Közel állt a Mol 21,2 százalékát birtokló orosz Szurgutnyeftyegaz és az előző kormány a részvénypakett eladásához, és az új kabinettel is könnyen megegyezésre juthat. A Napi Gazdaság úgy tudja, hogy az orosz fél korábban 1,5 milliárd eurót kért a társaság ötödéért, most pedig 1,6 milliárd eurót szeretnének kapni a csomagért. A lap számításai szerint az orosz cég nyereséggel adna túl az általa 1,4 milliárd euróért megvásárolt csomagon, ugyanakkor a magyar kormány sem jár rosszul, hiszen ha a kisebb összegért venné meg, akkor forintban alacsonyabb árat kell részvényenként fizetnie, mint amennyit egy éve a Szurgutnak kellett. A 22,179 488 millió Mol-részvényt ugyanis az egy évvel korábbi, 300 forint feletti euróval számolva 19 212 forint részvényenkénti áron vette meg orosz tulajdonosa. Ez az ár akkor meglehetősen nagy meglepetést keltett a piacon, hiszen közel duplája volt a bejelentést megelőző utolsó, 9940 forintos záróárnak. Most viszont 280 forintos euróval számolva a másfél milliárd eurós ár 18 928 forintot, míg az 1,6 milliárd eurós ár 20 188 forintot jelentene – írja a gazdasági szaklap.
A cikk szerint a jelenlegi, valamivel 17 000 forint feletti piaci árral számolva azonban inkább az alacsonyabb összeg lehet reális, ugyanakkor még a 20 000 forint körüli érték is elfogadhatónak mondható. A lapnak korábban nyilatkozó piaci elemzők szerint ugyanis ekkora részvénycsomagért felárat kell fizetni a piaci árhoz képest, ami legalább tíz százalék körüli mértéket jelent. A tranzakcióhoz szükséges mintegy 420 milliárd forintot a lap informátora szerint terven felüli állampapír-többletértékesítésből állná a magyar kormány.
Pályázat Matos székéért. Június 30-án megválik posztjától a Magyar Energia Hivatal (MEH) elnöke, Matos Zoltán, aki a hírt a hivatalban tartott állománygyűlésen jelentette be – értesült a Világgazdaság, amely úgy tudja, hogy a MEH elnöke távozásáról a szakminiszterrel állapodott meg, helyének betöltésére pedig pályázatot írnak ki. Korábban a Világgazdaság arról értesült, hogy a poszt legfőbb várományosa a Mol üzletfejlesztésért felelős vezetője, Horváth Péter, tegnapi cikkében viszont már arról írt, hogy az új energiahivatali vezetőt mégis versenyeztetéssel fogják kiválasztani.

Így változik az időjárás: brutálisan sok eső jöhet