Több mint száz lakóház omlott össze

Megszűnt a közvetlen árvízi vészhelyzet Borsod-Abaúj-Zemplén megyében, mivel tovább apadtak az észak-magyarországi folyók. A vártnál gyorsabban árad viszont a Tisza középső szakaszán, ezért tegnap meg kellett nyitni a tiszaroffi víztározót. Szolnokon minden idők második legmagasabb tetőzésére számítanak.

Velkei Tamás
2010. 06. 20. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nincs már közvetlen árvízveszély, a Sajó, a Hernád, a Bódva, a Takta, a Bodrog és a Ronyva is apad, ezért a honvédség erői elhagyták a térséget. Tudósítónk beszámolójából ugyanakkor kiderült: a magasból jól kivehető, amint a folyók továbbra is medrükből kilépve haladnak; Felsőzsolca és számos szomszédos település egyes részei pedig továbbra is víz alatt állnak. A Tisza középső szakaszán árad, ezért Tiszaroff térségében megnyitották a víztározót. Szolnoknál minden idők második legmagasabb tetőzését a korábban hétfőre jelzettnél előbbre várják. A Tisza visszaduzzasztó hatása miatt mától harmadfokú árvízvédelmi készültséget rendeltek el a Hármas-Körös alsó szakaszán is.
Az országban még mindig tizennégy megye csaknem háromszáz településén tart a védekezés. A legtöbb településen szivattyúznak, illetve fertőtlenítenek, de a borsodi Sajóládon és Ócsanáloson tegnap még gáterősítés folyt. Sikerült helyreállítani az átszakadt töltésrészt a Hernád gátja mentén Gesztely és Ócsanálos között. Négyezer-ötszázan még mindig ideiglenes szálláson tartózkodnak, a kiköltöztetettek száma egyedül Borsod megyében majdnem eléri a négyezret. Sok helyen azonban megkezdődtek a veszélyes spontán visszaköltözések. Eközben tovább nőtt azoknak az épületeknek a száma, amelyek az árvíz miatt összedőltek, csak Felsőzsolcán több mint száz épület vált rommá.
Edelényben már fertőtlenítik a közterületeket, illetve a lakóépületeket. Zajlik a házak statikai vizsgálata, szükség esetén az önkormányzat határozatokat ad ki az épületek lakhatatlanná nyilvánításáról. Ugyancsak megindult a helyreállítás Szendrőn is, ahol tizenkét ház dőlt össze.
Miskolcot újra meg lehet közelíteni az M30-as sztrádán, és járható a városból kivezető 3-as és 37-es főút is. A megyében azonban még mindig nem lehet személyautóval elérni Tornaszentandrást, Tornabarakonyt és Hernádszentandrást. Továbbra sem járható a Sajólád–Bőcs és az Ónod–Sajópetri közötti útszakasz.
A dunai árhullám tetőzése Paks térségében jár, Baja környékén pedig elrendelték a harmadfokú készültséget. A folyó fővárosi szakaszán már csak másodfokú a készültség, az alsó rakpartokról pénteken tér vissza medrébe a Duna.
A gátakon és a helyreállításon dolgozók életét nehezíti az elviselhetetlen hőség és a hatalmas vízfelületeken rendkívül elszaporodott szúnyogok. Nagy a fertőzésveszély is, mert a hőségben felgyorsult az elhullott állattetemek bomlása.
A szerdai buszbaleset sérültjei közül nyolc rendőr és a buszt vezető sofőr állapota a körülményekhez képest jó, azonban a mikrobusz egyetlen túlélője életveszélyes állapotban van, ezért a rendőrség még nem tudta kihallgatni – mondta lapunknak Pál János, a Csongrád Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője. Amint arról beszámoltunk, az árvízvédekezésről hazafelé tartó rendőrök szabályosan haladó autóbusza frontálisan ütközött egy kisodródott kisbusszal, utóbbi utasai közül hét életét veszítette.
A belvízzel elöntött területek nagysága némileg csökkent, jelenleg 204 ezer hektár, amelynek több mint fele vetés- és szántóterület. A gazdák helyzetét könnyítő javaslatokat tett a kormánynak a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (Magosz), százmilliárd forintra becsülve az agrárkárokat, ezért kezdeményezik a kárenyhítési rendszer befizetési határidejének meghosszabbítását.
A korábbi évek „gyakorlatától” eltérően a védekezésnél felhasznált homokzsákokat a településeken rendezetten gyűjtik össze. A homokot az építőiparban még föl lehet dolgozni, ezért a településeken öszszegyűjtik, és építkezésekre vagy lerakatokba szállítják. A zsákok veszélyes hulladéknak minősülnek, azokat megsemmisítik. Jelképesen – ezerforintos darabáron – megvásárolhatók az edelényi homokzsákok, ahol több mint 400 ezer homokzsák vár „gazdájára”.
A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia országos gyűjtést szervez az árvízi katasztrófahelyzet által sújtott családok megsegítésére a katolikus templomokban június 20-án, vasárnap. A Duna Televízió jótékonysági kezdeményezése – a csatorna minden műsora alatt az árvízkárosultak megsegítésére gyűjt – egész héten tart. Tőkés László európai parlamenti képviselő, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács elnöke pedig négy kisbusznyi gyorssegélyt vitt az árvíz sújtotta Edelénybe. Az Egyesült Államok budapesti követsége ötvenezer dollárt adományozott az árvízi védekezés támogatására.
Az Ökomat Közhasznú Nonprofit Kft. és partnere, a Fe-Group Invest felajánlotta, hogy az árvíz sújtotta településekről a megrongálódott, használhatatlanná vált elektromos és elektronikai eszközöket ingyenesen összegyűjti és elszállítja, a hulladék ellenértékét pedig átutalja az érintett önkormányzat részére, az árvízkárosultak támogatására.

Árvízi fosztogatás. Víz alatt álló ingatlanokba tört be Székesfehérváron, a Székely utcában két szabadbattyáni férfi; őrizetbe vették őket – közölte tegnap a rendőrség az MTI-vel. A bűncselekményeket a kiürített hétvégi házas övezetben követték el, a két férfi otthonában történt házkutatás során – feltehetőleg bűncselekményből származó – műszaki cikkeket, kisgépeket és szerszámokat találtak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.