Fesztiválok tavasza Európa kulturális fővárosában

I R Á N Y   P É C SA várva várt igazi tavasz hagyományosan is valóságos fesztiváldömpinggel érkezik Pécsre. Az Európa kulturális fővárosa program évére ez különösen igaz. A tradicionális programok mellett, mint a gall zenei csemegékkel szolgáló Frankofón hét, a Pécsi Tavaszi Fesztivál, amely idén kimondottan gazdag programokkal várja az érdeklődőket, új rendezvények is a baranyai megyeszékhelyre csábítják a látogatókat.

Munkatársunktól
2010. 04. 04. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Budapesti Tavaszi Fesztivál háromnapos rendezvénye, a Fringe Fesztivál, elhagyva a fővárost, idén Pécsett vendégeskedik az Európa kulturális fővárosa programsorozat meghívására, a Hungarofest Nonprofit Kft.-vel közös szervezésben. A magyarországi rendezvény őse a legendás edinburghi Fringe, amely a ma legismertebb művészeti fesztiválhoz, az Edinburghi Nemzetközi Fesztiválhoz kapcsolódott 1947-ben. A Fringe lényege, hogy befutott művészek és világhírre vágyó, tehetséges amatőr művészek egyaránt megmutathatják magukat. Az április 9–11. közötti rendezvényre közel négyszáz egyéni előadó, illetve művészeti formáció regisztrált a legkülönbözőbb műfajokból. A fesztivál hagyományainak megfelelően a programban iskolai művészeti csoportok éppúgy jelen vannak, mint a professzionális előadók, így aki ebben az időben Pécsre látogat, sok újdonság mellett akár Kozma Orsi, az Ágens, Pély Barna, Méhes Csaba, a Dutar, a Vocal Idiots, a Tenderfoot Blues Unit, a Katáng, a Tünet Együttes vagy a Kompánia Színházi Társulat előadását is megtekintheti, ráadásul mindezt ingyen. A produkciókat a közönség és a kulturális élet jeles képviselőiből álló zsűri minősíti, a legjobbak rangos belföldi és külföldi fesztiválokra kapnak meghívást.
Április 9-én este fél nyolckor kezdődik az „Álombálom”, azaz a Ghymes együttes lemezbemutató koncertje a pécsi Uránia moziban. A Ghymes-zene magyar, valamint közép- és kelet-európai népzenei forrásokból táplálkozik. Ars poeticája a muzsika egyetemessége. Zenéjük azt keresi, hogy miben hasonlítanak az emberek egymáshoz, s nem azt, hogy miben különböznek. A Japántól Irakig, Jordániától Finnországon át Kanadáig nagy sikerrel turnézó zenekar vallja, hogy sikereinek feltétele és záloga az abban a pillanatban megszólaló élő muzsika energiája, varázsa. Még aznap este a pécsi Művészetek és Irodalom Házában lép fel a Váradi Roma Café. Az együttesről mindenképpen érdemes tudni, hogy Váradi Gyuszi, Váradi Robi, Berki Arthur és Botos Tibor hosszú utat járt be, mire első, közös albumuk megjelent. A debütáló lemez kiadását követő évben a média is felfigyelt a családi zenekarra. A későbbiekben sem változott a stílus, maradt a jazz-pop-roma-swing egyedi keveréke, mely a két Váradi testvér jellegzetes hangjával fűszerezve igazi csemege a zenei piacon.
A roma zenei produkciókat színesíti az április 10-i ifj. Szakcsi Lakatos Béla Jazz Trió koncertje a pécsi Rácz Aladár Közösségi Házban. Az ifjabbik Szakcsi édesapja nyomdokain járva szintén a zongorát választotta hangszeréül, az együttes előadása egy kifinomultan elegáns színpadi remekmű. Hangszínezetük leleményes, játékuk technikailag hibátlan, magabiztos és teljesen egységes. A színpadon árnyalt zenei virtuozitás jellemzi őket, muzsikájuk kivételes improvizációs tehetségről árulkodik.
