Örök leckék

Ayhan Gökhan
2010. 06. 21. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Aranysárkányban írja Kosztolányi Dezső: „A játék komoly dolog. Mindig az életet jelképezi. Ez vezeti be a gyereket az életbe. Csak játszva tanulhatnak.” Ugyanezen állítások alól a mese sem kivétel. A Benedek Elek átírásában 1914-ben napvilágot látott Ezüst mesekönyv újbóli kiadása azt bizonyítja, a jelen emberének is igénye van a mesére. A mese sokkal ősibb, mint a sztoikus filozófia megjelenése vagy Jézus Krisztus tanításai. Ősi, egyben soha el nem avuló. Minden korban teret kíván magának, tökéletesen reflektálva az adott időszakra és annak problémáira.
Legyen szó arab, török, izlandi vagy kirgiz meséről, a több ezer éve az emberhez tartozó rossz tulajdonság számos válfaja, mint a kapzsiság, a hazugság, a rosszindulat és az irigység, közös mindegyikben. S amire Arisztotelész, Cicero vagy Kant tanított, az az erkölcsi lecke a mesék nyelvén néhol határozottabban hat, mint a filozófusok szigorú és száraz hanglejtésén. Nem egy történet balul üt ki az önző és mohó szereplők számára: olvashatunk itt szörnyeteg szétszaggatta emberekről és létráról leesett, majd azonnal szörnyethalt öreg házaspárról. De van itt a sok hihetetlen csoda mellett humor, furfangosság, és mi sem természetesebb, mint hogy a jó mindig elnyeri méltó jutalmát.
Mindegyik meséből süt Benedek Elek derűje és lenyűgöző, az olvasó figyelmét lekötő történetkezelése. Ezek a „magyarított” mesék közel sem tűnnek idegennek, különösebb erőfeszítés nélkül a sajátunknak érezhetjük őket, akár Heltai Gáspár fabuláit. A könyv huszonkét meséje a világ legkülönbözőbb pontjairól származik, és válik érthetővé és szerethetővé az olykor horrorisztikus történetek ellenére Benedek Elek keze között.
A mesék állandó felfedezése mindig reménnyel kecsegtet azok számára, akik a lelketlen valóságban nem lelnek otthonra. Tasnádi Edit műfordító írja másutt: „Jó volna, ha rohanó világunkban képesek volnánk időt találni a történetek mesélésére és meghallgatására, oda tudnánk figyelni az emberi szóra…” Úgy legyen! Itt a vége, fuss el véle!
(Benedek Elek: Ezüst mesekönyv. Scolar Kiadó, Budapest, 2010. Ára: 4400 forint)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.