Egy régió, sok háború: így formálja a Közel-Kelet válsága a világ jövőjét

Tűzfészekké vált a Közel-Kelet: háborúk, terrorcsoportok, összeomló államok alakítják a térség mindennapjait, mégpedig globális következményekkel. Irán proxyháborúi, az izraeli légvédelem csúcstechnológiás rendszerei, a vízhiány és a migrációs nyomás ahhoz vezethetnek, hogy a régió válsága Európára és a világgazdaságra is kihat majd. Cikkünkben elemzők segítségével átfogóan mutatjuk be a legforróbb konfliktuszónákat és azok hátterét.

2025. 05. 24. 6:10
Unidentified men are carrying a model of Iran's first-ever hypersonic missile, Fattah, past a mosque during a gathering to celebrate the IRGC UAV and missile attack against Israel, in Tehran, Iran, on April 15, 2024. Iran launched dozens of Unmanned Aeria
Irán első hiperszonikus rakétája, a Fattah makettjét hordozzák körbe egy mecsetnél Teheránban  Fotó: Europress/AFP/Morteza Nikoubazl Forrás: NurPhoto
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Közel-Kelet a Föld egyik legnagyobb válsággóca. A térség számos országa áll hadban egymással, a nagyhatalmak proxykon, azaz helyi tényezőkön keresztül vívnak háborúkat, emellett a régió több összeomló államában terroristacsoportok és hadurak igyekeznek magukhoz ragadni a hatalmat. A rendkívül szövevényes konfliktusok jelenleg is erősen kihatnak kontinensünkre, sőt a világgazdaságra is, s nem elhanyagolható veszély, hogy akár globális válság is kialakulhat mindebből.

Irán és a proxyk

A térség számos konfliktusának gyújtópontja az izraeli–palesztin viszály. – Tipikus proxyháborúról van szó, amelyet Irán elsősorban különböző terrorszervezeteken keresztül folytat Izrael ellen. A Gázai övezetben jelen van a Hamász és a palesztin Iszlám Dzsihád, Libanonban pedig a Hezbollah. Irakban is van három terrorszervezet, Jemenben pedig a húszik működnek. Bár ezek között van síita és szunnita szervezet is, ám ez nem akadályozza az együttműködésüket Iránnal, amelynek az a célja, hogy gyengítse a zsidó államot – mondta lapunknak Resperger István katonai szakértő.

A Palestinian member of Hamas's armed wing sits on a multiple rocket launcher before an anti-Israel rally in Rafah in the southern Gaza Strip November 13, 2014. The rally was organized in memory of Hamas's military commanders who were killed during the most recent conflict between the armed group and Israel. AFP PHOTO/ SAID KHATIB sits next to a multiple rocket launcher (Photo by SAID KHATIB / AFP)
Lugas 05.24.
A Hamász palesztin terrorszervezet egy tagja rakéta-sorozatvetővel a Gázai övezetben. Fotó: Europress/AFP/Said Khatib

Noha a gázai háború 2023. októberi kitörése óta a Hezbollah és a Hamász haderejének jelentős részét Izrael megsemmisítette, továbbra is jelentős arzenáljuk van. Resperger István ismertetése szerint utóbbinak még több ezer sorozatlövő rakéta állhat rendelkezésére. – Ezekben jórészt nyolc-tíz kilogramm robbanóanyag található, a hatótávolságuk pedig körülbelül negyven kilométer, de némelyik rakétát ennél is jobban felturbózzák. Mindezzel együtt nem túl pontosak, és általában megfelelő védelmet adnak ellenük az izraeli óvóhelyek. A libanoni terrorszervezet is főként rakétákkal operál: több tízezer lehet a birtokukban a szovjet típusú Scud–B ballisztikus változataiból, köztük a Fatehből és a Zelzalból. Ezek rövid, illetve közepes hatótávúak, vagyis 125 és hatszáz kilométer közti távolságra lévő célpontokat képesek elérni. Ezek mellett légvédelmi, páncéltörő- és hajók elleni rakétákkal is nagy számban rendelkeznek. A Gázai övezetnél rendszeresen vetnek be Iránból odaküldött drónokat is, amelyekkel a külső fal mentén elhelyezett, távvezérelt automata fegyverzetet igyekeztek megsemmisíteni – fejtette ki az egyetemi tanár.

