Virágzik a szervezett bűnözés Zelenszkij országában

Mindent ural a szervezett bűnözés Odesszában. Ukrajna harmadik legnagyobb városában a viszonylagos stabilitás hozzájárult az illegális tevékenységek elszaporodásához. Súlyos figyelmeztetést fogalmaztak meg a szakértők.

2025. 05. 21. 11:58
Ursula Von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök Fotó: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Odessza Ukrajna harmadik legnagyobb városa, és bár az orosz–ukrán háború alaposan megtépázta, gyakran érik légitámadások, a mindennapi élet meglepően normális mederben zajlik.

Ursula Von der Leyen, az Európai Bizottság bíróság által elítélt elnöke a korrupció és a bűnözés elharapózása ellenére is Ukrajna gyorsított EU-csatlakozása mellett van
Volodimir Zelenszkij, Ukrajna elnöke (Fotó: Anadolu via AFP)

A viszonylagos stabilitásnak azonban megvan az árnyoldala is: a Fekete-tenger partján fekvő, stratégiai jelentőségű kikötőváros a bűnözés fellegvára lett

 – derül ki a svájci székhelyű Global Initiative szervezett bűnözésre specializálódott agytröszt friss tanulmányából.

A városban a jelszó, hogy mindenki szabadon üzletelhet, amíg nem zavarja mások tevékenységét. Ez a szellemiség viszont oda vezetett, hogy gombamód elszaporodtak az olyan illegális tevékenységek, mint például a csaló call centerek működtetése, a szintetikus drogok gyártása és a gabonaexporthoz kapcsolódó adócsalás.

Különösen aggasztó jelenség a legális üzleti tevékenységek és a bűnözői vállalkozások közötti tapasztalható átfedés – mutat rá a tanulmány.

Az Ukrajna gazdasága számára létfontosságú gabonakereskedelem például tele van csalásokkal, offshore cégekkel és szankcionált szereplőkkel való összejátszással. Eközben Brüsszel és az Európai Bizottság bíróság által elítélt elnöke, Ursula von der Leyen az európai adófizetők pénzével támogatja a háborúban álló országot.

Odessza szerepe a sorozás elől menekülők csempészésében is megnőtt, ami az árak emelkedéséhez vezetett. 

A call centerek a város egyik legjövedelmezőbb illegális vállalkozásává váltak, európai és tengerentúli áldozatokat célozva meg. A város önkéntes egységeinek egyes korrupt tagjai pedig segítettek az éjszakai alvilági gazdaság újjáélesztésében, drogokat és szexmunkásokat szállítva az ügyfelekhez kijárási tilalom idején.

Ahogy Ukrajna a háború utáni újjáépítésre készül, fennáll a veszély, hogy Odessza mintaként szolgálhat a közpénzek bűnözői elsikkasztására – figyelmeztetnek a szakértők.

A Von der Leyen vezette Európai Bizottság annak ellenére akarja Ukrajnát gyorsított eljárással felvenni az Európai Unióba, hogy egyre-másra kerülnek elő a sokszor az állami vezetés felső szintjéig is elérő korrupciós ügyek. Néhány héttel ezelőtt például Andrij Szmirnovot, az elnöki hivatal korábbi hivatalvezető-helyettesét tartóztatták le egy nagyszabású korrupciós ügy miatt.

A Global Initiative szakértői szerint Ukrajna milliárdos segélyekre számíthat az infrastruktúra és a kulturális emlékek helyreállítására, de hatékony biztosítékok nélkül ezek a pénzek korrupt hálózatok kezébe kerülhetnek.

Borítókép: Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.