Több kilométer hosszan kígyóznak a sorok a varsói elnöki palota környékén. Az ország legkülönbözőbb részeiből érkezett lengyelek ezrei lépkednek előre megtörve a fémkordonok között, rendőri biztosítás mellett, türelmesen kivárva, hogy elbúcsúzhassanak az elnöki pártól. Lech Kaczynski és felesége búcsúztatása szombaton, temetése pedig egy nappal később lesz a lengyel királyok és neves személyiségek temetkezési helyén, a krakkói Wawelban. Az elnök és felesége koporsóját az elnöki palota oszlopcsarnokában ravatalozták fel, s a nemzeti gyászt két nappal, vasárnap estig meghosszabbították.
A temetési helyszínnel kapcsolatban közben vita robbant ki Lengyelországban. Andrzej Wajda filmrendezőnek a Gazeta Wyborcza napilapba írt nyílt levele nyomán több százan tiltakoztak Krakkóban az ellen, hogy az elnököt a Wawelba temessék a nagy uralkodók mellé. A Facebook internetes közösségi portálnak ezzel kapcsolatos felhívásához több mint húszezren csatlakoztak.
Az orosz rendkívüli helyzetek minisztériuma tegnap Moszkvában azt közölte, hogy a korábban ismertnél eggyel többen, azaz 97-en vesztették életüket a Lech Kaczynski elnököt szállító gép szerencsétlenségében. Az orosz fővárosban tegnap bejelentették, az orosz küldöttséget Dmitrij Medvegyev vezeti majd a krakkói búcsúztatáson. Washingtonban is megerősítették, hogy Barack Obama ott lesz a vasárnapi temetésen.
A lengyel ellenzék kérésére elhalasztották a szükségessé vált rendkívüli elnökválasztás kiírását. Az már tudható, hogy választás június 20-án vagy 13-án lesz.
Idehaza Hiller István oktatási miniszter javasolta, hogy az oktatási intézmények pénteken emlékezzenek meg a lengyel–magyar történelem eseményeiről és a két nemzet barátságáról.
Szombaton este 6 órakor Erdő Péter bíboros, a Katolikus Püspöki Konferencia elnöke szentmisét mutat be a budapesti Szent István-bazilikában a tragédia áldozataiért.
Hatalmas lebőgés volt Magyar Péter vasárnapi fóruma, alig voltak rá kíváncsiak + fotó















Szóljon hozzá!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!