Információnk szerint a kormány mindenképpen változtatna a földtörvényen a közeljövőben, a tervezett módosítás az elővásárlási jogok sorrendjére vonatkozik. Akkor is várható ez a jogszabályváltozás, ha megkapjuk az unió többi tagállamának támogatását a külföldiek földvásárlási tilalmának további fenntartásához. Ez azért fontos, mert amennyiben maradhat a külföldiekre vonatkozó moratórium, úgy mélyreható változtatásokat a külhoniakkal szemben nem lenne értelme bevezetni. A külföldiek földszerzésére vonatkozó passzusok szigorításával ezért érdemes megvárni az uniós döntést. A 2011-ben lejáró tilalmi időszak hároméves meghosszabbításához minden tagország támogatása szükséges. Úgy tudjuk, a kabinet arra az eshetőségre is felkészül, hogy esetleg nem kapjuk meg a tiltás fenntartásának lehetőségét. Ez esetben a franciák és dánok által alkalmazott szabályozás keverékét vezetnénk be, ami mezőgazdasági végzettséghez, nyelvismerethez, többéves helyben lakáshoz kötné a földszerzés lehetőségét.
A földtörvény elővásárlási jogokkal foglalkozó részének tervezett megváltoztatásával a kormány tulajdonképpen helyreállítaná az eredeti állapotot. Ez azt jelenti, hogy a termőföldek megvásárlásakor ismét a helyben lakó gazdálkodóké, szomszédoké lenne az elsőbbség. Ezzel a lépéssel eltörlik majd a Medgyessy-kabinet által bevezetett változtatást, amely a földek művelői, bérlői mellett elővásárlási lehetőséget teremtett a cégek helyben lakó tulajdonosainak, és részvényeseinek is.
Lapunk értesülései szerint hétfőn szinte kizárólag a földkérdésről szólnak majd azok az interpellációk, amelyeket Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszterhez juttattak el a kormánypárti képviselők. Ha nem sikerül elérni a külföldiekre vonatkozó jelenlegi hazai tilalom meghosszabbítását, akkor a földtörvény további módosításában többek között az szerepelne, hogy az állam – francia mintára – elővásárlási joggal rendelkezne majd. Az még nem eldöntött, hogy az állam minden egyes termőföld-értékesítési eljárás során élvezzen elővásárlási jogot, vagy csak az osztatlan közös tulajdonú, illetve a természetvédelmi érintettséggel bíró termőföldek eladásakor. Ezzel rendezhető volna a múltban megkötött úgynevezett zsebszerződések és a további spekulációk kérdése is. Úgy tűnik, hogy az apparátus felépítése is ebbe az irányba halad, hiszen a tervek szerint az állami földeket felügyelő Nemzeti Földalapkezelő Szervezet (NFA) a jövőben önálló társaságként, az agrártárca alá rendelve működne. Az előző kormány az NFA-t a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt.-be tagolta be. A tervek szerint a földdel csak úgy lehetne kereskedni, ha az eladó és a vevő egyaránt bejelentkezne az NFA-hoz.
Felvert bérleti díjak. Korlátot kell szabni a földbérleti díjaknak, mert a külföldiek már most megpróbálják bebiztosítani magukat – ezt kérte a kormánytól a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége. A szervezet szerint a nyugati megyékben hektáronként 80-90 ezer forintot is elkérnek a földek tulajdonosai, amivel a magyar bérlők nem tudnak versenyezni.

Ugye önökkel is előfordult már, hogy valakitől kaptak csak úgy, egy csomó pénzt?