Obama győzelmet aratott

Magyar idő szerint kora hajnalban az amerikai képviselőház elfogadta az Obama-kormány egészségügyireform-tervét. Számos belpolitikai vereséget követően ezzel végre fontos győzelmet aratott az elnök és Demokrata pártja, mely jelentős hatással lehet politikai jövőjükre – legkorábban az őszi félidős törvényhozási választáson, melynek legfőbb kérdése, hogy a republikánusok vissza tudják-e szerezni a többséget.

Zord Gábor László
2010. 04. 01. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Barack Obama és támogatói csak vasárnap délelőttre kezdhették úgy érezni, hogy átmegy az egészségügyireform-csomag. A hétvégéig teljes bizonytalanság övezte, hogy hány demokrata fog átszavazni, illetve a javaslatot eredetileg elutasítók közül hányan gondolják meg magukat. Ami a lényeget illeti, ha nem is sokan, de elegendően voltak azok, akik az adminisztráció javára billentették a mérleget. A kezdeményezésre végül a kongresszus 219 képviselője bólintott rá 212 ellenében. A republikánusok pártfegyelme – egy szinte példa nélkül álló negatív propagandakampányt követően nem meglepő módon – egyetlen pillanatra sem ingott meg, soraikból senki sem támogatta az egészségügyi reformot. De mindhiába – amikor a szavazatszámlálás meghaladta a szükséges 216-ot, a demokrata tábor Obama egyik 2008-as kampányszlogenjét kiáltotta: „Igen, meg tudjuk csinálni.”
A törvény gyakorlati és történelmi jelentőségét két pontban össze lehet foglalni: a jelenleg semmilyen egészségbiztosítással nem bíró amerikaiak közel hetven százaléka, mintegy 32 millió állampolgár is le lesz fedve, és Lyndon B. Johnson kormányzása, a Medicare program bevezetése óta ekkora strukturális reformra nem került sor. Több elnök is nekifutott ennek a feladatnak, emlékezetes a múlt század kilencvenes éveinek elején Bill Clinton kísérlete, mely az akkori first lady, jelenlegi külügyminiszter Hillary Clinton vezetésével csúfos kudarcot vallott.
Az elnök reakciója nem nélkülözte a drámai fogalmazást. „Bebizonyítottuk, hogy még mindig olyan nép vagyunk, mely képes nagy dolgokat tenni” – mondta Barack Obama, aki szerint ugyan a reformtörvény nem old meg minden problémát, de egyértelműen a jó irányba mutat. Az államfő rövidesen alá is írja a törvényt.
A kommentárok túlmutatnak a reform gyakorlati következményein, és arra mutatnak rá, hogy mit jelent ez az Obama-kormány és személyesen az elnök politikai jövője szempontjából. Abban szinte politikai oldaltól függetlenül egyetértés mutatkozik, hogy ez Barack Obama első nagy sikere egy év, két hónapos kormányzása alatt, mely viszont eddig nem volt mentes a kudarcoktól. Attól függetlenül, hogy alkotmányellenesnek tartják, a republikánusok sem tudnak mit kezdeni azzal a ténnyel, hogy makacs kampányolással és lobbizással, az elnök közvetlen bevetésével a Fehér Ház, ha nehezen is, de öszszeszedte a szükséges támogatást. Megfigyelők arra is ráirányítják a figyelmet, hogy Obamáék éppen a megfelelő időben arattak győzelmet, nem hagyták a legfontosabb csatát nyárra halasztani. Így lesz ideje az amerikai választópolgárnak – vélik –, hogy a gigászi ellenpropaganda elcsendesülésével számot vessen a reformmal. Amikor novemberben, az úgynevezett félidős választásokon az urnákhoz járulnak, talán már letisztul, hogy ez a lépés jó Amerikának, és belép a fejlett világ azon nemzetei közé, ahol lényegében nincsenek biztosítás nélküliek. Ha pedig a demokraták meg tudják védeni pozícióikat, azaz többségüket a képviselőházban éppúgy, mint a szenátusban, azzal Obamának 2012-ben igencsak megnőhet az esélye egy második elnöki ciklus elnyerésére is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.