Az újjászületett Hubay Jenő

Hubay Jenő újjászületése címmel péntek este lemezbemutatót tartottak a Hubay Jenő Zeneteremben. A Hungaroton Classic Hubay Jenő hegedű- és zongoraművei sorozatának tizenharmadik albumát jelentette meg Szecsődi Ferenc hegedűművész és Kassai István zongoraművész előadásában. Világcsúcs született.

Tölgyesi Gábor
2010. 03. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több zeneszerzőnk még nem foglalta el méltó helyét a világ zenei köztudatában. Talán Magyarországon sem közismert, hogy Hubay Jenő nemcsak hegedűvirtuózként, zenepedagógusként alkotott maradandót, hanem komponistaként is. Életművének mintegy negyedét jelentette meg eddig a Hungaroton Classic, a sorozat tizenharmadik albumát péntek este mutatták be.
A lemezbemutató sok tekintetben rendhagyó volt. A helyszín nem lehetett más, mint a 2008 őszén megnyílt Hubay Jenő Zeneterem. A Vízivárosban, a Fő utca 21. szám alatt hirdeti egy emléktábla, hol élt és alkotott Hubay Jenő. A palota Duna-parti szárnya a világháborúban elpusztult. A foghíjtelken, a Bem rakpart 11. alatt épült a Victoria hotel, mögötte található a palota azon része, ahol Hubay Fehér Zeneterme volt. 1920 és 1937 között világhírű komponisták és zenészek részvételével zenedélutánokat rendezett itt, a hangversenyek többségét a rádió is közvetítette. A szalon Európa-hírre tett szert, állandó látogatója volt többek között József főherceg vagy Horthy Miklós. A szálloda tulajdonosai 2007-ben vásárolták meg a Hubay-palota szomszédos, első emeleti helyiségeit, és eredeti szépségében helyreállították a zenetermet.
A péntek esti koncert abban sem volt szokványos, hogy Szecsődi Ferenc hegedűművész, a Hubay Jenő Társaság elnöke egyenként üdvözölte az ajtóban az érkezőket, majd szinte családias hangulatban remekelt magyar koncerthegedűjén. Szecsődi sok anekdotát is mesélt, szerényen csak azt hallgatta el, hogy a bemutatott albummal világcsúcsot állított be: ennyi lemezt ugyanannak a szerzőnek a műveiből még egyetlen hangszeres előadóművész sem készített. Muzsikustársa, Kassai István zongoraművész – a komponista kiváló ismerője – hangszer nélkül maradt, Hubay híres fehér zongorája még a Zugligeti úti amerikai rezidencián, a Hubay család egykori villájában várja, hogy visszaköltözhessen a Duna-partra.
A bemutatóhoz kapcsolódott Véber Noémi festőművész kiállítása – művei Hubay életművét és feleségét, Cebrián Rózát idézték –, továbbá a Neuma Zeneműkiadó bemutatkozása természetesen Hubay műveinek partitúráival. Az est kiváló befejezését Somodi Sándor borász szolgáltatta: a komponistának ajánlott hárslevelűvel és a Cebrián Róza emlékét idéző roséval.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.