Csökkenő állami apanázs

Az Országgyűlés tegnap elfogadta a 2010-es központi költségvetés módosítását, amelynek értelmében a pártok tizenöt százalékkal kevesebb állami apanázst kapnak. A Ház döntött az alkotmánybírákat jelölő eseti bizottság létrehozásáról is.

Munkatársainktól
2010. 07. 22. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Négynapos ülés. Július 22-ig tart a parlament rendkívüli nyári ülésszaka. A Fidesz a házbizottságban azt javasolta: a T. Ház a korábbi tervekkel ellentétben jövő héten ne egy, hanem négy napig ülésezzen. Így július 19-e helyett július 22-én választanak új házelnököt. Ugyanekkor szavaznak a hiányzó alkotmánybírákról és egészítik ki a Független Rendészeti Panasztestületet is. A médiastruktúráról szóló javaslatról sem július 19-én, hanem 21-én döntenek. Rogán Antal (Fidesz) szerint még a nyáron létrejöhet az új médiahatóság, az új Közszolgálati Közalapítvány kuratóriuma pedig legkésőbb októberben állhat fel.


Tizenöt százalékkal csökkentették a pártok támogatását a költségvetési törvény módosításával tegnap. A Fidesz kiadási előirányzata így 870,1 millió, az MSZP-é 655,9 millió, a KDNP-é 213,4 millió, a Jobbiké 222,1 millió, míg az LMP-é 123,6 millió forint lesz. A döntéssel – amely Orbán Viktor 29 pontos akciótervének egy pontját valósítja meg – az SZDSZ 108,8, az MDF pedig 116,2 millióból gazdálkodhat. Meghatározták azt is: a Nemzeti Hírközlési Hatóságnak, a Magyar Energia Hivatalnak, a Magyar Szabadalmi Hivatalnak, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének mekkora ösz-szeget kell befizetniük a büdzsébe.
Határoztak az Alkotmánybíróság (AB) tagjait jelölő eseti bizottság létrehozásáról is. A testület tizenöt főből áll majd, a Fidesz nyolc, a KDNP, az MSZP és a Jobbik két-két, míg az LMP egy tagot delegálhat. Az AB tagjának jelöltjévé az válik, aki legalább nyolc bizottsági tag igen szavazatát megkapta.
A képviselők elfogadták az esélyegyenlőségi törvény módosítását is. Az eredeti jogszabály úgy rendelkezett: az önkormányzatok 2010. július 1-jétől csak akkor vehetnek részt államháztartási vagy uniós forrásokra irányuló pályázatokon, ha rendelkeznek esélyegyenlőségi programmal. A módosítás ezt a rendelkezést érinti; az esélyegyenlőségi program készítésére vonatkozó kötelezettség továbbra is fennáll, de 2011. január 1-jétől. A határnap módosítása azért szükséges – áll a javaslat indoklásában –, mert a hatályos jogszabály az önkormányzatok számára nem biztosított kellő felkészülési időt.
A parlament szavazott annak a határozati javaslatnak a módosító indítványairól, amely a dokumentumfilmek nyilvánosságának, illetve az alkotói szabadság és az igazság megismeréséhez való jogokkal kapcsolatos kérdések felülvizsgálatát célozza. Az eredeti javaslat a Biszku-film kapcsán felmerült anomáliákat igyekszik rendezni; az 1956-os megtorlás idején főszerepet játszott kommunista politikus le akarta tiltani a róla készült dokumentumfilm vetítését, mondván, ő már nem közszereplő.
Az LMP képviselői azt javasolták: az 1989. október 23. előtt készült állambiztonsági iratok esetében ne lehessen minden esetben megtagadni a nyilvánosságra hozatalt arra hivatkozva, hogy ez személyiségi jogokat sért. Azt is indítványozták: a kormány – a magánszférához való jog tiszteletben tartása mellett – tegyen javaslatot a közszereplői minőség jogkövetkezményeket is meghatározó egyértelmű szabályozására. A módosító indítványokat a Ház elfogadta.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.