Korábban lapunk is írt arról, hogy Izrael védelmi rendszere többkomponensű. A Vaskupola, amelyet a gázai háborúból már jól ismerhetünk, főként rövid hatótávolságú lövedékek ellen van. A Dávid parittyája (David’s Sling) nevű rendszert közepes hatótávolságú rakéták ellen fejlesztették ki, mint amilyen főleg a libanoni Hezbollah irányából fenyeget. A Nyíl (Arrow) légvédelmi rendszert pedig kifejezetten ballisztikus rakéták ellen fejlesztették. Ezeknek több generációja létezik, a legújabbak már képesek azelőtt megsemmisíteni a támadórakétát, hogy az visszatérne a Föld légterébe.
Izrael többszintű rakétavédelmi rendszere kedden ismét sikeresen vizsgázott, amikor Irán több mint 200 ballisztikus rakétát lőtt ki Izraelre, írja az ABC News.
A Vaskupola (Iron Dome) légvédelmi rendszer azért kapja a legtöbb figyelmet, mert a Hezbollah és a Hamász által Izraelre kilőtt, gyakran beérkező, irányítatlan, rövid hatótávolságú rakéták lelövésére használják. A nagyobb magasságban, nagyobb hatótávolsággal és gyorsabb sebességgel közlekedő, irányított ballisztikus rakéták célba vételéhez azonban más, kifejezetten a ballisztikus rakéták ellen tervezett elfogórendszerekre van szükség. A Dávid parittyája és a Nyíl 2 és 3 Izrael két másik légvédelmi rendszere, amelyek képesek közepes és nagy hatótávolságú ballisztikus rakéták leszedésére.
Mindkét rendszert a Vaskupolával együtt használták Irán korábbi Izrael elleni támadása során, amikor az Irán által indított több mint 300 drón, ballisztikus és cirkálórakéta 99 százalékát elfogták.
Izrael évtizedek óta építi ezeket a légvédelmi rendszereket, és úgy kell elképzelni, mint egy négyrétegű dobostortát, mondta lapunknak Robert C. Castel biztonságpolitikai szakértő.
Az első szint a Vaskupola, amit elsősorban az alacsonyan érkező célpontok ellen fejlesztettek, a második szint a Dávid parittyája, a harmadik szint efölött van, az Arrow 2-es, ami a nagy hatótávolságú ballisztikus rakéták elleni védelmet szolgálja. Az Arrow 3-asokat ugyanabból az indítóállomásokból lövik ki, mint az Arrow 2-eseket, és ezek a világűrben semmisítik meg az oda kilépő ballisztikus rakétákat.
A Dávid parittyáját a Raytheon és a Rafael gyártja, ugyanaz az izraeli védelmi vállalkozó, amely a Vaskupolát is. A kétfokozatú rakétának nincs robbanófeje, a beérkező ballisztikus rakétákat pusztán a becsapódás erejével semmisíti meg, ami az úgynevezett hit-to-killként ismert, amit a nagy sebesség miatt úgy jellemeztek, mintha egy golyót egy golyóval találnának el.
Az Arrow 2 és 3 rendszerek képesek sokkal nagyobb hatótávolságú rakéták, például interkontinentális ballisztikus rakéták (ICBM-ek) kezelésére.
Az Arrow 2-t úgy tervezték, hogy a rakéta közelében robbanjon fel, hogy a beérkező rakétát lehozza, de az Arrow 3 egy „hit-to-kill” rakéta.
Az ötödik szint – ami most áll tesztelés alatt – az egy még kisebb magasságban hatékony rendszer, ami a Vaskupola magassága alatti védelmet szavatolja. Ez az azon átcsúszó eszközöket és nagyobb törmelékeket semmisíti meg lézerfegyverek segítségével, de egyelőre még nincs hadrendbe állítva, mondta el a szakértő.
Habár ez a világ legfejlettebb légvédelmi rendszere, ez sem biztosít hermetikus védelmet. Mindig átcsúsznak rakéták vagy rakétadarabok. A mostani iráni rakétatámadás során is volt erre példa, ezért tökéletes védelem nincs.