Német–ghánai testvériség

Harmadik mérkőzésén Anglia már egészen elfogadhatóan futballozott, tegnap délután 1-0-ra legyőzte Szlovéniát, s továbbjutott a Dél-Afrikában zajló labdarúgó-világbajnokságon. De csak másodikként, az utolsó pillanatokban szerzett találattal ugyanis az Egyesült Államok is nyert Algéria ellen, s a C csoport élén végzett. Este a D csoportban is a végletekig fokozódtak az izgalmak. Ghána ugyan 1-0-ra kikapott Németországtól, legyőzőjével együtt mégis továbbjutott, mert Ausztrália 2-1-re megverte Szerbiát. Így legalább egy afrikai gárda lesz a 16 között. A C–D ágon is kialakult a nyolcaddöntő párosítása: Egyesült Államok–Ghána és Németország–Anglia.

Munkatársunktól
2010. 07. 03. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

C csoport, 3. forduló:
Anglia–Szlovénia
1-0 (1-0)
Port Elizabeth, 36 893 néző, v.: Stark (német). Gólszerző: Defoe (23.). Sárga lap: Johnson (48.), illetve Jokic (40.), Birsa (79.), Dedic (81.).
Anglia: James – Johnson, Upson, Terry, A. Cole – Milner, Gerrard, Lampard, Barry – Defoe (Heskey, 86.), Rooney (J. Cole, 72.).
Szlovénia: Samir Handanovic – Brecko, Suler, Cesar, Jokic – Birsa, Koren, Radosavljevic, Kirm (Matavz, 79.) – Ljubijankic (Dedic, 62.), Novakovic.

Egyesült Államok–Algéria
1-0 (0-0)
Pretoria, Loftus Versfeld Stadion,
35 827 néző, v.: De Bleeckere (belga). Gólszerző: Donovan (91.). Kiállítva: Jahia (93.). Sárga lap: Altidore (62.), Beasley (90.), illetve Jebda (12.), Jahia (76., 93.).
Egyesült Államok: Howard – Cherundolo, DeMerit, Bornstein (Beasley, 80.), Bocanegra – Donovan, Bradley, Edu (Buddle, 64.), Dempsey – Altidore, Gomez (Feilhaber, 46.).
Algéria: Uhed Mbuli – Bugerra, Halisz, Jahia, Belhadzs – Kadir, Jebda, Lacen, Ziani (Gediura, 69.) – Dzsebbur (Hezal, 65.), Matmur (Szajfi, 85.).

A C csoport végeredménye:
1. Egyesült Áll. 3 1 2 – 4-3 5
2. Anglia 3 1 2 – 2-1 5
3. Szlovénia 3 1 1 1 3-3 4
4. Algéria 3 – 1 2 0-2 1
D csoport, 3. forduló:
Németország–Ghána
1-0 (1-0)
Johannesburg, Futballváros, 83.391 néző, v.: Simon (brazil). Gólszerző: Özil (60.). Sárga lap: Müller (43.), illetve Ayew (40.).
Németország: Neuer – Lahm, Friedrich, Mertesacker, J. Boateng (Jansen, 73.) – Khedira, Schweinsteiger (Kroos, 81.) – Müller (Trochowski, 67.), Özil, Podolski – Cacau.
Ghána: Kingson – Pantsil, Sarpei, Jonathan Mensah, John Mensa – Annan, Tagoe (Muntari, 64.), K-P. Boateng, Ayew (Adiyiah, 92.), Asamoah – Gyan (Amoah, 82.).

Ausztrália–Szerbia 2-1 (0-0)
Nelspruit, Mbombela Stadion, 35 ezer néző, v.: Jorge Larrionda (uruguayi). Gólszerzők: Cahill (69.), Holman (73.), illetve Pantelic (84.). Sárga lap: Beauchamp (49.), Wilkshire (50.), Emerton (67.), illetve Lukovics (18.), Ninkovics (59.).
Ausztrália: Schwarzer – Wilkshire (Garcia, 82.), Beauchamp, Neill, Carney – Culina, Valeri (Holman, 66.) – Emerton, Cahill, Bresciano (Chipperfield, 66.) – Kennedy.
Szerbia: Sztojkovics – Ivanovics, Vidics, Lukovics, Obradovics – Kraszics (Toszics, 62.), Sztankovics, Kuzmanovics (Lazovics, 77.), Ninkovics, Jovanovics – Zsigics (Pantelics, 67.).

A D csoport végeredménye:
1. Németország 3 2 – 1 5-1 6
2. Ghána 3 1 1 1 2-2 4
3. Ausztrália 3 1 1 1 3-6 4
4. Szerbia 3 1 – 2 2-3 3


