Afganisztán: Hollandia feladja

Megtörni látszik egy fontos afganisztáni szövetséges elszántsága – Hollandiában azért bomlott fel a kormánykoalíció és bukott meg Jan Peter Balkenende kabinetje, mert nem tudtak megállapodni az expedíciós erők idén lejáró mandátumának meghosszabbításáról.

Zord Gábor László
2010. 03. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Első politikai áldozatát szedte Európában a kilenc éve húzódó afganisztáni háborús intervenció. A megjelenése és képességei alapján régebben Harry Potternek becézett Balkenende sem tudta keresztülvinni kormánykoalícióján, hogy a holland katonai kontingens 2010 augusztusa után is az ázsiai országban maradjon, ezért 16 órás maratoni vitát követően beadta lemondását Beatrix királynőnek. Az alkotmány előírásainak megfelelően 83 napon belül – májusra – előre hozott választást írnak ki.
Negyedik kormánya élén, 2007 februárja óta Balkenende háromtagú nagykoalíciót vezetett. A miniszterelnök pártja, a Kereszténydemokrata Tömörülés (CDA) a legkisebb koalíciós partnerrel, a Keresztény Unióval (CU) együtt azon az állásponton volt, hogy hosszabbítsák meg a katonai missziót. A CDA hagyományos riválisa, a szociáldemokrata Munkapárt (PvdA) – amely a szövetség második legerősebb tagjaként nélkülözhetetlen a stabil kormányzás fenntartásához – azonban ragaszkodott az eredeti menetrendhez.
Hollandia jelentős szerepet játszik az Egyesült Államok vezette, a NATO égisze alatt zajló afganisztáni katonai intervencióban. Miután eredeti felelősségi körzetüket, a viszonylag békésebb északi Baglán tartományt Magyarországra bízták, délen foglaltak állást, az igencsak problémákkal terhes Uruzgánban. Nemcsak elhelyezkedésük, 1600 fős létszámuk és korszerű technikai eszközeik teszik őket fajsúlyos szereplőkké a hadszíntéren, hanem engedékenyebb, kevéssé korlátozott harcérintkezési szabályaik is. A misszióban eddig 21 katonájuk esett el, 43-an megsebesültek.
A sors furcsa fintora, hogy az iszlám országban zajló beavatkozásról folyó vita nyomán esedékes választás nagy nyertese az iszlámellenességgel operáló Geert Wilders Szabadságpártja lehet. A felmérések szerint Hollandia második legnagyobb pártjává is előléphetnek, a parlament negyedét elfoglalva.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.