Rakéták és védelmi rendszerek

Ilyen kaliberű légitámadások ellen a Vaskupola rendszere védi Izraelt. – Ez több mint kilencvenszázalékos hatékonysággal likvidálja az ellenséges rakétákat, és csúcstechnológiájának köszönhetően akár tüzérségi támadásokat is ki tud védeni. A komplexum kisebb célpontok semlegesítésére szolgáló TAMIR rakétái egy 150 négyzetkilométeres területet tudnak lefedni négytől hetven kilométerig terjedő hatótávolsággal. Bár ezek rugalmasan elhelyezhetők szinte bárhol – akár gépjárműre is telepíthetők –, illetve meglehetősen sok, húsz darab fér egy konténerbe, az újratöltéskor sebezhetővé válik a rendszer. A palesztinok is ezt kihasználva indítottak túlterheléses támadást: 2023 őszén 3500 kisebb rakétát lőttek ki Izraelre. Azonban ezt ellensúlyozza, hogy a Vaskupola pillanatok alatt képes felmérni, hogy egy bejövő támadás lakott részt találna-e el, s csak a veszélyeztetett irányokba indul rakéta. Ez abból a szempontból is fontos, hogy egy Tamir rakéta értéke negyven-ötvenezer dollár, ami csaknem 150-200 millió forintnak felel meg
– ismertette Resperger István ezredes. Szavai szerint a nagyjából 65 fő által működtetett Patriot rendszer alappillérét a légvédelmi rakéták alkotják. Ezekből állványonként négyet indítanak, 60–180 kilométer távolságról képesek felderíteni a célt, 60–110 kilométerről pedig le is tudják azt lőni. A konkrét változattól függően egy ilyen rakéta értéke kettő-négymillió dollár, a készlet össz­értéke pedig 1,1 milliárd dollár.

Emellett nagyobb hatótávú ballisztikus rakéták is erősítik az izraeli légvédelmet. Az amerikai gyártású THAAD-ok főleg Iránból érkező támadásra vannak beállítva. – A kapcsolódó radarfelderítés háromezer kilométerről képes érzékelni a támadást, de a THAAD-ok csak a végfázisban, az utolsó kétszáz kilométeren semmisítik meg a célpontokat. A rendszer mindössze három rakétát tartalmaz, az értéke pedig hárommilliárd dollár. Az Izrael ellen indított támadások intenzívebbé válásával egyetlen ilyen készletet szállítottak a térségbe – mondta el kérdésünkre Resperger István. A főként a cirkálórakéták elfogására használt Dávid parittyája (40–300 kilométer hatótávolság) ellenrakéta darabja egymillió, az Arrow (Nyíl) két és fél millió dollárba kerül. Az Arrow–2 (100 km hatótávolság) és Arrow–3-as (2400 km) ellenrakéták részben az űrben is képesek voltak megsemmisíteni a támadó iráni ballisztikus rakéták zömét. Az Arrow–2 rendszer telepítési költsége 170 millió dollár, a hármas változaté 230 millió. E rendszerek hatékonyságát Resperger István azzal is érzékeltette, hogy amikor tavaly több ország összehangoltan indított túlterheléses támadást Izrael ellen, a kilőtt 360 közepes hatótávolságú libanoni és jemeni rakétából, valamint iráni drónból mindössze tíz-tizenkettő csapódott be. Igaz, ezt úgy sikerült elérni, hogy Szaúd-Arábia és Jordánia is segítette Izraelt a saját légvédelmével.

