Egyes kelet-európai gazdaságokra is hatással lehet a londoni elemzők szerint az, hogy jelentős a betétkivonás a görög bankrendszerből. A Financial Times tegnapi számában idézett adatok szerint az év első két hónapjában a betétesek tízmilliárd eurót vettek ki a görög pénzintézetekből, ami a teljes bankrendszer betétállományának hozzávetőlegesen a 4,5 százalékát jelenti.
Az Eurasia Group nevű vezető londoni gazdasági-politikai kockázatértékelő és tanácsadó csoport hangsúlyozta: a görög bankok jelentős hiteleket nyújtanak számos délkelet-európai gazdaságnak; a pénzintézetek összesített kinnlevősége a térségben 75 milliárd euróra rúg. Így a görög kölcsönök nyújtása körül várható szigorítások komoly jelentenek, különösen Romániában és Bulgáriában, de több egykori jugoszláv tagköztársaságban is. Az elemzők szerint az ezekben az országokban szintén jelentős kintlevőség-állománnyal jelen lévő osztrák bankokra is hárulhatnak negatív következmények a görög válságból. A ház felidézi, hogy az osztrák bankrendszer kintlevőségeinek értéke a kelet-európai térség egészében az éves osztrák hazai össztermék hozzávetőleg hatvan százalékával egyenlő.
Az elemzés szerint a görög bankszektor likviditási helyzetével kapcsolatos aggodalmak erősíthetik a görög kormány késztetését a Nemzetközi Valutaalap segítségének igénybevételére. A görög kormány ugyanis jól tudja, hogy nemzeti, sőt uniós szinten is korlátozottak a bankok támogatására rendelkezésre álló források. Görögország mint szuverén adós kockázati megítélése mindeközben folyamatosan romlik. A tízéves futamidejű, piacon lévő görög államkötvény hozama a londoni kereskedésben tegnap 7,4 százalék fölé emelkedett, magasabbra, mint a görög euróövezeti csatlakozás óta bármikor. Görögország olyan országokkal osztozik a felső tízes törlesztés-kockázati listán, mint Venezuela, Pakisztán, Ukrajna, Irak vagy Egyiptom.
Eközben a Portfolio.hu azt közölte: a görög adósság bedőlésének kockázata már Izlandét is meghaladja. Az állampapírokkal kapcsolatos fedezet ára ugyanis jelenleg 415 bázisponttal magasabb, mint az izlandiaké, ami azt jelenti, hogy a piac 415 ezer euróért hajlandó biztosítani tízmillió eurónyi görög államadósságot. Az izlandi kockázat ma 397 bázispont körül áll.

Életbe lépett az új kábítószer-ellenes törvény