Árvíz: egyre több a veszélyeztetett terület

Briski Barbara
2010. 06. 12. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyes területeken, főként Borsod megyében tovább romlott a helyzet az esőzések miatt. A borsodi térségben előreláthatólag kiterjesztik az árvíz miatti veszélyhelyzetet, a Mecsekben pedig akár százmillió forintos károk is keletkezhettek a rengeteg csapadék miatt. A közlekedésben is komoly fennakadásokat okoz a szélsőséges időjárás; sok vonalon buszok közlekednek a vonatok helyett.


Már több mint ötezer ember dolgozik a borsodi térségben a gátakon és segíti a tucatnál is több elzárt település felszabadítását – nyilatkozta lapunknak tegnap délután Tóth Dezső alezredes, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság polgári vészhelyzet-kezelési osztályvezetője. Hozzátette: az árvíz által leginkább sújtott megyében várhatólag kiterjesztik a veszélyhelyzetet a Sajó, a Hernád, a Zagyva és a Bódva térségére is. Varga Mihály mérnök ezredes, a helyi védelmi bizottság titkára elmondta, az intézkedést azért kérték a kormánytól, mert az utóbbi napokban lehullott eső még a korábbiaknál is nagyobb árhullámok kialakulását valószínűsíti. Sátoraljaújhelyen mintegy hétszáz házat vett körbe a víz, és körülbelül ugyanennyi embert kellett kitelepíteni. Rakacaszendről tizenöt családot, mintegy negyvenöt embert kellett kiköltöztetni. Volt olyan család, amelyet kedd éjszaka csónakkal menekítettek ki az otthonából. Az Észak-magyarországi Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság területén szinte az összes folyón harmadfokú a készültség, és az eddig mért legnagyobb vízállásokra számítanak a Sajón, a Bódván és a Hernádon. Ódor Ferenc, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Önkormányzat és Védelmi Bizottság elnöke szerint annyira magas a belvíz, hogy már ott sem ritka a védekezési kötelezettség, ahol sem patak, sem folyó nincs.
A Kormányzati Koordinációs Bizottság a Nógrád megyei Pásztó és Hasznos térségére kedd estétől szerda estéig hirdetett veszélyhelyzetet, ahol akkor mintegy kétezer lakost kellett kiköltöztetni, mert a tározó vízszintnövekedése azzal a veszélylyel fenyegetett, hogy a többletvíz rázúdulhat a városra.
Heves megyében harmincöt településen védekeztek az árvíz ellen szerdán – tájékoztatott a helyi katasztrófavédelmi igazgatóság szóvivője. Magyar Attila elmondta, ott az áradás miatt eddig huszonöt embert kellett ideiglenes szálláson elhelyezni. A legkritikusabb helyzet a Tarna, a Tarnóca, a Rédei-, a Bér- és a Szalajka-patakok mentén alakult ki.
Baranya megyében eddig harminckilenc embert költöztettek ki, a helyzet továbbra is Sásdon és környékén a legsúlyosabb. Csikóstőttősön több mint tízezer szárnyas pusztult el szerdán egy baromfitelepen, amelyet elöntött a víz. A Mecsekben több hektárnyi fa dőlt ki a felázott talajból, és használhatatlanná vált az ország legkeskenyebb nyomtávú vasútja is, amely 1901 óta működik. Az előzetes becslések szerint a kár összege elérheti akár a százmillió forintot is.
Monor, Nagykáta, Érd, Szentendre és Gödöllő térségében is nagy problémákat okoz a rengeteg csapadék. Több lakóépületet csak homokzsákokkal tudtak megvédeni a kivonuló tűzoltók. Szentendrénél folyamatosan szivattyúznak, ugyanis a megáradt Bükkös-patak vize befolyt a lakóházakba.
A Győr-Moson-Sopron Megyei Védelmi Bizottság katonák segítségét és rendkívüli vízügyi készültség elrendelését kéri az árvízi helyzet miatt. Itt Bőny településnél két héten belül másodszorra várták szerda éjszaka a Cuhai-Bakony-ér tetőzését. A megyében négy alsóbbrendű utat már lezártak az árvíz miatt.
Jelenleg 707 katona 114 technikai eszközzel nyújt segítséget a mentési feladatokban az árvíz sújtotta térségekben – olvasható a Honvédelmi Minisztérium által kiadott közleményben. Hende Csaba szakminiszter még kedden elrendelte a honvédelmi katasztrófavédelmi rendszer teljes aktivizálását. Így például Baranya megyében Sásd elzárt településen a lakosság mentési feladataiban három terepjáró tehergépkocsi vesz részt. A hasznosi víztározón kialakult kritikus helyzet miatt pedig készenlétbe helyezték a Honvédelmi Katasztrófavédelmi Rendszerbe bevont összes szállítóeszközt és személyzetet. A közleményben arra is kitértek, hogy a készenlétbe helyezett erők szükség esetén Pásztó térségében hajtanak végre esetleges evakuálási, illetve árvízi védekezési feladatokat.
A Kis-Balatonnál is sok gondot okoz a belvíz, a legkritikusabb időszakban napi 300 ezer köbméter vizet kellett átemelni a Balatonba, illetve az abba ömlő csatornába, a Zala folyóba pedig másodpercenként tíz köbméter belvíz kerül a kis-balatoni nádrengetegből – tudtuk meg a kis-balatoni szakaszmérnökség vezetőjétől. Laki István arról is beszámolt, hogy a Kis-Balatonból az egyébként is sérülékeny Keszthelyi- öbölbe az oxigéntelítettség szempontjából kritikus víz kerül, így az éjszakai szivattyúzást meg kellett szünteti.
Siófoknál tegnap 120 centimétert mutatott a vízmérce: a tó vízállása keddről szerdára újabb egy centit emelkedett. Az alacsonyan fekvő délnyugat-balatoni településeken, Fenyvesen, Balatonmárián és Balatonkeresztúron lakóházakat veszélyeztetett a vihar által kicsapott tóvíz.
A Magyar Közút Zrt. tegnap délelőtti közlése szerint Borsod-Abaúj-Zemplén megyében a legkritikusabb a helyzet. A 30 ezer kilométeres országos közúthálózaton jelenleg mintegy hatvan szakaszon van érvényben teljes útzár. Számos út csak nehezen, lépésben járható, és több helyen csak félpályán haladhat a forgalom.
A vasúti közlekedést is tovább nehezítette a folyamatos esőzés és a vizek áradása. A Mávinform szerda délutáni tájékoztatása szerint több vonalon buszok közlekednek vonatok helyett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.