Szófiával üzletelünk Brüsszelben

Már több mint százmillió forintot költött a Külügyminisztérium a bolgár államtól bérelt új brüsszeli külképviseletre. A második állandó képviselet néven emlegetett ingatlan, noha nagyon jó helyen fekszik, nem az első olyan képviseleti bérlemény, amit Szófiával üzleteltünk le.

Balogh Roland
2010. 03. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tavaly január elseje óta bérli Bulgáriától a Külügyminisztérium az új brüsszeli állandó képviselet (ÁK2) épületét, ám hivatalosan alig három hónapja használják csak a belga fővárosban dolgozó diplomaták. A két állam közötti bérleti szerződést az a Kiss Tibor kötötte meg, akit Balázs Péter külügyminiszter az EU-nagyköveti posztjának lejárását követően január 8-án európai ügyekért felelős szakállamtitkárrá nevezett ki. Az ingatlanbérletre egyébként a 2011-es első fél évben esedékes soros magyar uniós elnökség miatt volt szükség – tájékoztatta lapunkat Faller Jenő. A szakállamtitkár a költségekről szólva elmondta, hogy az 1870 négyzetméteres ingatlant 185 euró/év/négyzetméteres áron bérli a Külügyminisztérium. Ezek szerint az épületre tavaly és idén összesen 692 ezer eurót költött a szaktárca. A sokáig 300 forintos euró ellenére 2009-ben – a szaktárca közlése szerint – 245,5 forintos árfolyamon számoltak. Ez tavaly 84,9 millió forintot, míg az idén 272,1 forintos kalkulációval 94,1 millió forintot emésztett fel. A brüsszeli ingatlant egyébként 2011. szeptember 30-ig bérli a szaktárca.
Az ÁK2-n egyébként tavaly magyar költségen felújításokat is kellett végezni. Faller Jenő ezzel kapcsolatban lapunknak elmondta, a munkálatok 87,6 millió forintba kerültek, aminek keretében telefonközpontokat, munkaállomásokat, hálózati eszközöket és bútorokat vettek az épületbe. A kivitelezés közbeszerzéseivel és az azokban részt vevő vállalatokkal kapcsolatban a szakállamtitkár egy 2004-es kormányrendeletre hivatkozva közölte, mivel a külképviseletek ilyen jellegű munkái nemzetbiztonsági kockázatot jelentenek, ezért az azokat elvégző cégek listája nem nyilvános. Azt azonban elárulta, hogy a felújítást hazai vállalatok végezték, amelyeket egy nemzetbiztonsági szempontból átvilágított listáról – közbeszerzési eljárás kiírását követően – a Külügyminisztérium választott ki. A szakállamtitkár szerint Bulgária – a felújítás miatt – kompenzációt fizet Magyarországnak az épület elhagyásakor, sőt, szintén nemzetbiztonsági szempontból, a magyar diplomácia a kábelektől kezdve szinte mindent „kivesz” az irodákból. Arra a kérdésünkre, hogy a 2009. január 1-jei bérbevételt követően miért csak több mint kilenc hónappal, október 6-án indultak meg a munkálatok, Faller Jenő ezt a tervezés és a közbeszerzések menetrendjével indokolta. A terveket március 17-én adták le, a közbeszerzésekről augusztus 31-ig döntöttek, a munkálatok megkezdéséig pedig 64,9 millió forint bérleti költséget fizettek ki Bulgáriának úgy, hogy addig az épületet a magyar diplomaták nem tudták használni.

Hallgat az MNV.
Még mindig nincs eredménye a moszkvai kereskedelmi kirendeltség eladása miatt a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt.-nél (MNV) elrendelt vizsgálatnak. Ez Németh Zsolt tegnapi parlamenti interpellációjából derült ki. A fideszes külügyi bizottsági elnök arra akart választ, mikor zárul le az MNV vizsgálata. Németh Zsolt szerint a moszkvai ingatlan értékesítése kapcsán tízmilliárd forintos kár érte a magyar államot, és az ügyletben vaskosan benne van az akkori moszkvai magyar nagykövet és a Külügyminisztérium is. Katona Tamás pénzügyi államtitkár későbbre ígért eredményt. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.