Zelenszkij szerint Ukrajna készen áll az EU-csatlakozásra, és erről győzködte a lengyel miniszterelnököt

Az ukrán elnök és a lengyel miniszterelnök telefonbeszélgetést folytatott. Az egyeztetés középpontjában az ukrán EU-csatlakozási tárgyalások, a háborús szankciók és egy újabb nagyszabású fogolycsere állt. A tárgyalás során Tusk személyes közbenjárást ígért az uniós csatlakozási folyamat felgyorsításáért.

2025. 05. 21. 17:08
A csatlakozni kívánó országoknak, így Ukrajnának is határozott követelményeknek kell megfelelniük, és szigorú eljáráson kell keresztülmenniük
A csatlakozni kívánó országoknak, így Ukrajnának is határozott követelményeknek kell megfelelniük, és szigorú eljáráson kell keresztülmenniük Fotó: SERGEI SUPINSKY Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök telefonbeszélgetést folytatott Donald Tusk lengyel miniszterelnökkel. A megbeszélés fő témái voltak a lengyelországi elnökválasztások, a béke elérését célzó további lépések összehangolása a partnerekkel, valamint az EU-csatlakozásról szóló következő szakasz megnyitása. Ahogy a Magyar Nemzeten is beszámoltunk róla, Ukrajna megszegi az uniós integráció feltételeit meghatározó koppenhágai kritériumokat, így kérdéses, hogy az ukrán elnök állítása mennyire fedi a valóságot. A csatlakozni kívánó országoknak határozott követelményeknek kell megfelelniük, és szigorú eljáráson kell keresztülmenniük.

Zelenszkij telefonon egyeztetett a lengyel miniszterelnökkel Ukrajna EU–csatlakozásáról
Zelenszkij telefonon egyeztetett a lengyel miniszterelnökkel Ukrajna EU-csatlakozásáról
(Fotó: LUDOVIC MARIN / POOL)

Az eljárás – más néven csatlakozási folyamat – három szakaszból áll

1. lépés: A csatlakozási kérelem benyújtása
Az EU-hoz csatlakozni kívánó országoknak csatlakozási kérelmet kell benyújtaniuk az Európai Unió Tanácsához. Ezután az Európai Bizottság ellenőrzi: 

tudja-e teljesíteni a csatlakozni kívánó ország a tagsági kritériumokat.

A bizottság ajánlásai alapján a tanács dönt arról, hogy megadja-e az országnak a tagjelölti státuszt, és megkezdi-e a csatlakozási tárgyalásokat. A döntést a tagállamoknak egyhangúlag kell meghozniuk. Az Európai Tanács 2022. június 23-án tagjelölt státuszt adott Ukrajnának.

2. lépés: Csatlakozási tárgyalások 
A csatlakozási tárgyalások során a tagjelölt ország felkészül az uniós jogszabályok és normák – más néven közösségi vívmányok – végrehajtására.

3. lépés: Csatlakozás
A tárgyalások lezárását követően a bizottság véleményt nyilvánít arról, hogy a tagjelölt ország készen áll-e a csatlakozásra. 

Mik a fő problémák Ukrajna EU-csatlakozási szándékával?

  • Háborús környezet: Egyedülálló kihívás, hogy Ukrajna egy katonai konfliktus alatt próbál EU-tag lenni
  • Korrupció elleni fellépés: Ez kiemelten fontos feltételként szerepel Ukrajnával szemben
  • Igazságügyi reform: Az EU több ponton bírálta a bírói függetlenséget és az oligarchák befolyását Ukrajnában

Miről egyeztetett a két vezető?

Az ukrán államfő tájékoztatta Tusk miniszterelnököt az amerikai elnökkel, Donald Trumppal, valamint más európai vezetőkkel folytatott egyeztetésekről. Emellett kitért a következő lépésekre való felkészülésre is: a következő lehetséges találkozóra az orosz féllel, az 1000–1000 fogolycsere lehetőségére, valamint a háború elhúzódása miatt tervezett erőteljes szankciók bevezetésére. 

Zelenszkij megemlítette, hogy elfogadták a 17. szankciós csomagot Oroszország ellen, és újabb korlátozó intézkedések előkészítése is folyamatban van.

Külön figyelmet kapott az uniós csatlakozási tárgyalások elindítása, amelyre Lengyelország soros EU-elnöksége alatt kerülhet sor. Az ukrán elnök hangsúlyozta, hogy Ukrajna minden szükséges feltételt teljesített, és igazságtalannak tartja, hogy egyetlen fél képes blokkolni az egész folyamatot. Donald Tusk személyes elköteleződését fejezte ki a megoldás keresése és a csatlakozási folyamat előmozdítása mellett. Az ukrán elnök köszönetet mondott a lengyel miniszterelnöknek a támogatásért és Lengyelország folyamatos segítségéért – írja a president.gov.ua.

Borítókép: A csatlakozni kívánó országoknak, így Ukrajnának is határozott követelményeknek kell megfelelniük, és szigorú eljáráson kell keresztülmenniük (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.