Nagy-Britanniában a legtöbb megfigyelő május 6-ra várja a parlamenti választásokat. Eszerint legkésőbb április közepén fel kell oszlatni az alsóházat. A pénzügyminiszter tegnapi költségvetési beszéde ebben a tudatban fogalmazódott meg. Alistair Darling beszédéről a londoni Times ékesszóló egyszerűséggel ezt írja: „a pénzügyminiszter egy órán át beszélt, és sikerült szinte semmit sem mondania”. Darling ismeri a szavazatszerző költségvetések csínját-bínját: úgy kell egyensúlyt teremteni, hogy kevés szavazótól sokat veszünk el. Pénz az ablakban, de kevesebb a kárvallott szavazó. A másik jól ismert fogás pedig a most a benzin esetében tervezett késleltetett adóemelés.
Mindez azonban keveset számít. Ha a választáson a kormánypárt győz, néhány hónapon belül új, kiegészítő költségvetésre lehet számítani. Ha az ellenzék alakít kormányt, akkor szintén első dolga lesz saját költségvetésével előállni, amely brutális intézkedéseket lesz kénytelen bevezetni, abban a tudatban, hogy a lakosság jól tudja, ki felelős mindezért. A helyzettel a pénzügyi világ is tisztában van: máris megindult a brit kormánykötvények eladása, ami a font értékét lenyomta a dollárral szemben.
A közvélemény első reakciója a közöny. Senki sem várt jobbat. A költségvetési beszéd elhangzása utáni első közvélemény-kutatás is erre mutat: a kormánypárt egy százalékot veszített, a konzervatív ellenzék egyet nyert, a liberális demokraták helyzete nem változott. Vagyis 39 százalék akar a torykra szavazni, 31 százalék a Munkáspártra és 16 százalék a liberális demokratákra, akik arra számítanak, rajtuk múlhat, ki lesz a győztes.
Orosz berepülés. Két orosz Tu–160-as stratégiai bombázó repült be a brit légtérbe – közölte a brit légierő (RAF). Az eset március 10-én történt. Az orosz Ria Novosztyi hírügynökség tegnap az orosz légierő szóvivőjére, Vlagyimir Drikre hivatkozva közölte, Moszkva szerint nem történt behatolás. A RAF ugyanakkor azt állítja, a Skócia északnyugati része felől berepülő Tu–160-asokat két brit F3-as vadász megpróbálta kiszorítani, és a brit légtér elhagyásáig követő manővert hajtott végre. Az esetről a RAF fényképet is készített. (B. R.)

Eltűnt pásztói nőt keres a rendőrség