Kiábrándult csehek

Huszonhét párt és mozgalom indul a május 28–29-re kiírt csehországi parlamenti választásokon. A jelöltlisták leadásának határideje lejárt. A közvélemény-kutatók már jó ideje a nagy pártok támogatottságának csökkenését jelzik, egyidejűleg azt is, hogy a kiábrándult választók rokonszenve a kisebb pártok felé fordul.

Somogyi Mátyás
2010. 04. 03. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Két hónappal a voksolások előtt a cseh közvélemény mintha már unná a két legnagyobb politikai párt, azaz a szociáldemokraták (CSSD) és a polgári demokraták (ODS) közti, egyre nagyobb hangerővel folyó kampányt. A CSSD és az ODS híveinek táborából a kisebb, s a parlamenti küszöb átlépésére esélyes formációk – a TOP 09, a Közügyek Pártja, a KDU–Csehszlovák Néppárt és a Zöldek Pártja – szinte mágnesként vonzzák a csalódott voksolókat. E kis pártok együttesen a szavazatoknak akár az egyharmadát is megszerezhetik – tűnik ki a felmérésekből.
A két nagy párt számára a választási eredmények megnehezíthetik a koalíciókötést, így a győzelem fő esélyese, a CSSD és a harmadik hely várományosa, a kommunista párt közti koalíciót is. A szakértők egyre gyakrabban emlegetik, hogy az idei választáson ismét patthelyzet alakulhat ki. A felmérések szerint a választások győztese 27,4 százalékkal a CSSD lenne, utána következne az ODS (23 százalék), majd a kommunista párt (14,4). A kisebbik pártok élén 11,8 százalékos támogatottsággal a Karel Schwarzenberg vezette TOP O9 jobbközép párt állna, utána a Közügyek Pártja (7,8), a KDU–Csehszlovák Néppárt (6,2), s a zöldek is bejutnának a parlamentbe.
Mirek Topolánek – aki a homoszexuálisokat és a katolikus egyházat elmarasztaló, valamint Jan Fischer kormányfő zsidó származását emlegető kijelentése után megőrizte tisztségét az ODS elnökeként – közölte: azért marad az ODS elnöke, hogy pártját győzelemre vigye. Az ODS belső válságát a szociáldemokraták jó alkalomnak tekintik, hogy növeljék szavazótáborukat. Tompították kampányuk hangnemét, remélve, hogy a nagy rivális soraiban dúló testvérharc a CSSD malmára hajtja a vizet.
Eközben Jan Liska, a zöldek elnöke bejelentette: pártja kilép a Fischer-kormányból, mert nem konzultált vele az új környezetvédelmi miniszter személyéről. Ám a párton kívüli Michael Kocáb, a zöldek által jelölt emberi jogi miniszter közölte, marad a helyén, nehogy kormányválságot idézzen elő.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.