Feljelentés az árvíz miatt

A hét és fél ezer lelkes Felsőzsolca egyik fideszes önkormányzati képviselője Milánkovich Ernő hétfőn feljelentést tett ismeretlen tettes ellen, szerinte ugyanis joggal feltételezhető, hogy Miskolc önkormányzata felelős a borsodi megyeszékhely melletti városka árvízi gondjaiért. Illés Zoltán környezetvédelmi államtitkár szerint le kell bontani a két települést összekötő út egy szakaszát.

Tolcsvai L. László
2010. 07. 02. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tilos halat fogni. Halászati és horgászati tilalmat rendelt el a Békés Megyei Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal hétfőtől a Hortobágy–Berettyó-főcsatorna Csudaballa és Ecsegfalva, valamint a Hármas-Körös Szelevény és Mezőtúr (Árvízkapu) közötti szakaszára. A tájékoztatás szerint a két területen a legmagasabb, harmadfokú vízminőség-védelmi készültség van érvényben a pangó és oxigénhiányos víz miatt, ezért rendeltek el halászati és horgászati tilalmat. (MTI)


Nagy valószínűséggel nem következett volna be a Felsőzsolca nyolcvan százalékát elöntő árvíz, ha a Sajó árterét 2004-ben nem nyilvánítja kereskedelmi övezetté Miskolc önkormányzata – állítja Milánkovich Ernő. Felsőzsolca fideszes önkormányzati képviselője szerint a „h” betű érvényesülhetett a döntéshozatalkor, ez a „h” betű pedig azt jelenti: hátha nem okoz gondot a Sajó. Sajnos nem így történt. A képviselő közölte: csak a szivattyúik ötmillió köbméternyi vizet vezettek vissza a folyóba, szinte teljesen eredménytelenül. A fideszes városatya úgy véli, tetten érhető a mulasztás, feljelentésében azonban ismeretlen tettesről ír, mert – megalapozott ismeret hiányában – egyelőre nem lehet nevesíteni a felelősöket. Az mindenképpen bizonyos – hangoztatja –, hogy a kár meghaladja a hárommilliárd forintot, s ezért valakiknek fizetniük kell. Emlékeztetett, a Sajó emberemlékezet óta háromszor áradt meg nagyobb mértékben, 1963-ban, 1974-ben s most, 2010. június 4-én. Az első két alkalommal szinte semmilyen kár nem keletkezett Felsőzsolcán, míg a hónap elején majdhogynem az egész várost tönkretette a víz. Ezt valami nyilván előidézte – tette hozzá –, s nem titkolta, a miskolci önkormányzaton kívül az ártérben építkező kereskedelmi mamutcégek szintén nem gondolták végig cselekedetük esetleges következményeit.
A kereskedelmi övezet kialakításáról valóban 2004-ben határozott a megyeszékhely önkormányzata – nyilatkozta lapunknak Szinay Attila, a miskolci képviselő-testület Fidesz-frakciójának vezetője –, de az ellenzék tiltakozása ellenére mégis megtörtént az, amiről most senki sem akar beszélni a városházán. A politikus rámutatott: csak akkor tájékozódtak az eseményekről, amikor megindult az építkezés, mivel a közgyűlésen semmilyen információt nem osztott meg a képviselőkkel Miskolc szocialista vezetése. Napirendi pontként sem tartották érdemesnek a témáról beszélni, tehát csak a kész tényekről informálódhatott a Fidesz-frakció.
Szinay Attila felhívta a figyelmet: nem történt kisajátítás, a kereskedelmi övezetté nyilvánítás után az áruházak saját maguk vásárolták fel a területet a korábbi tulajdonosoktól. Jogászként a fideszes városatya nem kívánt részletekbe bocsátkozni, de annyit elárult: valami nagyon nincs rendben az ártéri építkezés körül. Magánemberként tájékozódott az áruház-beruházásokról, de nem tehetett semmit az ellen, hogy mintegy 3-4 millió köbméter földdel feltöltsék a területet, ami Felsőzsolca vesztét okozta.
Illés Zoltán környezetvédelmi államtitkár üdvözölte Milánkovich Ernő feljelentését, s hangsúlyozta: 2006 előtt semmilyen jogszabály nem korlátozta az ártéri építkezést. Ezt a dilemmát oldja majd meg a közeljövőben az a törvényerejű rendelet, amelynek megalkotásán munkatársaival dolgozik. Ennek az a lényege, hogy az idők végezetéig ne adhassanak ki olyan építési engedélyt, ami miatt települések kerülhetnek árvízi vészhelyzetbe. Mindazonáltal a szakpolitikus máig nem kapott választ néhány kérdésére. Vajon kik okozták a bajt Felsőzsolcán, s milyen anyagból, illetve honnan származó földdel töltötték fel az árterületet? Mert amenynyiben káros anyagokat vagy építkezési törmeléket hordtak oda, akkor még súlyosabb a helyzet.
Az államtitkár aggályosnak tartja azt is, hogy a Miskolcot Felsőzsolcával összekötő utat megszüntették, s újat építettek helyette, ami eltér az eredeti tervektől. Az új útnak lábakon kellene állnia árvízvédelmi megfontolásból, mégis gát lett belőle, így akarták olcsóbbá tenni a kivitelezést. Ebben látja Illés Zoltán a másik nagy problémát, hiszen körülbelül kétmillió köbméter víznek helyet adó árteret szüntettek meg indokolatlanul. Hozzátette: ezt az utat le kell bontani, s úgy kell megépíteni az összekötőt, hogy átengedhesse a vizet az ártérbe. Addig is folytatja a vizsgálatot, a Felsőzsolcát ért kárért pedig valakiknek felelniük kell.

Rohamosan nő a Zagyva szintje.
Elképesztő gyorsasággal, egyetlen nap leforgása alatt több mint másfél méterrel emelkedett a Zagyva–Tarna-vízrendszer zagyvai főágának vízszintje – tájékoztatta lapunkat a Közép-Tisza-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság (Kötikövizig). A jelentés szerint a csapadékos időjárás miatt a Körösök vízrendszerében is számos ponton jelentős, egy métert is meghaladó növekedés figyelhető meg. Árad a Sebes-, a Fehér- és a Fekete-Körös, ezekkel együtt a Hármas-Körös meghaladva a másodfokú készültséghez rendelt szinteket. A Kötikövizig területén eközben tovább emelkedett a belvízzel elöntött területek nagysága, amely így már meghaladja a 22 ezer hektárt. Békés megyében is jelentős, egy nap alatt közel 2500 hektáros növekedést regisztráltak a szakemberek – közölte a Körös-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság.
Tegnap kora délután 810 centiméteren Szegednél tetőzött a Tisza, s apadásra egyelőre nem is lehet számítani, tudtuk meg az illetékes hatóságtól. Az Alsó-Tisza-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság arról számolt be, hogy hétfőn a 70 millimétert is meghaladta a lehullott csapadék mennyisége, ezért a belvízzel elöntött területek nagysága tovább, a becslések szerint csaknem 42 ezer hektárra nőtt. Csanádpalotán és Kiszomboron harmad-, Makón és Röszkén másod-, hat településen első fokú helyi vízkár-elhárítási készültség van érvényben. A természeti csapással összefüggő adatokat tegnap az Országos Műszaki Irányító Törzs öszszegezte. Közleményük szerint a magyarországi folyók fővédvonalain 1381 kilométer hosszon van árvízvédelmi készültség; a belvízzel elöntött területek nagysága összesen 150 ezer hektár. (N. Á.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.