Visszahúzó agrárpolitika

Hátrébb csúsztunk azon a listán, amely az országokat környezetbarát politikájuk alapján rangsorolja. Habár a számok alapján világviszonylatban benne vagyunk az első harmadban, a tömegtermelést támogató agrárpolitikánk miatt az unión belül kezdünk leszakadni e téren.

Győr Ágnes
2010. 03. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több mint tíz hellyel került hátrébb hazánk abban a kétévente összeállított rangsorban, amelyik a világ országait hasonlítja össze a kitűzött környezetvédelmi céljaik és elért eredményeik alapján. Míg a Yale és a Columbia Egyetem legutóbbi, 2008-as felmérésben a 23-ak voltunk, a nemrég bemutatott Environmental Performance Index 2010 (EPI 2010) szerint a 169 ország közt a 34. helyet foglaljuk el.
A felmérés tíz külön kategóriát vizsgált, például a környezeti egészséget, a természeti erőforrás-gazdálkodást, a biodiverzitást, a mezőgazdaságot és az éghajlatváltozást. A szennyező gáz kibocsátásának csökkentése, az újraerdősítés terén elért sikerei, a geotermikus energiaforrások kiaknázásáért tett erőfeszítéseinek köszönheti, hogy idén Izland végzett az első helyen. A szigetországot, amely két éve a 11. volt, a trónfosztott Svájc, majd Costa Rica, Svédország és Norvégia követi. Az első húsz között szerepel a nagy iparral rendelkező Egyesült Királyság, Németország és Japán 21.-ről a 20.-ra lépett elő. Grúzia, Srí Lanka, Lengyelország, Venezuela, Izrael és Thaiföldhöz hasonlónak értékelték a szakértők az Egyesül Államok teljesítményét, amely a 61., míg Oroszország a 69. lett. Kína és India a lista utolsó harmadában, legvégén pedig az elszegényedett afrikai országok, Togo, Angola, Mauritánia, Sierra Leone szerepelnek. A felmérés elkészítéséhez nem a kormányoktól kértünk adatokat, hanem több nemzetközi szervezettel – köztük a FAO-val, a WHO-val és az ENSZ-szel – dolgoztunk együtt. A beszolgáltatott információk hitelességét ugyanis nem tudtuk volna ellenőrizni – mondta lapunknak Christine Kim, a Yale Egyetem tudományos munkatársa és a kutatás egyik vezetője.
Magyarországot a szakértők abba a csoportba sorolták, amelyek légszennyezési mutatói és a mezőgazdasági támogatási rendszere környezetvédelmi szempontból rosszabb az átlagosnál. Ez utóbbi kritika hazánkkal szemben már a 2008-as felmérésben is megfogalmazódott. Megkeresésünkre a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztériumtól azt a választ kaptuk, hogy ismerik a jelentést, de nem értik a kritikát. Tagállamként ugyanis a közös uniós mezőgazdasági politikát követjük.
Ez azonban bőven hagy mozgásteret Magyarországnak – véli ugyanakkor Kapitányné Sándor Szilvia, a Magyar Természetvédők Szövetségének programvezetője. Az Új Magyarország program részeként 2007–2013 között négy kategóriában 1300 milliárd forint uniós támogatás jut vidékfejlesztésre. Ennek közel felét versenyképességet javító beruházásokra fordítjuk. Brüsszel megszabta egy-egy kategóriában a támogatás minimális és a maximum összegét, az azonban nemzeti döntés, hogy ezen belül mennyi jut környezeti célokra. Hazánk a minimális szintet alig meghaladó összeget irányzott elő ilyen feladatokra – fejtette ki a szakértő.
A térségben kizárólag nálunk csökken az ökológiai mezőgazdálkodás területe – mondta Ángyán József, fideszes országgyűlési képviselő, a Szent István Egyetem tanára. A szakértő szerint az utóbbi nyolc év agrárpolitikája a dél-amerikai modellt követte, s a tőkés társaságok nagyüzemeinek intenzív, iparszerű, erősen kemizált tömegtermelését támogatta. Ezért a minőségi szerkezetváltás, a családi gazdálkodás és vidékfejlesztés európai forrásaiból is ezek a nagyberuházásokat finanszírozta. Látható a törekvés, hogy visszatérjünk a 70-es, 80-as évek termelési szintjéhez, aminek egyik következménye, hogy hatalmas eltérés tapasztalható az egyes szektorok és térségek közt – teszi hozzá.
A tanár szerint komolyan kellene venni az EPI 2010 jelentést. A mai politikai viszonyok, a környezeti szempontokat felülíró tőkeérdekek és az ezek szolgálatában álló kormányzati politika azonban nem teszik lehetővé, hogy valódi szakmai vita folyjon e téren – figyelmeztet a szakértő.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.