket igénybe vevő ügyfelek 10-20 százaléka ismét elmarad a törlesztéssel. A háztartási hitelek minősége a bankok állítása szerint nem romlott jelentősen 2009 utolsó három hónapjában.
Nagy Márton, az MNB pénzügyi stabilitási szakterületének helyettes vezetője közölte: míg a válság előtt a bankok túl nagy kockázatot vállaltak, jelenleg még a szükségesnél is óvatosabbak. Hiába rendelkeznek megfelelő tőkével, a hitelezésnél még mindig kerülik a kockázatokat. A jegybank felméréséből kiderül, hogy a bankok egyedül a lakossági jelzáloghitelezés feltételeit, kamatait mérséklik, a fogyasztási hitelek esetében még az idén is nagy lesz a szigor. Elsősorban a forinthitelek lehetnek olcsóbbak. A válaszadó bankok – a válság kitörése óta először – azt tapasztalták, hogy a lakosság újra elkezdett érdeklődni a fogyasztási hitelek iránt, bár a kereslet növekedése nem volt jelentős. A bankok a forinthitelek iránti kereslet növekedését, és a devizahitelek iránti kereslet csökkenését érzékelték 2009 utolsó negyedévében.
Legnehezebb dolguk a cégeknek lesz. A vállalati ügyfelek közül csak a legjobb hitelképességűeknek adnak pénzt a bankok, értük azonban éles verseny alakulhat ki a piacon.
Késnek a törlesztések. Mintegy harmadával nőtt egy év alatt a késedelmesen törlesztett hitelek száma: december végén 1,757 millió banki hitelszerződésnél, az összes szerződés 29,6 százalékánál volt valamilyen fizetési késedelem, ami 32,2 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit – derül ki a PSZÁF által publikált friss adatokból. December végén a lakossági hitelek 29,2, ezen belül a jelzáloghitelek 17,8, a kkv-hitelek 34, valamint az egyéb hitelek 44,8 százalékánál volt fizetési késedelem. (MTI)

Zakó, csokornyakkendő, benzingőz – szenzációsra sikeredett a motoros urak felvonulása