Drónokat – pilóta nélküli felderítőrepülőket – is bevet a drogkereskedelem elleni harcba az Egyesült Államok. A szövetségi légi közlekedési hatóság (FAA) engedélyezte alkalmazásukat, ezért azok elsősorban a Mexikóból az Egyesült Államokba tartó csempész útvonalak ellenőrzéséhez nyújthatnak nagy segítséget a jövőben. A tervek szerint a Mexikói-öböl térségében is cirkálnak majd távirányítású felderítőgépek – adta hírül az AP.
Az arizonai határvidéken már eddig is járőröztek drónok. Mivel azonban a Mexikóban előállított kábítószerek nagy részét az Egyesült Államokba csempészik, most már Texasban és Új-Mexikóban is segíthetnek a bűnüldözésben a hangtalanul repülő, hőérzékelő műszerrel és éjjel is látó kamerákkal felszerelt légi járművek.
A korábban csak a katonai felderítésben alkalmazott drónok más célú alkalmazása már Európában sem ismeretlen. Franciaországban ilyen szerkezet is ügyelt XVI. Benedek pápa biztonságára lourdes-i látogatása idején, 2008 szeptemberében. Nagy-Britanniában elsőként a merseyside-i rendőrség próbálta ki az év elején, de nem sokkal azután, hogy a kilencven centiméter hoszszúságú légi járőr segítségével lefüleltek egy ködben menekülő autótolvajt, joghézagra hivatkozva a polgári légiközlekedési hatóság (CAA) a földre parancsolta a repülőt. A Daily Mail beszámolója szerint a döntést üdvözölte „a nagy testvér figyel bennünket” felhívással kampányoló civil jogvédő szervezet. Szóvivője szerint a rendőrségnek anélkül is túl sok eszköze van az emberek ellenőrzéséhez, hogy a drónok segítségével fülelje le a tilosban parkolókat. A brit rendőrség hangsúlyozta, hogy a 40 ezer dollár értékű eszközt csak súlyos bűnök elkövetői – például a gyakran utcai tűzharcba keveredő bandák vagy túszejtők – ellen vetné be, a CAA azonban csak az érvek tüzetes vizsgálata után ígért döntést.

Nem segít a vészfékezés: így működik a traffipax Magyarországon