A Magyar Szállodaszövetség hét pontban sorolta fel azokat a rövid távon meghozandó kormányzati intézkedéseket, amelyekkel az érdekvédelmi szervezet szerint újra növekedési pályára állhat az ágazat. A szövetség úgy látja, hogy a szállodaipar és a turizmus gyors kilábalása a válságból több tényező együttes hatásának lehet az eredménye. A szállodások szerint ennek érdekében szükség volna a szálláshelyek és a vendéglátás áfakulcsának csökkentésére, az üdülési csekkek adómentességének visszaállítására, a Széchenyi rekreációs kártya mihamarabbi bevezetésére, a nemzeti turisztikai marketing keret növelésére, az idegenforgalmi adó korábbi állami kiegészítésének visszaállítására, a gyógyfürdők és az Országos Egészségbiztosítási Pénztár közti támogatási vita megoldására, illetve a normális hitelfelvételi lehetőségek megteremtésére a turizmus számára.
A szövetség úgy látja, a nagyobb bevételt hozó beutazóturizmus növelése érdekében többet és hatékonyan kellene külföldön a hazai pihenési lehetőségek bemutatására költeni. Fontos lenne uniós, állami, önkormányzati és vállalkozói forrásból egy nagyszabású kongreszszusi központ megépítése Budapesten, egy korszerű kongresszusi iroda létrehozása és a kiemelt regionális repülőterek, valamint a Ferihegyi légikikötő fejlesztése.
– Fontosak a Magyar Szállodaszövetség javaslatai, annak ellenére, hogy a szervezet kérései csak a hazai idegenforgalom egy részére fókuszálnak – jelentette ki érdeklődésünkre Bánki Erik, az Országgyűlés sport- és turizmus bizottságának elnöke. A szocialista kormányok nem tartották fontosnak azt, hogy érdemben egyeztessenek a szakmával. E hét pénteken viszont sor kerül az új kabinet és az ágazat képviselőinek első találkozójára, ahol természetesen a Magyar Szállodaszövetség képviselői is elmondhatják a javaslataikat. – A konzultáció eredményét felhasználjuk a nemzeti turizmusfejlesztési stratégia átdolgozásához, amiből az előző kormányzat idején szinte semmi sem valósult meg. További szakmapolitikai ágazati egyeztetéseket is tartunk, s több forduló után az ősz folyamán elkészül a következő öt–tíz évre vonatkozó stratégia – tájékoztatta lapunkat a fideszes képviselő. Bánki Erik hozzátette, hogy vizsgálják a rekreációs kártya bevezetésének lehetőségeit, amely kiválthatná az üdülési csekket. Ez utóbbi ugyanis eleve drága, hiszen papíralapú, túlzottan nagy apparátussal jár, így hét százalékot elvisz a kezelési költség, s a csekk visszaélésekre is lehetőséget ad.

Rendkívüli egyeztetést tart a miniszterelnök