Hibás a közös európai valuta építménye, mivel nemcsak központi bankra, hanem egy kincstárra is szükség lenne, amely baj esetén friss tőkével tudná kisegíteni a pénzforrás hiányával küzdő tagállamokat – véli Soros György, aki a Financial Times brit napilap tegnapi számában közölt terjedelmes elemzést az eurózóna lehetséges jövőjéről és a görög válság megoldási módszereiről. Soros szerint az euró ma nagyobb kihívás előtt áll, mint Görögország, mivel a spanyol, a portugál és az ír államháztartási gondok szintén a felszínre kerültek, ezek párhuzamos orvoslása pedig jelenleg meghaladja az övezet képességeit.
– Széteshet az euróövezet, ha a tagállamok nem tesznek további lépéseket a szerkezetének javítására – véli a Soros Fund Management magyar származású vezetője, aki szerint a jelenlegi formájában az egész Európai Unió lefagyott állapotba került, és még akkor is kétséges az euró jövője, ha most sikerül kihúzni a görögöket a bajból.
Véleménye szerint a problémák gyökere, hogy már a valutaunió létrehozása is elhibázott módon valósult meg, vagyis a szekeret fogták a ló elé. A tagállamok csak az Európai Központi Bankot hozták létre, az állampolgárok közös adóztatásának jogát pedig a szőnyeg alá söpörték, holott egy pénzügyminisztérium vagy kincstár most jóval hatékonyabban kezelhetné a fizetésképtelenségi problémákat. Soros szerint a 2008 után kialakult helyzetben az egyik leghatékonyabb megoldás lenne, ha olyan eurókötvényeket bocsátanának ki a tagállamok, amelyek fedezetére közösen vállalnának garanciát. Így rendezni lehetne a lejáró görög államadósság nagy részét is, a lépés ráadásul jelentősen lecsökkentené a kamatköltségeket. A görög államkötvényeket jelenleg közel kétszer olyan magas kamat fejében lehet csak eladni, mint az euróövezeti tagállamok átlaga, vagyis a görögök pont most nem profitálhatnak a tagságuk előnyeiből. A döntést ugyanakkor megvétóznák a németek, akik nem hajlandók a túlköltekezésre hajlamos déli államok helyett a saját zsebébe nyúlni, hogy kisegítsék a fegyelmetlenül gazdálkodókat.
Az üzletember leszögezte: az ellenérdekeltségek miatt most csak hevenyészett megoldást lehet találni. Szerinte a legfontosabb az ellenőrizhetőség kérdésének rendezése, de politikai akarat híján a közös állampapír-kibocsátás is csak elviekben nyújt megoldási lehetőséget.

A malom, amit egy város siratott – fotókon a lángoló múlt