Nem jó megoldás a lánctartozások problémájára a fedezetkezelő szervezetek bevonása. Ebben egyetértenek az érdek-képviseleti szervezetek, a független szakértők és a kormány. A probléma kezelésére már hetek óta folynak a tárgyalások, s július 19-ig várhatóan megszületik a megoldás. – A vállalkozói érdekképviseletekkel folyó tárgyalásokon egyetértettünk abban, hogy fel kell függeszteni a fedezetkezelő szervezetek tevékenységét. A lánctartozások felszámolásával kapcsolatban számos használható javaslat hangzott el, amelyek részletes kidolgozására július 19-ig, a már a T. Ház előtt lévő törvények végszavazásáig sor kerül – mondta el lapunknak Bencsik János, a Nemzetgazdasági Minisztérium belgazdasági államtitkára. A hetek óta folyó egyeztetésen a bürokrácia csökkentésének, az építőipar belső megtisztításának és a piac élénkítésének kérdéseire összpontosítanak. Az államtitkár kiemelte, hogy a parlament előtt lévő törvénymódosító javaslatok kidolgozására azért került sor, mert az előző kormány elszabotálta annak az ötpárti – a Fidesz kezdeményezésére létrejött – országgyűlési határozatnak a végrehajtását, amit az építési vállalkozások megsegítésére fogadtak el.
– Az a legnagyobb probléma az építőiparban, hogy az alvállalkozói díjat nem lehet érvényesíteni az árban. Így az a kisvállalkozó, aki alkalmazottai után kifizeti a közterheket, labdába sem rúghat egy-egy közbeszerzési munkánál. Így kénytelen a reálisnál olcsóbban dolgozni, és sok esetben azt sem fizetik ki neki. S hiába fordul az állami szervekhez, mert nincs hatékony versenyfelügyelet, illetve érdekvédelem – fejtette ki lapunknak Varga Dénes, a DEM Tanácsadó Iroda vezetője, aki hozzátette: – A körbetartozások megszüntetésére megoldás lenne, ha a mondvacsinált okokból nem fizetők komoly büntetésre számíthatnának.
Hasonlóképpen vélekedik, az Opten Kft. céginformációs szakembere. – A magyar vállalkozások döntő többsége még a rendelkezésre álló információs lehetőségeket sem használja ki üzleti partnerei megismerésére, sokszor ezért kerülnek bajba, amikor fizetésre kerül a sor. A nyilvántartások szerint a cégalapítók közel háromnegyedének már korábban is volt vállalkozása, s közülük sokan kifejezetten cégbedöntésre szakosodtak. Ezen a helyzeten csak akkor lehetne túllépni, ha érvényt tudnának szerezni a törvényeknek, s komolyan megbüntetnék őket – állapította meg Ézsiás Tünde.

Ausztria és Szlovákia is megszünteti a határellenőrzéseket