Németországi atomhuzavona

A kör négyszögesítésének kísérletére emlékeztet a német külügyminiszter fáradozása az országban tárolt nukleáris fegyverek eltávolítására. Guido Westerwelle szeretne megszabadulni az amerikaiak felügyelte atombombáktól, ugyanakkor kénytelen tekintettel lenni a NATO érdekeire.

Stefan Lázár
2010. 06. 20. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Németország nem kérdőjelezi meg a nukleáris elrettentés stratégiáját. Fontosnak tartja azonban a leszerelés jövőjét egy biztonságosabb világ érdekében – magyarázkodott a liberális politikus. Szakértők meglátása szerint az Egyesült Államok jelenleg kétszáznegyven atomfegyvert tart fenn Európában, ebből az arzenálból negyven nukleáris bombát (B-61-3, B-61-4) a Rajna-vidék-Pfalz tartományhoz tartozó Büchelben őriznek. E település – egyben a szövetségi légierő 33. vadászgépezredének a központja – az utolsó, még aktív tárolóhely az országban. A két bombafajta 45 és 170 kilotonna robbanóerővel rendelkezik. Utóbbi tizenháromszorosa annak a bombának, amelyet az amerikaiak Hirosimában vetettek be.
Az elmúlt tíz esztendő során a németek három helyen számolták fel a nukleáris fegyverek tárolóit, Nörvenichben, Memmingenben és Ramsteinben. A légierőn belül a Tornado vadászbombázók helyét a nukleáris bevetésre alkalmatlan Eurofighter vadászgépek vették át. Biztonsági meggondolások főszerepet játszottak abban a döntésben, hogy az Egyesült Államok légiközpontjából, Ramsteinből is eltávolítják a nukleáris fegyvereket. Az itt működő bázis – a hajdani majna-frankfurti katonai repülőtér utóda – átvette az amerikai légierő logisztikai irányítását és az Egyesült Államok legjelentősebb európai gócpontjává lépett elő. A szükségessé vált átépítési munkálatokra való tekintettel született meg a döntés, hogy kivonják az atomtölteteket. Az azok biztonságát garantáló elővigyázatossági intézkedések befolyásolták és akadályozták volna a bázis mindennapi munkáját. Ezen túlmenően előtérbe került az a meggyőződés, hogy a hidegháború befejeztével az Európában állomásoztatott nukleáris fegyverek mindenekelőtt politikai-pszichológiai funkciót látnak el és jelzik, a NATO-államokat nem lehet elszigetelni egymástól, hanem továbbra is együttesen vállalják a felelősséget a szövetség nukleáris politikájáért.
Németországban a liberálisok, a Zöldek és a szocialista Baloldal az atomfegyverek eltávolítását követeli, a szociáldemokraták számára a nukleáris részvételből való kiválás jelentené a megoldást. Mindössze a kereszténydemokraták állnak ki határozottan az atomfegyverek további állomásoztatása mellett, abból a meggyőződésből kiindulva, a NATO-n belül ezzel biztosítani lehet Németország beleszólási jogait.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.