Októberben tölti be a tizenhármat, azaz a júliusi, szingapúri felnőtt úszó-világbajnokságon még mindössze 12 éves lesz Jü Ce-ti, az ugyanis a napokban rendezett válogatón eldőlt, hogy beúszta magát a kínai vb-csapatba. Egerszegi Krisztina például nem indulhatott az 1986-os madridi világbajnokságon, amikor 12 éves volt, noha abban az évben már felnőtt ob-érmeket szerzett a magyar mezőnyben. A kínai lány az idei junior vb-n viszont nem versenyezhet, mert ahhoz túl fiatal. Ez óriási ellentmondás.

Egerszegi Krisztina alig több mint 14 évesen már olimpiai bajnok volt, de 12 évesen hiába az első felnőtt ob-érmei, a vb-n nem indulhatott. Bár a nemzetközi szövetség (FINA) nem állított minimum korhatárt, Európában a LEN iránymutatása sokáig szigorú volt a gyerekkorú versenyzők indulása ügyében. Ezt nem mindenhol kezelték így, 2015-ben például felháborodást keltett, hogy Bahrein a felnőtt vb-történet legfiatalabb indulójaként egy tízéves lányt, Alzain Tareqet indított el szabadkártyásként. Ezután a nemzetközi szövetség is behozta a 14 éves alsó korhatárt, ám van a szabályban egy puhítás: aki szintidőt úszik, az hiába fiatalabb, ott lehet a vb-n, hogy az igazán tehetségesek ne maradjanak le. Ez kiskapu az oka, hogy Jü Ce-ti már 12 évesen ott lehet a szingapúri vb-n. Ugyanakkor az augusztusi, romániai junior világbajnokságon nem indulhat, ott ebből a szempontból szigorúbban veszik a 14 éves alsó korhatárt.
A 12 éves kínai úszólány vb-érmekért szállhat harcba
Jü Ce-ti szingapúri vb-szereplése azonban nem biztos, hogy kimerül a részvételben, ugyanis meghökkentő eredményekre volt képes a kínai válogatón. Úgy lett második a sencseni felnőtt országos felnőttbajnokságon 200 vegyesen, hogy minden idők legjobb idejét érte el (2:10,63) a korosztályában – a fiúkat is beleértve!
Az igazán sokkoló azonban az volt, amit a 2012-ben született, így Magyarországon még elviekben a gyermek kategóriába tartozó kínai lány 200 pillangón művelt. Ebben a számban Jü Ce-ti 2:06,83 perces idővel győzött, amivel a tavalyi párizsi olimpián negyedik, a dohai világbajnokságon pedig aranyérmes lett volna.
Csak viszonyításképpen: áprilisban a magyar országos bajnokságot a doppingeljárás alá vont, majd felmentett Illyés Laura 2:10,59-es idővel nyerte meg. Kapás Boglárka pedig 2019-ben 2:06,78-cal lett világbajnok 200 pillangón, tehát a magyar klasszis legnagyobb sikere alig jobb idővel jött össze (öt századdal), mint amire a kínai most 12 évesen képes volt.
Egerszegi Krisztina olimpiai bravúrját Jü Ce-ti sem múlhatja felül
– 2024-ben részt vettem néhány versenyen, és sok úszórajongó megismert – mondta a 12 éves kínai lány idén év elején az AFP pekingi beszámolója szerint. – Miután megtapasztaltam a nagy versenyeket, még jobban megértettem, mennyire fontos, hogy minden edzésen jól teljesítsek, hogy jó eredményeket érjek el, és hogy erős szívem legyen. A legnehezebb időszak talán az, amikor a legközelebb vagy a célodhoz. Menni kell tovább.
Jü Ce-ti teljesítménye biztosan nagy figyelmet kap majd az idei vb-n, hiszen 12 évesen lehet harcban akár az érmekért is az olimpiát követő évben, amikor a nagy sztárok közül többen kicsit visszavesznek a terhelésből.
Egy biztos: 1988-ban Egerszegi Krisztina 14 évesen és negyven naposan szerezte meg az első olimpiai aranyérmét Szöulban, amivel még most is minden idők második legfiatalabb olimpiai bajnok úszója (az első a japán Ivaszaki Kjóko 14 évesen és hat naposan), és a kínai csodaúszó karrierje akárhogyan is alakul, nem lehet fiatalabban olimpiai bajnok, mint Egerszegi volt. A 2028-as Los Angeles-i olimpia idején „már” 15 éves lesz...