Nem enged a kormány a bankadóból

Lezárultak a kétszázmilliárdos különadóról szóló tárgyalások a kormány és a bankok között, az egyeztetést halogató pénzintézetek ugyanakkor nem nyugodtak bele a teher megfizetésébe, és a hazánkban tartózkodó IMF-delegációhoz fordultak segítségért. Lapunk információi szerint nem elképzelhetetlen, hogy az IMF végül mégis nagyobb hiányt engedélyez, mint amennyiben korábban megállapodott a kormánnyal.

Csécsi László
2010. 07. 16. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Úgy tűnik, végleges formát öltöttek a banki különadó idei évre vonatkozó szabályai, tegnap a parlamentben már az adótörvények általános vitája zajlott. Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter tegnap leszögezte: a kormány nem tud tovább tárgyalni a banki különadó idei szabályairól a pénzintézetekkel. – Sem a befizetés módjáról, sem az adó alapjáról, sem a mértékéről nem folynak további egyeztetések, a különadót ebben az évben az Országgyűlés előtt lévő törvényjavaslat szerint vezetik be – tette hozzá. A nemzetgazdasági miniszter ugyanakkor az MTI-nek nyilatkozva megjegyezte, hogy a különadó következő két évre vonatkozó szabályairól még lehet tárgyalni, de mivel a Magyar Bankszövetség vonult
vissza az egyeztetésről, a kormány úgy gondolja, a bankoknak kell kezdeményezniük a folytatást.
Arra a kérdésre, hogy miről tárgyal a kormány a Nemzetközi Valutaalap (IMF) tegnap hazánkba érkezett képviselőivel, Matolcsy György azt válaszolta, hogy jelenleg a szokásos féléves felülvizsgálatról van szó, s a kormány csak augusztus–szeptemberben határoz majd arról, Magyarország köt-e új megállapodást a valutaalappal. Mint ismert, a kabinet tervei között szerepel, hogy 2011-re és 2012-re egy új készenléti hitelmegállapodást köt az IMF-fel, ez elsősorban a befektetők bizalmának növelését szolgálná. Információink szerint azonban nem lesz könnyű helyzetben a kormány, mivel az új egyezséget a miniszterelnök mellett Simor András jegybankelnöknek is alá kell írnia. Márpedig jelenleg elég kiélezett a viszony a kabinet és a Magyar Nemzeti Bank elnöke között. Szakemberek szerint elképzelhető, hogy éppen a rossz kapcsolat miatt a tervezettnél később kezdi majd meg a kormány a tárgyalásokat az új hitelkeretről. Forrásaink ugyanakkor nem tartották elképzelhetetlennek, hogy a valutaalap a korábbi elutasítás ellenére mégis beleegyezik a hiány növelésébe, vagyis abba, hogy az idei deficit kismértékben ugyan, de meghaladja a GDP 3,8 százalékát.
Az IMF-fel folytatandó tárgyalásokon minden bizonnyal a bankadó témája is felmerül, mivel a pénzintézetek azt remélik, hogy a valutaalap segít nekik lealkudni a teher összegéből. A hazai bankok már eddig is minden követ megmozgattak, hogy lefaragjanak a kétszázmilliárdos adóból, s a hazai pénzintézetek mellé állva már a jegybank monetáris tanácsa is jelezte, hogy túl magasnak tartja a különadó összegét. A Der Standard osztrák napilap szerint a KBC, az Intesa Sanpaolo, a Bayern LB, az UniCredit, valamint a Raiffeisen International és az Erste Bank nemcsak a magyar kormánynak, de az IMF-nek is megfogalmazta a kifogásait a bankadóval kapcsolatban. – A valutaalapnak valóban fontos szerep jut, ugyanis a bankadó jelenti a kulcsot ahhoz, hogy Orbán Viktor egyszerre csökkenthesse az adókat és a hiánycélhoz is tarthassa magát – írta tegnap az osztrák napilap. – A valutaalap tisztségviselői nem hivatalos megnyilatkozásaikban nem zárják ki annak lehetőségét, hogy a kormány dolgát megkönnyítendő elfogadnának akár egy megemelt hiánycélt is. Kétséges azonban, hogy az így keletkező mozgástér elegendő lesz-e arra, hogy feleslegessé váljon a bankadó – tette hozzá a Der Standard. A lap arra is rámutat, hogy míg Magyarországon a mérlegfőösszegre vetítve 0,45 százalékos adót akar kivetni a kormány, Svédországban csak 0,036 százalékot fizetnek a bankok, Barack Obama amerikai elnök 0,15 százalékot javasolt, Ausztriában pedig 0,07 százalékról volt szó. A cikk szerint a magyarországi különadónak azért is nagy a jelentősége, mert a térségben más ország, így Románia is követheti a példát.
A román–magyar párhuzam egyébként nem csak a bankok megsarcolása terén jelenik meg, további hasonlóság, hogy ebben a két országban kerestek a legjobban a pénzintézetek az elmúlt években. Hazánkban és Romániában a legmagasabbak a banki költségek Európában, sőt a hitel- és a betéti kamatok közötti különbség is nálunk és keleti szomszédunknál a legmagasabb. – Hazánkban a bankok mérlegfőösszegéhez viszonyított díjeredménye eléri az 1,33 százalékot, az összes tőkéhez mért díjeredmény pedig a 11,96 százalékot. Összehasonlításképp: e két szempont alapján az uniós átlag 0,43, illetve 7,48 százalékot tesz ki, vagyis Európa többi országában jóval olcsóbban dolgoznak a pénzintézetek, mint hazánkban. Ez azt jelenti, hogy az európai átlagnál magasabb különadó nálunk az átlagnál magasabb profittal párosul.
Tegnap egyébként nemcsak a banki különadó volt terítéken az Országgyűlésben, a gazdasági törvénycsomag általános vitája is kedden zajlott. Matolcsy György szerint a kormány első akcióterve konzervatív gazdaságpolitikai fordulatot indít el. A fideszes Rogán Antal és a KDNP-s Hargitai János méltatta az adóügyi lépéseket, míg Szekeres Imre szocialista politikus cselédtörvényről és a gazdagok támogatásáról beszélt. Az LMP felszólalója pótcselekvésként jellemezte az indítványt, s hiányolta a foglalkoztatást serkentő intézkedéseket. A Jobbik képviselője üdvözölte a beterjesztett csomagot, még úgy is, hogy szerinte a javaslat fontos kérdéseket nem rendez.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.