Élesen támadták az ellenzéki pártok tegnap azt a múlt heti kormányhatározatot, amely a nemzeti együttműködés nyilatkozatának kifüggesztését rendeli el a középületekben. Schiffer András (LMP) azt kérte a kormánytól, vonja vissza a kormányrendeletet. Mint mondta, demokratikus jogállamban elfogadhatatlan a rendelkezés, a kormányhatározat Kínát és Líbiát juttatta eszébe. Vona Gábor (Jobbik) arról beszélt, hogy a rendőrség biztosan nem nyúlna azokhoz, akik olyan narancssárga trikóban mennének az utcára, amelynek a hátára a nyilatkozat van nyomtatva. Szanyi Tibor (MSZP) sem mulasztotta el, hogy a nemzeti együttműködés nyilatkozatán, illetve az annak kifüggesztését elrendelő kormányhatározaton ironizáljon.
Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter szerint érthetetlen, mi kifogásolnivaló lehet abban a nyilatkozatban, amelynek első mondata így szól: „Legyen béke, szabadság és egyetértés.” A miniszter azt is kiemelte, hogy a demokráciára nem egy darab papír jelent veszélyt, hanem például az, amikor Gyurcsány Ferenc a békés tüntetőkre tüzet nyitó rendőröket védelmezi. Navracsics azt is hozzátette, hogy a nyilatkozat szövege „minden magyar számára elfogadható értékrendet” tartalmaz.
A kormányfő szóvivője szerint a benyújtóit minősíti az az indítvány, amellyel a nemzeti együttműködésről szóló politikai nyilatkozat kifüggesztésével kapcsolatos rendeleten ironizál az MSZP. (Tizenegy szocialista képviselő hétfőn nyújtott be ironikus hangvételű törvényjavaslatot a „Nemzeti együttműködés rendszerét megtestesítő személy iránt érzett szeretet, hűség és hála kifejezéséről”. Az indítvány Orbán Viktor miniszterelnök születésnapját, május 31-ét ünnep- és munkaszüneti nappá nyilváníttatná.) Szijjártó Péter újságírók előtt, a Parlamentben hangsúlyozta, az említett nyilatkozatnak ott a helye, ahol az emberek járnak. A szocialisták javaslatával kapcsolatban Orbán Viktor miniszterelnök szóvivője úgy fogalmazott: „Ha valakinek az ország jelenlegi helyzetében ennyi mondanivalója van parlamenti képviselőként, az jobb lenne, hogy ha az e havi fizetését visszaadná jó gyorsan.”
Hírügynökségi jelentések szerint Sólyom László mandátumának idején biztosan nem lesz kint a szöveg a köztársasági elnöki hivatalban. Az alkotmánybíróság épületében sem kerül ki a falra a szöveg, a fővárosi önkormányzat viszont kiteszi. Igaz, nem az épületben, hanem annak kerítésére. A nyilatkozat mellé üres lapokat is kifüggesztenek, amelyekre – közölte a főpolgármesteri kabinet – az emberek odaírhatják a véleményüket is. A Legfelsőbb Bíróságon és a Legfőbb Ügyészségen nem hoztak döntést.
Az Ombudsmani Hivatalból szerzett információk szerint a hivatalban még nincs kifüggesztve a nyilatkozat. A kérdésben a négy ombudsman együtt dönt, márpedig most egyikük nem tartózkodik a hivatalban. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) sajtóosztálya úgy tájékoztatta az MTI-t, hogy az MNB megfontolja a kihelyezést.
Schmitt Pál házelnök az MTI kérdésére közölte: napokon belül kifüggesztik az Országházban a nyilatkozatot. Konzultálni fog többekkel, hogy – tekintettel az épület különleges jellegére és méretére – hol kellene elhelyezni a dokumentumot. A házelnök tájékoztatása szerint az eldőlt, hogy a képviselői irodaház földszinti aulájában függesztik ki a szöveget.
Pénteken jelent meg az a kormányrendelet, amely szerint a nemzeti együttműködésről szóló politikai nyilatkozatot az államigazgatási szervek épületeiben jól látható helyen ki kell helyezni. A nemzeti együttműködésről szóló politikai nyilatkozatot június 14-én fogadta el a Ház kormánypárti többsége. „Legyen béke, szabadság és egyetértés” mottóval kezdődő politikai nyilatkozattal az Országgyűlés egyebek közt kinyilvánította: az áprilisi választásokon új társadalmi szerződés született, amellyel a magyarok egy új rendszer, a nemzeti együttműködés rendszerének megalapításáról döntöttek.

Újabb ukrán kémgyanús nevet jelentett be Kocsis Máté