Orbán: Spekuláció helyett termelés

Háttérbe szorítani a pénzügyi és politikai spekulációt, visszaadni a munka becsületét, megvédeni főbb erőforrásainkat, és magyar lábra állítani a gazdaságot – e főbb célokat fogalmazta meg tegnap Orbán Viktor, a Fidesz elnöke a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara tegnapi gazdasági évnyitó rendezvényén. A köztestület elnökével abban állapodtak meg, amennyiben a parlamenti választások után a Fidesz alakíthat kormányt, úgy részt vesznek az új gazdaságpolitikai program megalkotásában.

Dénes Zoltán
2010. 02. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Már az óriási lehetőséget jelenthetne a magyar gazdaságnak, ha a parlamenti választások után egy egységes és nem koalíciós kormány alakulhatna – jelentette ki Orbán Viktor, a Fidesz elnöke a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) tegnapi gazdasági évnyitóján. Hozzátette: jó gazdaságpolitikát kétharmados többség nélkül is lehet folytatni, bár kétségtelen, hogy azzal könynyebb lenne. Véleménye szerint Magyarország különleges helyzete abból adódik, hogy a globális válsághoz vezető gazdasági mellett a politikai spekuláció is meghatározó tényezővé vált. Ilyen spekulatív kormányzati cselekedetnek nevezte a folyamatos költségvetési trükközéseket, a valós gazdasági adatok késleltetett nyilvánosságra hozatalát, illetve eltitkolását. Kiemelte a Malév eladását, s e körbe tartozónak nevezte a privatizációkat is. Csak a nemzeti légitársaságunk eladásából több mint 400 milliárd forint folyt be a költségvetésbe, ám hatását sehol nem lehetett fellelni. Rávilágított: a szocialista kormány 2002-ben felrúgta a rendszerváltás közmegegyezéses gazdaságpolitikai pilléreit is. Bár 1990-ben mindenki egyetértett azzal, hogy soha többé nem fordulhat elő az, hogy külföldi hitelből fedezzük jóléti kiadásainkat; az elmúlt nyolc évben a kormány éppen az ellenkezőjét tette.
*
A politikai spekuláció következményének nevezte a körbetartozást is, mivel az állam nem fizette ki a vállalkozókat, hogy „tömködje a költségvetési lyukakat”. A politikai trükközésekkel, illetve a hitelek rövid távú politikai érdekek, vagyis a túlélés szolgálatába állításával a jövőnket élték fel, vagyis kijelenthető, hogy a kormány saját magát finanszírozta, miközben duzzadt a munkanélküliség, romlott a közbiztonság, s általánossá vált a kiábrándulás – mondta Orbán Viktor. Tehát – tette hozzá – a kormány tevékenysége nyomán eleve leállt a magyar gazdaság, s e problémát csak tetézte a világgazdasági válság, amit ugyancsak a spekuláció, mégpedig a pénzügyi váltotta ki. A globális válság pedig minimum két dologra mutatott rá: egyrészt, hogy termelés nélkül nincs felemelkedés, másrészt a piac mindenhatóságát éltető neoliberális dogma megdőlt, mert az államnak igenis van szabályozói szerepe.
A Fidesz elnöke szerint a következő kormány legfontosabb dolga, hogy új irányt szabjon a magyar gazdaságnak, melynek középpontjában a munkahelyteremtés kell álljon. A feladatok között sorrendben a következőket sorolta fel: a gazdaság pontos állapotának feltárása, a bürokrácia és az adóterhek csökkentése, a fizetési fegyelem, az építőipar helyreállítása, s a külföldi kapcsolatok megújítása. Kifejtette: „emellett elkötelezetten kell védeni erőforrásainkat: a termőföldet, a vizet s egynémely kiváló magyar terméket.” Meglepőnek nevezte a kormány jelenlegi polemizálását a külföldiek földvásárlási moratóriumával kapcsolatban, hiszen mint mondta, ha csak a meglévő osztrák vagy francia példát vesszük figyelembe, kijelenthetjük: külföldiek annyi magyar földet vehetnek, mint amennyit a két említett országban vásárolhatnak.
Parragh László, az MKIK elnöke arról számolt be, hogy a szervezet nevében nyilatkozatot írt alá Orbán Viktorral, amelyben megállapodtak, amennyiben a parlamenti választások után a Fidesz alakíthat kormányt, úgy a köztestület részt vesz az új gazdaságpolitikai program kimunkálásában. Előadásában kiemelte, hogy a kormány 2006-os konvergenciaprogramja óta minden évben csökkent a lakosság vásárlóereje. E tekintetben – tette hozzá – az unióhoz újonnan csatlakozók között hazánk volt az egyedüli, amely nem közeledett, hanem távolodott az átlagtól. Tehát a konvergenciaprogram a felzárkózás helyett a leszakadást hozta. Ennek fő oka, hogy a kormány leginkább PR-akciókat vezényelt kormányzás helyett. Beszámolója szerint az úgynevezett visegrádi négyek – Csehország, Szlovákia, Lengyelország és Magyarország – között hazánk mutathatja fel a leggyengébb mutatókat. Előadásából kiderült: az elmúlt években feléltük tartalékainkat, folyamatosan nőtt a munkanélküliség, a korrupció és a bürokrácia.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.