A szudétanémetekről is szó lesz Prágában?

Stefan Lázár
2010. 06. 11. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyoldalú szeminárium. Nem hangzott el a magyar álláspont a trianoni békeszerződésről azon a szemináriumon, amelyet a prágai Gazdasági és Politikai Központ rendezett hétfő este a cseh fővárosban – közölte a cseh televízió. A Václav Klaus államfő által vezetett szemináriumon cseh és szlovák vélemények hangzottak el Trianonról. Szőke László prágai magyar nagykövet, aki a hallgatók sorában volt jelen a rendezvényen, kifogásolta, hogy az előadók között a magyar fél képviselői nem kaptak helyet. Klaus a megjegyzésre reagálva kijelentette: „gyötri és nyugtalanítja”, ami az utóbbi időben Magyarországon történik, utalva ezzel az állampolgársági törvényre. Szőke László a rendezvényen úgy vélekedett, hogy a szeminárium célja nem a véleménycsere volt, mert csak az egyik fél kapott lehetőséget álláspontja ismertetésére. (MTI)


Elmozdulás érzékelhető a szudétanémetek és Prága viszonyában. Legalább is erre utalt Horst Seehofer bajor tartományi miniszterelnök a hazájukból a II. világháborút követően elüldözöttek szervezetének minapi rendezvényén Augsburgban. A tervek szerint a Keresztényszociális Unió (CSU) elnöke hamarosan a cseh fővárosba utazik. Seehofer már az új prágai kabinettel szándékozik egy asztalhoz ülni. Elődeinek – így a legendás Franz-Josef Straussnak – hasonló célú kísérletei rendre elbuktak a csehek ellenállásán. Bernd Posselt, a CSU európai parlamenti képviselője, s egyben a szudétanémetek szervezetének szóvivője szerint végre elérkezett a közeledés történelmi pillanata a hazájukból elűzöttek pártfogásával megbízott bajor tartomány és a Cseh Köztársaság között. Seehofer lesz az első miniszterelnök, akit Prága hajlandó fogadni, annak ellenére, hogy a CSU-politikus bejelentette, minden körülmények között ki akar térni az ellentétek alapját alkotó Benes-dekrétumokra és természetesnek tartja, hogy az őt kísérő küldöttségben helyet kapnak a szudétanémetek képviselői is.
A bajor kormányfő arra épít, hogy a csehek hajlandónak mutatkoznak a világháború után lezajlott események feldolgozására és feladják eddigi merev elutasító magatartásukat a szudétanémetek szervezetével szemben. E „bátorító előjelről” a cseh televízió közelmúltban műsorra tűzött, Cseh módon ölni című dokumentumfilmje gondoskodott, kitérve arra a tömeggyilkosságra is, amelyre három városban (Prága, Postelberg, Saaz) került sor a német nemzetiségű civil lakosság ellen. A „politikai olvadás” a szudétanémet vezetők szerint megnyitja a kaput a kibékülés felé.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.