Még mindig a zenénél maradva, ugyanaznap este a Pannon Filharmonikusok Világsztárok Pécsett sorozatában ezúttal a francia Olivier Latry mutatja be orgonatudását a pécsi bazilikában. A hangversenyen többek között Haydn: C -dúr orgonaverseny, Lickl: Offertórium (szoprán- és oboaszólóval), Poulenc: Orgonaverseny, Saint Seans: C-dúr „Orgona” szimfónia lesz hallható Váradi Mariann és Varga Anikó közreműködésével. Olivier Latry a párizsi Notre Dame orgonistája, így a világ e tekintetben legjobbnak tartott hangszerén játszik. A Notre Dame nagyorgonájának története 1334-ig nyúlik vissza, Latry elődei között olyan neveket találunk, mint Jacques Le Mol, Jean d’Oisy, Louis Vierne, Pierre Cocherau.
Április 11-én délelőtt a Pécsi Tavaszi Fesztivál keretén belül ad hangversenyt a Bartók Béla Leánykarral a Mecsek Kórus „Szép tavasz, szép nyár”címmel a Csontváry Múzeumban. Aznap este pedig a Palatinus Szállóban rendezik meg a Nemzetközi Bartók- és Kodály-műhely gálakoncertjét. A négynapos workshop keretében gyakorló és jövendő kórusvezetők érkeznek Pécsre hazánkból és külföldről, akiknek lehetőségük nyílik mélyebben megismerkedni Bartók és Kodály kórusműveivel, valamint azzal a speciális előadói gyakorlattal, amely oly sok elismerést szerzett itthon és külföldön a nemzetközi hírű pécsi karnagyoknak és kórusaiknak. Idén a repertoár Bartók és Kodály művei mellett Erkel Ferenc és Liszt Ferenc műveivel egészül ki.
Philip Pickett és a Globe Színház zenészei április 12-én este héttől a pécsi Palatinus Szálló Bartók-termébe várják az érdeklődőket egy hamisítatlan reneszánszkori zenei utazásra. Pickettetet, a New London Consort és a Musicians of the Globe alapítóját és zenei vezetőjét a korhű előadásmód egyik kimagasló szószólójaként tartják számon. Zenei pályafutását trombitásként kezdte, majd Nagy-Britannia egyik vezető furulyajátékosává vált, aki többek között az Academy of St. Martin-in-the-Fields, az Angol Kamarazenekar, a Londoni Mozart Players és az English Concert állandó partnere volt. 1995-ben kinevezték a londoni Shakespeare’s Globe Theatre régizenei igazgatójának. 1996-tól 2003-ig ő volt a South Bank Centre Régizenei Fesztiváljának művészeti vezetője. A londoni South Bank Centre társult művészeként 1996 és 2005 között a világ jó néhány jelentős hangversenytermében fellépett a New London Consorttal. Vendégkarmesterként francia, dán, holland, spanyol, mexikói zenekarokat vezényelt, és a sor a közeljövőben a Norvég Kamarazenekarral, a Koppenhágai Filharmonikus Zenekarral, a Holland Rádió Filharmonikus Zenekarával és a Flamand Királyi Filharmonikus Zenekarral bővült.
Április 9-én rendezik a baranyai megyeszékhelyen a Cigány Költők és Írók I. Országos Találkozóját. A képzőművészethez hasonlóan az irodalomban is Magyarország vált az egyetemes cigány költészet, irodalom legjelentősebb központjává, és tette meg az első lépéseket a cigány nyelvek irodalmi nyelvként való elfogadásához. A mostani találkozón meghívott költők és írók (többek között Kalányos Mónika, Rigó József, Horváth Gyula, Csemer Géza, Nagy Gusztáv, Kovács József Hontalan, Ilia Jovanovic, Bertók László, Kertész Ákos, Dalos György, Eva Klepp Africh) mutatkoznak be és tartanak felolvasást. Az eseménynek helyt adó Művészetek és Irodalom Házában Németh János és Körtvélyessy Zsolt színművészek is közreműködnek. A rendezvény másnapján irodalmi matiné fogadja az érdeklődőket, majd A nők fővárosa című irodalmi antológiát mutatják be.
