Bajor igen a dohányzási tilalomra

Németország eddigi legszigorúbb dohányzást korlátozó szabályozását eredményezte a vasárnapi bajor népszavazás. A voksolók hatvanegy százaléka úgy döntött, egyetlen tartományi vendéglátóhelyen sem engedhető meg a füstölés.

Stefan Lázár
2010. 07. 15. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szavazásra jogosult több mint kilencmillió polgárnak ugyan mindössze egyharmada adta le voksát, de azok hatvanegy százalékának állásfoglalása elég volt ahhoz, hogy a köztársaság eddigi legszigorúbb dohányzás elleni előírását eredményezze. Augusztus elsejétől a tartomány egyetlen bárjában, csapszékében, vendégfogadójában, diszkójában és sátrában sem lehet dohányozni. Kivételre nem adható engedély. A népszavazás kezdeményezői a bajor egészségvédelem nagy sikerét ünnepelték, a dohányipar támogatta ellentábor a bajor vendéglátó-kultúra összeomlását emlegette és arra hivatkozott, hogy a kisebbség ráerőszakolta az akaratát a többségre, megsértve a személyes szabadságot. A népszavazás megtartása mellett előzőleg több mint egymillióan álltak ki. Annak eredménye pedig pontot tett egy három esztendeje tartó politikai erőpróba végére.
Az akkor még abszolút többségben kormányzó keresztényszocialisták (CSU) – akiket az ellenzéki szociáldemokraták és Zöldek is támogattak – már 2007-ben szigorú törvénnyel álltak ki a nemdohányzók érdekeinek védelme mellett, jóval túllépve a szövetségi állam szorgalmazta megszorításokat. A bajor kormány kizárólag úgynevezett „dohányklubok” működését engedélyezte, kiváltva ezzel számos vendéglős ellenállását. A nikotinháború súlyos következményekkel járt a mindig egyéni utakat járó bajorok történetében döntő szerepet játszó párt számára. A 2008-as tartományi választáskor a CSU elveszítette abszolút többségét, s engedve a későbbi koalíciós partner, a liberális FDP nyomásának, a kormány fellazította a totális dohányzási tilalmat és engedélyt adott arra, hogy az egy helyiségből álló kocsmákban vagy a vendéglők dohányosoknak elkülönített termeiben és a sátrakban a látogatók ismét hódolhassanak szenvedélyüknek.
Az ellenállásról most az antidohányosok gondoskodtak, élükön a passaui városi tanácsban helyet foglaló Sebastian Frankenbergerrel, aki végül megszervezte az „igazi nemdohányzó-védelem” akciót, kierőszakolta a népszavazást és felszámolta az eddig gyakorolt lojális megoldást. A jelek szerint további ellenállásra nem kell számítani. „Amennyiben a polgárok így döntöttek, akkor mi is elismerjük a népakaratot” – hangzott a dohányzás mellett állást foglalók bejelentése. A kiskapuk keresésének időszaka tehát befejeződött.
A tilalom alól csak a müncheni Oktoberfest kaphat felmentést. A világhírű rendezvény sörsátraiban idén ősszel még szabad a dohányzás – utoljára. Jövőre már itt is az új szabály lesz érvényes. A kül- és belföldi közönség kizárólag a szabad ég alatt eregetheti füstfelhőit.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.