Az 1880-as években egy érdekes beszélgetés zajlott le Jókai Mór és a kiadója között. A kiadó így fordult Jókai Mórhoz: „Te idehallgass! Van ez a Benyovszky Móric, tudod, akinek az egyik leszármazottja állandóan nyaggat engem, hogy hogyan lehet az, hogy mi magyarok vagyunk, és a világon már mindenütt kiadták Benyovszky emlékiratait, Németországban háromszor három különböző fordításban megjelentek az emlékiratok, mi, magyarok viszont semmit sem tettünk ennek érdekében?!” Ez a beszélgetés felkeltette Jókai Mór érdeklődését és elolvasta Benyovszky emlékiratait, majd elkészítette a Benyovszky-életrajzot – osztotta meg a történetet Szikora János, a Vörösmarty Színház igazgatója, a Benyovszky-musical rendezője a sajtótájékoztatón.

A Jókai-emlékévben mutatják be a Benyovszky-musicalt
– A Benyovszky, a szabadság szerelmese című darab a Kulturális és Innovációs Minisztérium támogatásával, a Jókai-emlékévhez kapcsolódóan valósulhat meg – mondta Novák Irén művészetért és közösségi művelődésért felelős helyettes államtitkár, hozzáfűzve, hogy a magyar Országgyűlés a 2025-ös évet Jókai-emlékévvé nyilvánította az író születésének kétszázadik évfordulója alkalmából.
Nemcsak egy legendás íróról, művészről beszélünk, hanem egy államférfiról, egy igazi hazafiról, aki a maga korában egy igazi polihisztor volt. Ezért is fontos, hogy az életművét minél szélesebb rétegekkel megismertessük, s ehhez kapcsolódóan nemcsak hazánk területén, hanem az elcsatolt nemzetrészekben is programsorozatokat indítunk
– fejtette ki az államtitkár, aki reményét fejezte ki azt illetően is, hogy a darab nemcsak országhatáron belül, hanem határon túl is nagy sikert arat majd.
Cser-Palkovics András polgármester arról beszélt, hogy a kulturális tárca támogatásával jöhetett létre a darab, amely helyet kap majd a Vörösmarty Színház ifjúsági bérletében is.
A darabot Lengyelországban, Szlovákiában, Franciaországban és az Amerikai Egyesült Államokban is bemutatják, hiszen Benyovszky Móric nem akárki volt, kapcsolatban állt Benjamin Franklin és George Washington amerikai elnökökkel is, míg Tajvanon az első olyan utazóként tartották számon Benyovszkyt, aki jó híreket vitt a szigetről. Benyovszky Móric kiváló katona, harcos, szabadsághős és földrajzi felfedező volt, de valójában világutazóként véste be nevét korának köztudatába, most pedig a királyok városából indul el Madagaszkár »királyának« története
– fogalmazott G. Németh György, a Magyar-madagaszkári Benyovszky Társaság elnöke, a produkció producere.
A musical zeneszerzője, Nagy Tibor Magnus elmondása szerint mikor először olvasta Jókai Mórtól Benyovszky Móric életrajzát, alkotói fantáziája azonnal szárnyra kapott.
Zeneszerzőként a dallam primátusában hiszek. Ennek következtében dallamgazdag, nagy ívű, szimfonikus megszólalású melódiákat írtam, amelyekhez az inspirációt Benyovszky Móric hazaszeretete, családszeretete, hősiessége és kivételes intelligenciája, valamint szabadságszeretete jelentette
– magyarázta.
A szimfonikus nagyzenekari megszólaláson túl, a mai kor zenei igényeinek megfelelően big band és egy rockzenekar teszi a zenei hangzást teljessé.
Szikora János szerint Nagy Tibor Magnus olyan zeneszerző, aki tudja, hogyan kell slágert írni, s ezúttal egy olyan darabot alkotott, amelyben valamennyi dal garantáltan fülbemászó lesz.
A darabot május 31-én, szombaton 19 órakor mutatják be a Vörösmarty Színházban.