Gyermekeket védő hazai mobilcégek

Sokat tesznek a hazai mobilszolgáltatók a gyerekek biztonságáért. Erőfeszítéseik hazánkban és az Európai Unió szintjén is elismerő nyilatkozatokat érdemeltek ki.

Bodacz Péter
2010. 06. 30. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Európa-szerte példaértékű együttműködéssel küzdenek a hazai mobilszolgáltatók a gyermekek biztonságos mobiltelefon-használata érdekében. A több éve tartó, összehangolt lépések természetesen nem előzmény nélküliek, hiszen a vezető európai szolgáltatók már 2007 februárjában aláírták azt a keretmegállapodást, amely szerint a szolgáltatóknak ellenőrizniük kell a felnőtteknek szóló tartalmakhoz való hozzáférést, figyelemfelkeltő kampányokat kell indítaniuk, és oktatóanyagokat kell készíteniük a szülőknek és gyerekeknek a biztonságos mobilhasználatról.
A szolgáltatók a megállapodás alapján kidolgozták a mobiltelefonokon elérhető kereskedelmi információk osztályozási rendszerét, és támogatják a mobilhálózatokon megjelenő illegális tartalmak kiszorítását is.
Mindezt megfejelve a három hazai mobilszolgáltató – a T-Mobile, a Vodafone és a Telenor – 2008 elején egy önszabályozási kódexet is elfogadott, amelyben a fenti alapelvek betartását, illetve ezekkel kapcsolatban vállalt kötelezettségeiket fogalmazták meg. Mindhárom magyar mobilszolgáltató bevezette azokat a gyerekzárakat, amelyek blokkolják a felnőtteknek szóló tartalmat a gyerekek mobiltelefonjain.
Kiadványokat, online tájékoztatókat készítettek a szülőknek, amelyek segítségével bemutatják, milyen módszerekkel lehet ellenőrizni a gyermekek mobilhasználatát. A Magyar Tartalomipari Szövetség tagjaként, illetve együttműködő partnereként mindhárom cég támogatja annak a telefonvonalnak a működtetését, amely a gyermekek elleni szexuális zaklatások bejelentésére szolgál.
A mobiltelefon-használat és az ezekhez kapcsolódó szolgáltatások köre robbanásszerűen növekedett az elmúlt években. Ebből a fejlődésből a gyerekek sem maradhattak ki, az azonban a felnőttek felelőssége, hogy a személyiségfejlődésükre ártalmas információk ne juthassanak el hozzájuk ezen az úton sem. Példaértékű a mobilszolgáltató tagvállalataink összefogása és aktivitása ezen a téren – jelentette ki az Informatikai Vállalkozások Szövetségének elnöke.
Laufer Tamás az ügyben kiadott közleményében példaként felidézte: Neelie Kroes, a digitális gazdaságért és kultúráért felelős EU-biztos nemrég közzétett értékelésében jó példaként emelte ki a hazai gyakorlatot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.