Fabio Capello megmakacsolta magát, Joe Cole-t csak azért sem jelölte az angol kezdő tizenegybe Szlovénia ellen, a 4-4-2-es hadrendhez azonban már csak névleg ragaszkodott. Kimaradt ugyan Heskey és Crouch is, így Rooney szinte centert játszott, Defoe pedig nem klasszikus éket, hol az egyik, hol a másik oldalon tűnt fel. A legjelentősebb változást mégis James Milnar csatasorba állítása jelentette. Az Aston Villa játékosa bejátszotta a pálya jobb oldalát, jobbnál jobb labdákat ívelt középre. Egy ilyen esetből született a gól is, a 23. percben Defoe robbant be a védőket és Handanovic kapust megelőzve. Anglia a második félidő elején eldönthette volna a találkozót, ám Rooney a kapufát találta telibe. Ezután a szlovénoknak is akadtak lehetőségeik, de az angol védők mindannyiszor tisztázni tudtak.
A meccs lefújása pillanatában még délnyugati szomszédaink is továbbjutóknak érezhették magukat, hiszen akkor még 0-0-ra állt az Egyesült Államok–Algéria találkozó. Ám a 91. percben Donovan belőtte a továbbjutást érő gólt Amerikának. Úgy is tekinthetjük, hogy győzött az igazság, hiszen Bob Bradley csapatától két érvényes gólt is elvettek. Az elsőt még Szlovénia ellen 2-2-nél, a másodikat tegnap az Algéria elleni összecsapáson: De Bleeckere belga játékvezető a 20. percben les címén jogtalanul érvénytelenítette Dempsey találatát. Az amerikaiaknak nem szegte kedvét az újabb jogtalan csapás, és tudásukhoz mérten, ha nem is túl magas színvonalon, de állhatatosan rohamozták az algériai kaput. Dempsey és Altidore jelentett komolyabb veszélyt M’Boli kapujára, előbbi érvénytelenített gólját követően még a kapufát is telibe találta, utóbbi még üres kapura is fölébombázott. Az eseménytelen második félidő hajrájában kapott észbe az Egyesült Államok, az utolsó negyedórára csak M’Boli kapusnak köszönhette a gól nélküli eredményt Algéria. A 91. percben, amikor már minden veszni látszott, érkezett Donovan; a legnevesebb amerikai játékos Dempsey a kapusról kipattant lövését követően a hosszú alsó sarokba passzolt (1-0).
Fabio Capello és Bod Bradley boldogan nyilatkozott, s Matzaj Kek, a szlovének szövetségi kapitány is igyekezett felülemelkedni a kudarcon: „Leírhatatlan érzés, de ilyen a sport. Csak remélni tudom, hogy a sorstól egyszer majd viszszakapjuk, amit ma elvett. A játékosokat most egy kicsit egyedül kell hagyni, hogy feldolgozzák ezt a nehéz pillanatot.”
Este olyan történt, ami a korábbi tizennyolc világbajnokságon még soha: testvérek egymás ellen játszottak. Igaz, hogy Jerome Boateng és Kevin-Prince Boateng csak féltestvér, de akkor is furcsa, hogy előbbi a német, utóbbi a ghánai válogatottban lépett pályára. Kevin-Princen ráadásul a németek elégtételt is akartak venni, amiért még az Angol Kupa döntőjében lerúgta csapatkapitányukat, Ballackot.
Egy másik hagyomány is megszakadhatott volna, ha a németek kiesnek, hiszen a csoportkörben ez még sohasem esett meg velük. Az első félidő után még volt okuk izgalomra, hiszen mindkét meccs 0-0-s döntetlenre állt, a második félidőben jól alakultak a dolgok számukra. Mindenekelőtt azért, mert Mesut Özil a 60. percben megszerezte nekik a vezetést – egyszersmind azt is megmutatva, a Jabulanival is lehet távolról bombagólt rúgni –, a „szomszédban” pedig az ausztrálok is gólt rúgtak Szerbiának. A hajrában már az volt a kérdés, hogy Németország mögött melyik csapat jut tovább. Végül a sors Ghánának kedvezett, mert Ausztrália 2-1-re legyűrte Szerbiát, de a gólkülönbsége rosszabb maradt az afrikai gárdáénál.

Maradona csendre int. Argentína garantálta az esélyegyenlőséget a B csoportban, Nigéria és a Koreai Köztársaság után kedd este Görögországot is legyőzte. Így azon túl, hogy százszázalékos eredménnyel került a legjobb tizenhat közé, a második továbbjutó hely eldöntését rábízta a másik három válogatottra. Ebből a versenyből Korea jött ki a legjobban, bár kedden nagyon megizzadt a szupernek csak nagyon nagy jóindulattal nevezhető afrikai Sasok ellen.
A biztos továbbjutás után megjött Diego Maradona hangja. Sajtótájékoztatóján azt követelte, kérjen bocsánatot, aki a selejtezősorozat idején kritizálta őt és csapatát. A saját játékosait viszont dicsérte, kiemelve, hogy a csapatában több olyan játékos is Görögország ellen szerepelt először a vb-n, „Láthatják, mire képesek a cseréink. Valamennyien százszázalékos profik, tisztában vannak azzal, hogy Argentínáért játszanak” – tette hozzá az argentin kapitány.
„Mit lehet tenni a legjobb csapattal szemben? Az argentinok megérdemelték a győzelmet” – összegzett tömören kollégája, Otto Rehhagel, a búcsúzó görögök német mestere. Mi mást mondhatnánk, igaza van.
Lars Lagerbäck, a szintén kiesett nigériaiak svéd szövetségi kapitánya a nyolcaddöntős dél-koreaiakkal játszott 2-2-es döntetlent követően úgy fogalmazott: elégedett a mutatott játékkal. „Nagyon büszke vagyok a játékosaimra – jelentette ki Huh Dzsung Mu, az ázsiai alakulat szakvezetője – Úgy vélem, egyetlen pillanatra sem bátortalanodtak el, végig maximálisan koncentrálva játszottak. Ezzel együtt, amikor bekaptuk az első gólt, majd a tizenegyes után, nehéz pillanatokat éltünk át. ”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.