Olaszország vette át a kezdeményezést abban a diplomáciai vitában, amely két napja robbant ki Líbia és Svájc között, amikor az alpesi ország megtiltotta 186 líbiai személyiség, köztük az első számú vezető, Moammer Kadhafi és családja beutazását az országba. A római közvetítő szereppel egy időben a sajtóban egyre több olyan elemzés látott napvilágot, hogy a spanyol soros uniós elnökség lassú reakciója miatt úgy tűnik, kicsúszik Madrid kezéből a kezdeményezés. A tegnapra a spanyol fővárosba összehívott svájci–líbiai külügyminiszteri csúcsról ráadásul a spanyol külügyminisztérium még tegnap délután sem tudta megmondani, hogy pontosan mikor tartják meg. A svájci külügyminisztérium honlapján ugyanakkor közölték, Micheline Calmy-Rey svájci külügyminiszter tegnap találkozott líbiai kollégájával, Músza Kúszával és Miguel Angel Moratinos spanyol külügyminiszterrel.
A Líbia és Svájc közötti diplomáciai incidens 2008 júliusában kezdődött, amikor a svájci hatóságok egy genfi szállodában őrizetbe vették Moammer Kadhafi fiát, Hannibal Kadhafit és terhességével az utolsó hónapban járó feleségét. A hatóságok szerint a líbiai vezető fiát és várandós feleségét egy szállodai alkalmazott panasza miatt vették őrizetbe. Azt állította ugyanis a hatóságoknak, hogy a líbiai pár rosszul bánt vele. Hannibal Kadhafit és feleségét két nap után engedték szabadon, amire válaszul az eset után Líbiában őrizetbe vettek két svájci üzletembert, akiket azóta sem engednek ki az észak-afrikai országból. Micheline Calmy-Rey ugyanakkor tegnap arról számolt be, hogy a két svájci állampolgár már az alpesi ország nagykövetségén tartózkodik, igaz, a hatóságok továbbra sem engedik ki őket Tripoliból. Micheline Calmy-Rey korábban jelezte, Bern hajlandó feloldani a beutazási tilalmat, ha Tripoli szabadon engedi a két svájci üzletembert. A spanyol külügyminiszter svájci kollégájával ellentétben továbbra is úgy véli, nagyok a nézeteltérések a felek között a svájci–líbiai vízumvitában.
A 186 líbiai kiutasításának legkellemetlenebb hozadéka, hogy noha Svájc nem tagja az Európai Uniónak, de része az unió schengeni övezetének, amelyen belül nincs határellenőrzés, így a diplomáciai fiaskó közvetve az egész EU-t érinti. Líbia ugyanis a svájci korlátozásra válaszul az elmúlt napokban megtagadta a beutazási vízum kiadását a schengeni országok állampolgárainak, amiért több uniós ország Bernnek tett szemrehányást. Brüsszel hivatalos álláspontját a külügyminiszterek jövő hétfői ülésén alakítja ki. Egyes sajtóértesülések szerint az sem elképzelhetetlen, hogy az Európai Unió tagállamai – a helyzet végleges megoldása előtt – hasonló intézkedéseket vezetnek be Líbiával szemben, és megtagadnak minden vízumkérelmet.
Észrevétlenül. A hivatalos statisztikák szerint Svájc kérésére tavaly 270 líbiai személy vízumkérelmét utasították el az Európai Unió schengeni övezetének 25 tagállamában. Tavaly egyébként öszszesen harmincezer vízumkérelmet utasítottak el az EU belső, határok nélküli zónájába belépni kívánók közül. (MN)

Ez a százforintos akár 2000 eurót is érhet – nézd meg a sajátodat!