Egy szoftver, több kudarc

Az építőiparban tapasztalt lánctartozás áldozataihoz tartja hasonlónak cégét a Megatrend Zrt. tulajdonos-vezérigazgatója, amely legyártotta ugyan az erdészeteknek szánt vállalatirányítási szoftvert, ám azok egy része nem kér a rendszerből. A „renitens” erdészetek ezt nem így gondolják.

Dénes Zoltán
2010. 03. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Még mindig nem csitul az állami erdészeti vállalatok számára kiírt szoftverbeszerzési tender körüli vihar. Mint arról korábban már beszámoltunk, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. koordinálása mellett a 19 állami erdészeti társaság közbeszerzés lefolytatása után egy francia multicég hazai leányvállalatával, a Sagem Kft.-vel kötött szerződést arról, hogy az bevezeti az Egységes erdészeti vállalatirányítási rendszer (EEVR) nevű informatikai szisztémát. A Sagem két alvállalkozóval, a programozásért felelős Megatrend Zrt.-vel és a térinformatikai fejlesztésekben jártas Digitera Kft.-vel karöltve nyerte el a munkát – ami egy darabig rendben is ment, s tavaly 571 millió forintot már ki is fizettek a Sagemnek.
A közbeszerzésben vállalt határidők szerint az erdészetek már tavaly július elsejétől használhatták volta az EEVR rendszert. – Hogy ez nem így történt – számolt be K. Szabó Imre –, az annak köszönhető, hogy az erdészetek többsége nem volt partner a program bevezetésében, mivel az egységes informatikai rendszer kialakításában a saját önállóságuk megnyirbálását vélték felfedezni. Emiatt – tette hozzá K. Szabó – egyre-másra álltak elő a különböző új, többletfunkciókat jelentő, további erőforrásokat igénylő egyedi igényekkel.
Meggyőződése szerint cége mindegyik erdészeti társaságnál be tudta volna vezetni a rendszert, hiszen, mint mondta, nyolc erdőgazdaságnál már élesben is használják. Emiatt K. Szabó Imre elfogadhatatlannak tartotta, hogy a Sagem Kft. mint fővállalkozó a késedelmes teljesítésre hivatkozva január közepén felmondta cégével a szerződést, mégpedig úgy, hogy 190 millió forintos elismert teljesítése után sem fizettek. A Megatrend kiadásai – az eddig el nem ismert teljesítésekkel együtt – mintegy 300 millió forintot tesznek ki, emellett egy 500 millió forintos elmaradt árbevétellel is számolniuk kellett – tette hozzá.
K. Szabó Imre kifejtette, a vállalat több mint húsz éve van jelen a magyar piacon, s korábban is érkeztek vételi ajánlatok a cégre, amiket azonban alacsonynak tartott. Az utóbbi időben már olyan eset is előfordult, hogy csak a cég nevét kívánta megvenni egy „érdeklődő.” Ezért egyértelműnek nevezte, hogy valakik a háttérben már a közbeszerzési eljárás kezdetekor arra játszhattak, hogy padlóra küldik a vállalatát. Feltételezése szerint ezzel a cég évi másfél milliárd forintot hozó árbevételét, illetve a vállalatirányítási rendszerek piacán meglévő 15–20 milliárd forintos részesedését szeretnék megszerezni.
Nevük elhallgatását kérő vezető beosztású személyek ugyanakkor arról számoltak be, hogy a K. Szabó Imre által nem együttműködőnek nevezett erdészetek nem véletlenül húzódoztak az új rendszer bevezetésétől. Esetükben – mondták – már igen fejlett vállalatirányítási rendszereket vezettek be az elmúlt években százmilliós összegekért. Véleményük szerint elég lett volna csak a vállalatirányítási rendszert egységesíteni, hiszen tíz erdészet eleve tízmilliókat költött az előző években az integrált informatikai megoldásokra, amivel biztosítani tudták cégük korszerű és törvényes működését.
Érdekes, hogy miközben a felszínen úgy tűnik, a két cég összerúgta egymással a port, a Sagem azzal nyugtatta az erdészeteket, hogy rendelkezik a szükséges erőforrásokkal a projekt befejezéséhez. Márpedig K. Szabó Imre kérdésünkre azt állította, a cége semmilyen formában nem értékesítette szoftverét. Most úgy tűnik, hogy a Sagem már csak azért küzd, hogy akár veszteséggel is, de befejezze a projektet. A társaság ugyanis az elmúlt években, állami megrendelésekből milliárdos bevételre tett szert, márpedig ha nem tudja teljesíteni vállalását, akkor kizárhatják a további közbeszerzési eljárásokból. Az ügyről szerettük volna megkérdezni az MNV álláspontját is, de lapzártánkig nem reagáltak kérdéseinkre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.