orosz_veszteseg
Forrás: Resperger István / Magyar Nemzet-grafika 

Nagyhatalmi sakkjátszmák

Szavai szerint azonban még mindez sem nyújt teljes védelmet, ugyanis Irán – Oroszországgal közösen – egy hiperszonikus rakétát is kifejlesztett. A Fattah–2 típus 10 Mach – vagyis vagyis több mint 12 ezer km/h – sebességre képes, s Irán nyugati részéről akár hét percen belül elérheti Tel-Avivot. Jelenleg kevés ilyen rakétája lehet Iránnak, s ezek becsapódását egyelőre nem tudná kivédeni Izrael. A nukleáris fegyverrel egyelőre nem rendelkező Iránnak azonban nem érdeke az eszkaláció, hiszen Izrael – nem deklaráltan, de az elemzői konszenzus szerint – atomhatalom, de az is önmérsékletre inti, hogy az USA szintén jelentős erőkkel képviseli magát a térségben. – A Vörös-tenger környékén tartózkodó Eisenhower és Ford elnevezésű repülőgép-hordozók komoly csapásokat képesek mérni a rendelkezésükre álló kilencven-kilencven darab F–18-as vadászgéppel. Idáig elsősorban a jemeni húszik ellen vetették be a vadászrepülőket – mondta a katonai szakértő, hozzátéve: eddig közel ezer csapást mértek különböző célpontokra, az izraeli légierővel együtt.

A szomszédos Dél-Ázsiában is egy régebb óta húzódó konfliktus lángolt fel nemrégiben Kasmír miatt. – Az India és Pakisztán közti ellenségeskedés azért is kiemelkedő jelentőségű, mert az érintett felek atomhatalmak. Ráadásul az arzenáljával mindkét állam más földrészeken fekvő területeket is képes elérni. India legújabb fejlesztésű atomrakétáinak a hatótávolsága már az ötezer kilométert is meghaladja, Pakisztán pedig csaknem 2700 kilométerre fekvő célpontra képes csapást mérni az atomarzenáljával. India és Pakisztán a nukleáris triád mindhárom elemével rendelkezik: szárazföldről, repülőgépről, valamint tengeralattjáróról is képes csapást indítani. Mindkét ország komoly haderővel bír a hagyományos eszközökből is: Indiának vadászgépből például 720, Pakisztánnak pedig 460 darabja van. A tüzérségi kapacitás és a gyalogság terén is rendkívül ütőképes államokról van szó. Ennek is köszönhető, hogy a több tucat halottról, valamint a lelőtt indiai vadászgépekről szóló hírek ellenére egyelőre nem fenyeget a konfliktus elmérgesedése, a felek jogszerűen és arányosan reagáltak egymás támadásaira – magyarázta Resperger István. A nagyhatalmak is óvatosan állnak a konfliktushoz, és e sorok írásakor úgy tűnt, amerikai közvetítéssel sikerült tűzszünetet elérni.

orosz_veszteseg
Forrás: Resperger István / Magyar Nemzet-grafika 

Kevés az édesvíz

A több évtizedre visszanyúló ellenségeskedéseken, vallási és etnikai konfliktusokon túl általánosabb okai is vannak a közel-keleti országok közötti viszony kiéleződésének. – Ilyen tényezők a térség államaiban megfigyelhető demográfiai tendenciák, a növekvő népességszám, valamint az ebből fakadó erőforráshiány – erről már Demkó Attila biztonságpolitikai szakértő beszélt lapunknak. Szavai szerint a vízhiány az egyik leginkább akut probléma, például az India és Pakisztán között Kasmírban fellángoló viszály is részben erre vezethető vissza. – Noha egyezmény garantálta, hogy Pakisztán alvízi országként minden évben hozzájusson a létfontosságú vízmennyiséghez, India Pakisztán megbüntetése céljából felrúgta ezt az egyezményt. Az Indus folyó és mellékágai ugyanis Pakisztán mezőgazdasági rendszerének gerincét alkotják, a víz azonban jelentős részben Indiából vagy In­dián át jön. A tágabban vett közel-keleti régió több országában is ehhez hasonló konfliktusok vannak kibontakozóban: számos helyen törhet ki háború amiatt, hogy egyes országok eltereltek egy-egy folyót, amivel a folyásirány mentén lefele elhelyezkedő államok kerültek nehéz, akár humanitárius katasztrófával fenyegető helyzetbe – fejtette ki a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukács Intézetének programvezetője. Példaként említette Egyiptom és Etiópia esetét: utóbbi ország hatalmas gátat épített a Níluson, s az óriástárazó évekig tartó feltöltésével tovább csökkenne Egyiptom egy főre jutó, egyébként is rendkívül alacsony mennyiségű vízellátása. – Egy több mint százmilliós lakosságú, hazánknál tízszer nagyobb országról beszélünk, amelyben épp csak Dunántúl nagyságú a megművelhető terület, a többi sivatag. Ráadásul az Egyiptomhoz képest szintén a Nílus felsőbb szakaszán elhelyezkedő Szudán ugyancsak növelni tervezi az öntözés volumenét, s csak a jelenleg is zajló polgárháború miatt nem kezdték még meg a gátépítéseket – mutatott rá Demkó Attila.

