Századvég: Hazárdjátékból elégtelen

Kormányzáspárti, ám korántsem kormánypárti munka a Hazárdjáték, a Századvég tegnap bemutatott legújabb kötete az alkotók szerint. Stumpf István és G. Fodor Gábor a sorozat hetedik darabjáról elmondta: a balliberális kabinet nyolc évét elemző, minden szakterületre kiterjedő félezer oldalas kötet útmutatóul szolgálhat a következő kormány számára is, hogyan nem szabad vezetni egy országot. A szerzők úgy vélik: indokolt Gyurcsány-korszaknak nevezni a mögöttünk hagyott két ciklust, mivel a hatalomgyakorlási technika egységes volt.

2010. 03. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyfajta túlélési művészetként lehet értelmezni a szocialista– liberális kormány regnálását – jelentette ki Stumpf István. A Századvég Alapítvány elnöke úgy vélekedett: a jogállamiságot kormányzatilag ásták alá, így nem lesz egyszerű a következő kabinet számára a terápia. A gazdaságban szintén korszakváltásra van szükség, amelynek középpontjában a termőföldek, az ivóvízbázis és a geotermikus energia megvédése áll. G. Fodor Gábor kutatási igazgató leszögezte: nem azért nevezhető az utóbbi nyolc év Gyurcsány-korszaknak, mintha olyan démonikusan erős figura lenne a névadó. Éppen ellenkezőleg: a szocialisták hatalomgyakorlási technikájában nincsen semmi eredeti, Gyurcsány pedig tudatos imposztorként leplezte le saját magát Őszödön. Már a Medgyessy-kormány hátrébb sorolta a szakpolitikai kérdéseket, aminek súlyos következményei lettek, a mostani kabinet pedig folytatja a rossz hagyományt. Rendre kiszorulnak a nemzeti stratégiai szempontok, helyette egyfajta menedzserdemokráciát próbáltak kiépíteni. A politikát a már Antall József által is kárhoztatott kocsmaszintre vitték le, illetve a kaszinók világának hazárdjáték-szemléletéhez igazították. Erre utal a kötet címe, a Hazárdjáték is, amely G. Fodor szerint így az MSZP-kormány szerzői jogtulajdonává vált. A könyv szerkesztői szerint magyar specialitás, hogy a politológusoknak immár kriminológusokká kell válniuk a mai helyzetben. Az MSZP hatalmi technikája pedig azzal a paradoxonnal foglalható össze: úgy kormányoztak, hogy ne kelljen kormányozniuk. Számukra a választás előtti osztogatás és a kommunikáció egyenlő a kormányzati munkával. Stumpf kérdésünkre elmondta: szívesen elhinné a jelenlegi kormányfőnek, hogy nem lesznek szekrényből kidőlő csontvázak, a következő kabinet mozgásterét szűkítő kötelezettségvállalások és áttolt kiadások, ám azóta egyre-másra keletkeznek olyan sokmilliárdos tételek, amelyek ezeknek a fogadkozásoknak ellentmondanak.

Kommunista kiskáté. „A (poszt-) kommunizmus tulajdonképpen nem más, mint a hatalom elrejtésére szolgáló technikák kreatív mechanizmusegyüttese: a rendszerváltás utáni politikai rezsim és a nyugatiasnak látszó eszmék és intézmények melletti látszólagos elkötelezettség tette ugyanis lehetővé a kommunisták számára, hogy úgy őrizzék meg hatalmukat (a politika lényege tehát számukra is a hatalom), hogy közben elrejthetik szándékaikat, sőt politikai ellenfelüket vádolhatják meg a hatalomra törés aljas szándékával.” (Részlet a kötetből)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.