Felfüggesztik a fedezetkezelőket

Hajdú Péter
2010. 07. 15. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem jó megoldás a lánctartozások problémájára a fedezetkezelő szervezetek bevonása. Ebben egyetértenek az érdek-képviseleti szervezetek, a független szakértők és a kormány. A probléma kezelésére már hetek óta folynak a tárgyalások, s július 19-ig várhatóan megszületik a megoldás. – A vállalkozói érdekképviseletekkel folyó tárgyalásokon egyetértettünk abban, hogy fel kell függeszteni a fedezetkezelő szervezetek tevékenységét. A lánctartozások felszámolásával kapcsolatban számos használható javaslat hangzott el, amelyek részletes kidolgozására július 19-ig, a már a T. Ház előtt lévő törvények végszavazásáig sor kerül – mondta el lapunknak Bencsik János, a Nemzetgazdasági Minisztérium belgazdasági államtitkára. A hetek óta folyó egyeztetésen a bürokrácia csökkentésének, az építőipar belső megtisztításának és a piac élénkítésének kérdéseire összpontosítanak. Az államtitkár kiemelte, hogy a parlament előtt lévő törvénymódosító javaslatok kidolgozására azért került sor, mert az előző kormány elszabotálta annak az ötpárti – a Fidesz kezdeményezésére létrejött – országgyűlési határozatnak a végrehajtását, amit az építési vállalkozások megsegítésére fogadtak el.
– Az a legnagyobb probléma az építőiparban, hogy az alvállalkozói díjat nem lehet érvényesíteni az árban. Így az a kisvállalkozó, aki alkalmazottai után kifizeti a közterheket, labdába sem rúghat egy-egy közbeszerzési munkánál. Így kénytelen a reálisnál olcsóbban dolgozni, és sok esetben azt sem fizetik ki neki. S hiába fordul az állami szervekhez, mert nincs hatékony versenyfelügyelet, illetve érdekvédelem – fejtette ki lapunknak Varga Dénes, a DEM Tanácsadó Iroda vezetője, aki hozzátette: – A körbetartozások megszüntetésére megoldás lenne, ha a mondvacsinált okokból nem fizetők komoly büntetésre számíthatnának.
Hasonlóképpen vélekedik, az Opten Kft. céginformációs szakembere. – A magyar vállalkozások döntő többsége még a rendelkezésre álló információs lehetőségeket sem használja ki üzleti partnerei megismerésére, sokszor ezért kerülnek bajba, amikor fizetésre kerül a sor. A nyilvántartások szerint a cégalapítók közel háromnegyedének már korábban is volt vállalkozása, s közülük sokan kifejezetten cégbedöntésre szakosodtak. Ezen a helyzeten csak akkor lehetne túllépni, ha érvényt tudnának szerezni a törvényeknek, s komolyan megbüntetnék őket – állapította meg Ézsiás Tünde.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.