Enyhítenék a diplomáciai viszályt

Sziklaszilárdnak nevezte Hillary Clinton az Egyesült Államok és Izrael szövetségét, ám fenntartotta a jeruzsálemi telepépítés kritikáját, amely súlyos diplomáciai vihart okozott. A viszály lecsillapodása ma várható, amikor Barack Obama amerikai elnök és Benjamin Netanjahu izraeli kormányfő találkozik Washingtonban.

Hírösszefoglaló
2010. 04. 01. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Clinton szavai a befolyásos izraeli lobbicsoport, az amerikai– izraeli közügyek bizottsága (AIPAC) közgyűlésén hangzottak el, ahol a résztvevők nem is vártak kritikát, ám elemzők szerint a szavak jóval kevésbé voltak barátságosak, mint amire számítani lehetett. A külügyminiszter kiállt a békefolyamat újraindítása mellett, amelyet szerinte a zsidó állam építkezései hátráltatnak. Izrael kemény, de szükséges döntések előtt áll a békefolyamattal kapcsolatban, mondta Clinton, hozzátéve, hogy a jelenlegi status quo a palesztinokkal fenntarthatatlan.
Netanjahu már vasárnap Washingtonba utazott, és személyesen bocsánatot kért a Ramat Slomó ultraortodox lakónegyed építéséről szóló bejelentés időzítéséért George Mitchell amerikai különmegbízottól, ám a tartalmat illetően nem szabadkozott, sőt elutazása előtt közölte, az építkezést késlekedés nélkül elkezdik. A viszályt jelzi, hogy az AIPAC-közgyűlésen Lee Rosenberget, a lobbicsoport új elnökét a tagság felállva tapsolta meg, amikor a Fehér Ház Izrael-politikáját bírálta. A Barack Obama elnökjelölti kampányának egyik legfőbb támogatójaként ismert, korábban a szenátor külügyi tanácsadójaként is dolgozó chicagói vállalkozó úgy vélte, az izraeli kormányfő a békülés gesztusát már megtette, amikor Mitchelltől bocsánatot kért, most Amerikán a sor, hogy nyomást gyakoroljon a palesztinokra. A nagy tapsot Rosenberg akkor kapta, amikor közölte, a barátok nézeteltéréseiket szűk körben szokták elintézni.
Jeruzsálem keleti felének fejlesztését az izraeli Háárec szerint mégis késleltetik, legalábbis két, arab környéken épülő házra kiadott engedélyre azt követően nyomják rá a pecsétet, hogy Netanjahu hazatér Amerikából. Az Egyesült Államok mellett az Európai Unió nevében Jean Asselborn luxemburgi külügyminiszter is elítélte az izraeli telepfejlesztést. Az uniós külügyminiszterek brüsszeli tanácskozásán rámutatott, az unió mélységesen csalódott az izraeli kormány álláspontja miatt, megjegyezve, Jeruzsálem egyáltalán nem Tel-Aviv, mint azt Izrael hangoztatja. A diplomata szavai arra utalnak, hogy a zsidó állam ugyanúgy tekinti a jeruzsálemi fejlesztéseket, mint a tel-aviviakat, miközben Asselborn szerint az unió a szent várost a jövőben a palesztin és izraeli közös fővárosként akarja elismerni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.