A jelenlegi visszásságok feltárása mellett az a célunk, hogy minél reálisabb képet alkothassunk a gazdaság mostani állapotáról – tájékoztatott tegnap Varga Mihály a Fidesz kezdeményezésére létrehozott gazdasági tényfeltáró bizottság első ülése után tartott sajtótájékoztatóján, ahol hangsúlyozta: a jelenlegi helyzetben a kormány a valóságosnál pozitívabb színben tünteti fel a gazdaság állapotát, és ez sok tekintetben hasonlít a 2006-os adateltitkolásokhoz.
A Fidesz alelnöke kitért arra, hogy a bizottság napirendjén a szén-dioxid-kvóta eladásának zavaros körülményei és az utána kirobbant botrány, valamint az áprilisra teljesülő egész éves költségvetési hiány szerepelt. Meglátása szerint 7-7,5 százalék az idei év valós deficitje, amely nem tartalmazza az állami vállatok adósságrendezését vagy az új kormány bármilyen intézkedését.
– Az MSZP-kormány a jelek szerint teljesen ki akarja üríteni az államkasszát – fogalmazott a költségvetési bizottság fideszes elnöke, aki szerint ki kell vizsgálni, hogy a szén-dioxid-kvóta értékesítésének titkos ügylete során érte-e kár az országot. Aláhúzta: egyelőre azokat az adatokat gyűjtik össze, amelyeket olyan nemzetközi intézmények, mint például a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet is megerősítenek.
Varga Mihály szavaira reagálva Oszkó Péter pénzügyminiszter kijelentette: nem éri el az egész évre tervezettet a hiány áprilisra. Azt ugyanakkor elismerte, hogy az év első négy hónapjában a deficit meghaladhatja az egész évre várt adat 75 százalékát.
Quaestor: Irreális a 2014-es euró. A költségvetés fenntarthatósága bizonytalan, mivel csak a pozitív forgatókönyveket veszi számításba – olvasható a Quaestor befektetőház tegnap megjelentetett Navigátor című elemzésében, amely leszögezi: nyilvánvaló, hogy önmagában a hiánycsökkentésre alapozott gazdaságpolitika nem segítette a növekedést és a foglalkoztatás helyzetét. Háda Bálint, a Quaestor vezető elemzője leszögezte: a külső gazdasági környezet bizonytalansága miatt a következő kormány „más sarokköveket” kényszerül majd a külföldi befektetők figyelmébe ajánlani. Ennek legfőbb oka, hogy a magyar GDP továbbra is csökkenést mutat, és a munkanélküliségben pedig újabb emelkedést láthatunk. Az euróövezeti csatlakozásunkkal kapcsolatban Háda Bálint elmondta: irreális a 2014-es magyar eurócél, mivel az maga is kaotikus állapotban van, így nem vennének be olyan tagállamot, amely maga is bajban van. A jegybanki alapkamat mérséklésével kapcsolatban is óvatosságra int a Quaestor: véleményük szerint nehezen elképzelhető, hogy év végéig öt százalék alá lehetne letornázni az irányadó kamatszintet.

Eltűnt pásztói nőt keres a rendőrség