A roma kisebbség programjai április 15-én délután kettőtől folytatódnak a Gandhi Gimnázium tehetségkutató fesztiváljával. A Gandhi Közalapítványi Gimnázium és Kollégium 15 éves múlttal rendelkező cigány nemzetiségi oktatással foglalkozó intézmény, ahová elsősorban tehetséges roma diákok jelentkeznek. A Gandhi Tehetségkutató Fesztiválon vers- és prózamondás, mesemondás, ének-zene, hangszeres játék, cigánytánc, hip-hop, beatbox, hagyományőrzés, hastánc, rap, társastánc, színjáték, valamint egyéb táncos-zenés egyéni és csoportos meghirdetett kategóriákban mérhetik össze tudásukat a versenyzők.
Április 10-én nyílik a világhírű ravennai mozaikok különleges másolatait tartalmazó, nagy sikerű utazó kiállítás a pécsi Dóm Múzeumban, az anyagot az ötvenes években gyűjtötte össze az olaszországi Ravenna önkormányzata. A május 10-ig látható tárlat Pécs testvérvárosa, Tuzla javaslatára és közreműködésével érkezik a baranyai megyeszékhelyre. A kiállítás először 1951-ben volt látható Párizsban, és azóta is nagy sikerrel járja a világot.
A különböző nagyságú mozaikmásolatok szigorú szakmai eljárással készültek. Előbb hártyavékonyságú papírra másolták a képeket alkotó mozaikkövek pontos körvonalát, majd meghatározták a színeket és a színárnyalatokat, hogy pontosan ezeknek megfelelő üveglemezeket rendeljenek a muranói és a velencei üveggyárakból. Ezekből kézzel vágták ki a mozaikköveket, s a hártya segítségével kijelölt helyeken tették a mészágyba. A másolat még a bemélyedéseket és kiemelkedéseket is híven követi, amelyeket a hajdani mozaikkészítők ujja hagyott az anyagban, a kövek csillogása és fénytörése megteremti az eredetivel való szinte teljes hasonlóságot.
A Ravenna városának támogatásával létrejövő pécsi kiállításon öt épületegyüttes, a S. Vitale-bazilika, a S. Apollinare Nuovo-bazilika, az ariánus keresztelőkápolna, a Neone keresztelőkápolna és az érseki keresztelőkápolna legszebb mozaikképeiről készült másolatokat tekintheti meg a közönség.
Civil programok sokaságából is válogathatnak a Pécsre látogatók. Április 9-én és 10-én rendezik a Kultúroltás Fesztivált a Kultúrkertben. A szervező Pécs-decentrum Kulturális Egyesület kis konferenciákra, civil-értelmiségi közéleti kerekasztal köré, zenét hallgatni és művészeti játszóházakban tevékenykedni hív felnőttet és gyereket. Az egyesület tagjai, valamint tudósok, politikusok, közéleti és kulturális szereplők részvételével beszélgethetnek az érdeklődők aktuális közéleti kérdésekről. Egy kis konferencia keretében vallás- és olvasásszociológusok, történészek, nyelvészek, zsidóságkutatók és több vallás lelkészei beszélgetnek Ljudmila Ulickaja közelmúltban megjelent Daniel Stein, tolmács című regényéről. A fesztivál idején bemutatkoznak az egyesület partnerszervezetei, továbbá felnőtt- és gyermekzenekarok koncertjei szórakoztatják a közönséget. A rendezvény alatt mutatják be az egyesület kiadványsorozatát is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.