Hatékonyabb uniós kapcsolatra szólítják fel a brit miniszterelnököt

Keir Starmer brit miniszterelnököt egyre többen sürgetik, hogy bátrabban és határozottabban közelítse meg az Európai Unióval való kapcsolatok újjáépítését, hogy enyhítse a brexit következményeit. Dame Emily Thornberry, a Munkáspárt alsóházi külügyi bizottságának elnöke szerint a brexit súlyos gazdasági károkat okozott, amelyek helyreállítása határozottabb lépéseket igényelne a kormányfőtől.

Forrás: Independent2025. 05. 19. 5:24
Keir Starmer, Nagy-Britannia miniszterelnöke az Európai Politikai Közösség (EPC) csúcstalálkozóján, Tiranában, 2025. május 16-án Fotó: Armend Nimani Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Thornberry szerint az Egyesült Királyság GDP-je évente akár 4 százalékkal is csökkenhet a kereskedelmi korlátok miatt, ami a brexit következménye – erre figyelmeztetett a brit Költségvetési Felelősségi Hivatal is. A politikus hangsúlyozta, hogy az EU-val való „újraindítás” során nem szabad megállni félúton, és a jelenlegi elképzeléseknél ambiciózusabb megállapodásra van szükség, különösen a kereskedelem, a szolgáltatások exportja és a képesítések kölcsönös elismerése terén – írja az Independent.

brexit
Brexit: a britek EU-ba történő visszatéréséről is egyeztetett Emmanuel Macron francia elnök (balra) és Keir Starmer brit miniszterelnök az Európai Politikai Közösség csúcstalálkozóján Tiranában (Fotó: AFP/Ludovic Marin)

A Munkáspárt által javasolt új megállapodásról hétfőn, egy londoni csúcstalálkozón rántják le a leplet. Starmer ennek előkészítéseként pénteken Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével, valamint Emmanuel Macron francia elnökkel folytatott megbeszéléseket az Európai Politikai Közösség albániai csúcstalálkozóján.

A tárgyalások azonban több ponton is elakadtak. 

Az EU például azt szeretné elérni, hogy uniós diákok brit egyetemeken kedvezményes tandíjat fizethessenek, ami akár évi egymilliárd fontba is kerülhetne az Egyesült Királyságnak. Emellett Franciaország azt követeli, hogy az EU halászai ismét halászhassanak brit vizeken a vámkorlátok csökkentéséért cserébe.

Brexit: a növekedés a tét

Thornberry szerint a szabályozások egységesítése – különösen az áruk minőség-ellenőrzése terén – jelentősen megkönnyítené a kereskedelmet. Mint mondta:

Ha azonos szabványokat fogadnánk el, nemcsak az élelmiszerek esetén, hanem általánosságban is, az jelentősen egyszerűsítené az életet.

A politikus külön kiemelte a szolgáltatások, például az építészet területén tapasztalható exportkorlátozásokat, és sürgette ezek lebontását. Emellett a City pénzügyi szektorának helyzetére is kitért, amely szerinte mintha már fel is adta volna, és nem hisz abban, hogy javulhat a helyzete.

Dame Emily Thornberry (Fotó: Laurie Noble/Wikipedia)

Vitás kérdés a fiatalok mobilitási programja

A tervezet szerint a 30 év alattiak korlátozott időre vízummentesen dolgozhatnának és élhetnének az EU-ban és az Egyesült Királyságban, amit sokan a szabad mozgás visszahozatalának tekintenek.

Starmer korábban úgy nyilatkozott, hogy az Egyesült Királyság „az idegenek szigetévé” válhat, ha nem lépnek fel határozottan a migráció ellen – ezzel próbálva ellensúlyozni a Nigel Farage vezette Reform Párt előretörését.

Thornberry azonban elhatárolódott a miniszterelnök megfogalmazásától, mondván: 

Én nem így fogalmaztam volna. A gyermekeim többféle származásúak, mégis angolnak vallják magukat. Hackneyben, ahol én is képviselő vagyok, 86 nyelvet beszélnek.

Hozzátette: támogatja, hogy a külföldi diákokat ne számítsák bele a bevándorlási statisztikákba, mivel jellemzően csak átmenetileg tartózkodnak az országban. Thornberry szerint a brexit részben annak köszönhető, hogy a korábbi brit kormányok – beleértve a Munkáspárt vezette kabineteket is – túlságosan gyakran hibáztatták az EU-t a hazai problémákért. 

Mint fogalmazott: „Túl könnyű volt az EU-ra hárítani a felelősséget, ha valami nem működött, és így a közvélemény is egyre negatívabb képet alakított ki róla.”

A brexit máig rendkívül megosztó kérdés a brit politikában, mivel a kilépés következményeit a mai napig érezni lehet.

Borítókép: Keir Starmer, Nagy-Britannia miniszterelnöke az Európai Politikai Közösség csúcstalálkozóján, Tiranában, 2025. május 16-án (Fotó: AFP/Armend Nimani) 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.