Pingvin

Lackfi János
2010. 06. 21. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy madár szerintem akkor is madár, ha nem tud repülni. Szimpatikusak a természetfilmekben szárnyukkal verdeső, pincérfrakkban vonuló teremtések. Kocsmároscsaládból származom, de nálunk a pincérnek nem volt frakkja. Nagybátyám mindig azt brummogta, hogy mázsa alatt nem ember az ember, de azért, ha a magam negyvenhét kilójával kieresztettem a hangomat, ő is szépen behúzta a nyakát. Tolni kell ott a melót: csapolás, asztaltörölgetés, a pultot végignyalni szivaccsal, hamutartókat üríteni, padlót söpörni, korsókat mosogatni, kávégépből kiszedni a zaccot, észen lenni, ki oldalog el perkálás nélkül. Ha meg valaki a frissen törölt pultra hamuzik, annál mindegy, hogy művésztáborból szalajtott festőkém vagy lapátkezű melós, lefütyülöm a hajat a fejéről, akkorára zsugorodik, mint egy papírgalacsin.
Államvizsga-bizottságban ülve olyan disztingvált vagyok, mint egy püspök, lábjegyzetelek és okadatolok, még a lábjegyzetet is lábjegyzetelem. Minálunk, a szakiskolában ezzel nem sokra mennék. „Asztalnál meghalna” – mondta Yehudi Menuhint hallgatva egy roma zenész, aki tudott kicsit az életről. Az Akácos utat nem Mozart írta. Arra hol készítik fel a pedagógust ilyen-olyan pszichotréninggel, hogy a tizenéves kislány a pengével ott nyiszálja a csuklóját az óra közepén? Mondom, angyalom, hosszában vágd, ha azt akarod, hogy sikerüljön, ez így lúzerség. Hát nem abbahagyja a drága? Tizennégy évesen az iskolapadban simán vérbe borul egyik-másik, és némi faggatózás után kiderül, hogy ez most nyílt színi vetélés volt. Máskor jön a tündérem be a tanáriba, hogy az egyik kisfiú elkezdett bicskával hadonászni, Joci pedig, a kigyúrt bokszoló srác felnyomta a falra, kérdezteti, mit csináljon vele. Tényleg, a mellkasán megmarkolt ruhánál fogva ott csüng szegénykém, kapálózik, de legalább nem tud kárt tenni senkiben, magában sem. Párszor autóval kellett elmenekíteni egyik-másikat a haverja elől, mert meg akarta ölni. A suliban összegyűlt a környékbeli arisztokrácia színe-java, mi meg próbálunk szakmát gyömöszölni a kezükbe, mert ha a mi hálónkon kipotytyannak, tényleg a semmi nyeli be őket. Múltkor bemegyek a pályázati pénzből berendezett csupa króm tankonyhára, ott hever a pulton egy irdatlan nagy hal, egy busa lenyakazva, körbeállják a szakácstanulók, egyiküknél a nagy véres bökő. Mondom: mi ez itt, kérem, emberek? Felelik: tancsi, kérem, ez a kis hableány volt.
A tankönyvet itt kidobhatjuk nyugodtan. Nem ment a fejükbe például, mi a búbánatért voltak olyan elkenődöttek folyton a francia szimbolisták, Verlaine, Rimbaud és a többiek. Ecsetelem, ecsetelem, de hiába, mígnem valakinek hangos koppanással leesik a tantusz: emósok voltak, tancsi kérem, ugye? Élénken helyeslek, az egész osztály fellélegzik, attól fogva veszik a lapot. Szegény Catullus nyavalygását is hosszan kell magyarázni, miért nem váltott nőt, ha egyszer az a nyamvadt Lesbia pattintotta őt, jobban tette volna, ha beint, aztán csókolom. Ahogy taglalom a szerelmes szív gyötrelmeit, egyik nagydarab, érzelmes lányzó szemét nem elfutja a könny, és benyögi megindultan: csórikám! Szóval ő anyányi keblére ölelné és megvigasztalgatná az ezeréves klasszikust. Hoppá, a költészet beköszön!
A nagy francia forradalom roppant mulatságosnak bizonyult. Férfi- és női szépségversenyt hirdettem, a faliújságra kiragasztgattam a portrékat, lehetett szavazni. Ott tolongott a díszes társaság, rém komolyan méricskélték, hogy Danton dagadt állat, de régen nagy franc lehetett, Marat tipikus latin lover, Mirabeau hájas disznó, de a szemében van valami izgi, Robespierre egész helyes, csak olyan malacorrú. Madame Pompadour tejképű, de nem rusnya, Madame du Barrynak a szemöldöke a legszebb, csipesszel szedte biztos, Marie Antoinette-nek túl nagy az orra, Charlotte Corday meg bociszemű. Aztán jött a bulvármagazin-különkiadás, elregéltem, hogy d’Éon lovag kém volt, női ruhába öltözve környékezte meg állítólag az angol király feleségét, ő volt az első transzvesztita. Mirabeau-t, aki az ország földjét elzálogosította, megmérgezték a poroszok. Robespierre leütteti Danton fejét, vele viszont a saját haverjai számolnak le. A király és Marie Antoinette nyaktiló alatt végzi, Charlotte pedig kinyírja a tömeggyilkos Marat-t a fürdőkádban, és már mehet is a vérpadra. A derék forradalmárok úgy lendületbe jöttek a királyi palota ostromakor, hogy az őrséget meg a szolgálókat megsütötték és megették. Aztán beindult a nagyüzem, a haditudósítók ámulva írják, hogy Párizsban egy tucat nyakazás alig tizenhárom percbe telik. Nantes-ban guillotine-nal kettőbe-háromba vagdosták a gyerekeket, mert túl kicsik voltak a nyaknak való nyíláshoz. Meg úgynevezett fürdőmulatságokat is rendeztek, uszálynyi papot, nőt, gyereket, polgárt, parasztot fojtogatva vízbe. Ez a mese, nem a texasi láncfűrészes gyilkos.
Van, aki azt képzeli, hogy végtelen kerengőkön vonulunk zsolozsmára, éjjel-nappal összetett kézzel, mint a kis angyalok, és vérszegényen énekelünk. Felőlem nyugodtan hasonlítsanak minket tipegő, szárnyatlan szárnyasokhoz, az ilyesmit csak a bátyám viseli nehezen, egyszer a haverjaival kiszórt a kocsmából egy adag helybelit, mert többszöri felszólítás ellenére apácavicceket meséltek. Ezt ő a húga nevében kikérte magának, és jött az abszolút katolikus bunyó.
Szerintem nincs is micsodájuk, hallom a hátam mögött a sulifolyosón. Megfordulok, az aranybogár nem jön zavarba, nekem szegezi a bűvös kérdést: tancsi, kérem, hogy bírja ki szex nélkül? Na, figyelj, mondom neki, először is az enyém a legjobb pasi a világon: gazdag, helyes, okos, erős és hűséges, velem van minden percben, és eljön értem az utolsó napon. Másrészt viszont hozzád, fiacskám, még bottal se nyúlnék…

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.