Tegnap sem szavazott az Országgyűlés a médiacsomag egyik kardinális eleméről, a felügyeleti és a tulajdonosi rendszer átalakításáról. A javaslatról való szavazást a múlt héten már egyszer elhalasztották; tegnap az MSZP és a Fidesz egyaránt azt javasolta, hogy a Ház még mindig ne foglaljon állást az ügyben. A benyújtott tervezet szerint megszűnne a Nemzeti Hírközlési Hatóság és az Országos Rádió és Televízió Testület, a két szervezet feladatait a Nemzeti Média és Hírközlési Hatóság venné át. A Magyar Televízió, a Magyar Rádió, a Duna TV és a Magyar Távirati Iroda megmaradna külön cégként, de zártkörűen működő nonprofit részvénytársasággá alakulnának. Felügyeletüket ma még három közalapítványi kuratórium és – az MTI esetében – egy tulajdonosi tanácsadó testület látja el, ezek szerepét egyetlen grémium, a Közszolgálati Közalapítvány venné át. A javaslat egyik előterjesztője, Cser-Palkovics András (Fidesz) a távirati irodának elmondta, azért döntöttek az ismételt halasztás mellett, mert további egyeztetésekre van szükség. Mindazonáltal – tette hozzá – a csomagról még a nyáron határozni fog a parlament.
A parlament tegnap megválasztotta az alkotmány-előkészítő eseti bizottság tagjait. A testület elnöke a kereszténydemokrata Salamon László lett, a kormánypárti alelnököknek fenntartott helyeket Balsai István, Gulyás Gergely és Mátrai Márta foglalhatja el. Az ellenzéki alelnökökről a jövő héten döntenek a képviselők.
Elfogadta tegnap az Országgyűlés azt a fideszes törvényjavaslatot, amely az előző parlament által támogatott polgári törvénykönyv hatályba lépésének visszavonásáról, valamint az ehhez kapcsolódó törvénymódosításokról szól. A visszavonásra a kormány szerint többek között azért volt szükség, mert a hatályba léptető rendelkezéseket az Alkotmánybíróság megsemmisítette. A korábban megszavazott módosításokat több szakmai szervezet is kifogásolta. A jövőben támogatási kedvezményben részesülhetnek az etnikai vagy nemzeti kisebbségek színházai, illetve azok a kisebb színházak, amelyek 80 kilométeres körzetében nincs hasonló intézmény.
A tisztességtelen piaci magatartás és a versenykorlátozás tilalmáról szóló törvény módosítása értelmében a Gazdasági Versenyhivatal elnökének mandátumához (ez hat év) kötik az elnökhelyettesek megbízását is. Az egyszerűsített foglalkoztatásról szóló örvényjavaslat a mezőgazdasági, az idegenforgalmi és az alkalmi munkával kapcsolatban engedélyezi, hogy a munkáltató a munkavállalóval egyszerűsített módon létesítsen munkaviszonyt, amelynek időtartamát 120 napra emelték. A törvény kimondja azt is, hogy a munkáltató az egyszerűsített munkaviszony alapján közterhet fizet, aminek összege ötszáz vagy ezer forint lehet. A törvény július 15-én lép hatályba.
Tegnap megkezdődött az általános vitája annak az alkotmánymódosításnak, amelynek elfogadása értelmében bizonyos bírósági ügyekben bírósági titkárok is eljárhatnak. Ugyancsak megkezdték az általános vitáját a Pintér Sándor belügyminiszter által beterjesztett, a közbiztonság javítását célzó törvénymódosításnak. Az indítvány szankcionálja a tulajdon elleni szabálysértéseket és a feloszlatott társadalmi szervezet tevékenységében való részvételt is.
Döntés a házelnökről. A Fidesz frakcióvezetője tegnap bejelentette, a párt elnöksége csütörtökön vagy pénteken dönt arról, hogy kinek a jelölését támogatja a házelnöki posztra. Lázár János elmondta azt is, hogy a jelölés jogával a párt elnöke, Orbán Viktor élhet, ezt követően a Fidesz–KDNP frakciószövetsége július 19-ig hozza meg döntését. (Sz. R.)

Több mint 1 millió forintnyi bírságot halmozott fel egy bábolnai prostituált