Ukrajna a szervezett bűnözés robbanásszerű növekedésével számolhat a háború után

Ahogy remélhetőleg napról napra közelebb kerül az orosz–ukrán háború lezárása, a szakértők már azt elemzik, mi várható a háború sújtotta országban a béke vagy legalábbis a tűzszünet létrejötte után. Ukrajna a szervezett bűnözés robbanásszerű növekedésével nézhet szembe – figyelmeztet egy tanulmány.

2025. 05. 21. 15:24
Antonio Costa, az Európai Tnaács elnöke, Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök Fotó: NurPhoto via AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több szempontból is átformálhatja a bűnözést az orosz–ukrán háború lezárása. Ukrajna a szervezett bűnözés komoly növekedésével nézhet szembe – derül ki egy friss tanulmányból.

Ukrajna eddig is a fegyverkereskedelem melegágyának számított
Ukrajna eddig is a fegyverkereskedelem melegágyának számított (Fotó: Anadolu via AFP)

A Globális Kezdeményezés a Nemzetközi Szervezett Bűnözés Ellen (GI-TOC) Eurázsia részlegének hároméves kutatása öt kulcsfontosságú területet vizsgál: emberek, ellenőrzés, szakértelem, fegyverek és pénz. Mindegyik téma kapcsán azt találták, hogy a háború vége egyben új lehetőségeket teremthet a szervezett bűnözés számára.

A veteránok, a belső menekültek, a külföldre menekültek és a gazdasági nehézségekkel küzdők könnyen az illegális gazdaság célpontjaivá válhatnak. A kábítószer- és emberkereskedelemtől kezdve az informatikai csalásokig számos területen toborozhatják őket.

A hadiállapot megszűnése Ukrajnában csökkentheti az állami ellenőrzést, teret adva a bűnözői hálózatok terjeszkedésének. Fennáll a veszélye, hogy az orosz és ukrán alvilág új vezetési struktúrák alatt egyesül újra.

A háborúban szerzett szakértelem, különösen a drónok és a speciális műveletek terén, forradalmasíthatja a szervezett bűnözés módszereit és hatókörét.

A feleslegessé váló fegyverek, hadianyagok a globális fegyverkereskedelmet lendíthetik fel, és többek között az afrikai, közel-keleti és latin-amerikai konfliktuszónákban köthetnek ki, ami potenciálisan az Európára nehezedő migrációs nyomást is növelheti.

Magyarország és az Európai Unió számára már csak ezért is járna rendkívüli veszélyekkel, ha az Európai Bizottság bíróság által elítélt elnöke, Ursula von der Leyen tervének megfelelően gyorsított eljárással vennék fel Ukrajnát az EU-ba.

Mint arról beszámoltunk, a fegyverkereskedelem nem új jelenség Ukrajnában, azonban a háború hatására a fegyverkereskedőknél elérhető választék nagyméretű katonai eszközökkel bővült. Egyre több olyan eset lát napvilágot, amikor a Nyugat által Ukrajnának szállított fegyverek végül terrorszervezetekhez vagy bűnszervezetekhez kerülnek.

Az újjáépítési alapok, ha nem kezelik és ellenőrzik őket megfelelően, korrupciós hullámot, munkaerő-kizsákmányolást és zsarolást indíthatnak el. A bűnözők az építőiparban és az ingatlanszektorban próbálhatják meg tisztára mosni illegálisan szerzett jövedelmeiket.

A döntéshozóknak már most cselekedniük kell e kockázatok mérséklése érdekében – emelik ki a GI-TOC szakértői. A jelentés a balkáni, latin-amerikai és afrikai konfliktusok tanulságait levonva célzott stratégiákat sürget a háború utáni bűnözés terjedésének megakadályozására és a jogállamiság megőrzésére.

Ahogy a béketárgyalások előrehaladnak és a geopolitikai erőviszonyok változnak, minden eddiginél fontosabb megérteni a háború árnyékában formálódó bűnözési színteret

– fogalmaz a tanulmány. 

Borítókép: Antonio Costa, az Európai Tanács elnöke, Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök (Fotó: NurPhoto via AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.