An Indian paramilitary soldier patrols near the Clock Tower (Ghanta Ghar) in Srinagar, Jammu and Kashmir, on May 7, 2025. Tensions between the two nuclear-armed neighbors escalate, sparking fear and uncertainty in the region. On May 7, the Indian Armed Forces launch 'Operation Sindoor', targeting alleged terrorist infrastructure in Pakistan and Pakistan-occupied Jammu and Kashmir. The Indian government states that it carries out military strikes on nine sites in Pakistan in retaliation for the deadly militant attack on tourists at the popular resort town of Pahalgam in south Kashmir on April 22, 2025, which leaves 26 tourists dead. (Photo by Firdous Nazir/NurPhoto)NO USE FRANCE
Indiai járőr Szrinagarban, Dzsammu és Kasmír fővárosában május elején. Feszültség robbant ki India és az atomfegyverrel szintén rendelkező Pakisztán között. Fotó: Firdous Nazir / X07413

Tömeges migráció fenyeget

Egyiptom kapcsán ugyancsak komoly destabilizációs tényezőként említette, hogy az állam jelentős bevételtől esett el amiatt, hogy a szállítóhajók jelentős része kerüli el a kockázatosabbá vált Vörös-tengeri útvonalat, így a Szuezi-csatornát is.
– A csatorna forgalmából származó tranzitdíj jelentős, máshonnan nem pótolható tétel volt Egyiptom GDP-jében, így várhatóan tovább csökken az egyébként is alacsony életszínvonal. Igaz azonban, hogy Egyiptom még így is a térség egyik legstabilabb állama. Ez egyrészt annak köszönhető, hogy Abd el-Fattáh esz-Szíszi elnök erős kezű katonai kormányzata képes fenntartani a rendet, másrészt Egyiptom egy viszonylag homogén társadalom, nincsenek jelen nagyobb létszámban kisebbségek – mondta el kérdésünkre a szakértő.

A népességrobbanás és az erőforráshiány miatt a kifelé irányuló migráció ugyancsak fokozódhat a térség országaiban. – Etiópiából és Szudánból akár tömegek indulhatnak meg a következő években, s a stabil kormányzata ellenére Egyiptomból is nagyobb kiáramlásra lehet számítani Európába, akár a Földközi-tengeren, Ciprus és Görögország irányába, akár Izrael felé. Szíriából szintén indulhat újabb menekültáradat, mivel a jelenlegi iszlamista kormányzat alatt tömegesen éri atrocitás a keresztényeket, valamint az alavitákat (síita hátterű kisebbségi közösség – a szerk.) és a drúzokat. Ezenkívül a tágabb régióban számos olyan összeomlott államiságú ország található, amelyek gyakorlatilag már csak a térképen léteznek. Ilyen például Líbia, Szíria és Jemen is, s szintén e felé halad Jordánia, valamint Irak. Ezek a széteső országok destabilizálhatják a szomszédaikat is – vázolta a helyzetet a biztonságpolitikai szakértő, aki további kockázatként említette, hogy az utóbbi időben peremre szorult terrorszervezetek, köztük az Iszlám Állam is újból erőre kaphatnak, ahol kritikusan meggyengült az államhatalom. A legsúlyosabban érintett országok közül Szíriát, Líbiát és Irakot emelte ki. Demkó Attila arra is kitért, hogy a hírekben sugalltakkal ellentétben Gázát nem rombolták földig, elsősorban az északi részén ilyen a helyzet. A terület déli részén jelentős palesztin népesség maradhatott a saját ingatlanaiban. – Igaz, tömegek élnek menekülttáborokban is. Ám mindennek ellenére nem biztos, hogy Gázából jelentős bevándorlási hullám indul Európa felé – vélte a biztonságpolitikai szakértő, hiszen alapvető politikai kérdés a palesztinok számára, hogy ne hagyják el a szülőföldjüket.

Borítókép: Irán első hiperszonikus rakétája, a Fattah makettjét hordozzák körbe egy mecsetnél Teheránban. (Fotó: Europress/AFP/Morteza Nikoubazl) 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.