Road movie a lélek belső bugyraiba

Július közepén kezdik forgatni Török Ferenc új nagyjátékfilmjét, az Isztambult, melynek a főszerepét Johanna ter Steege alakítja. A holland színésznő, akit tavaly az Európai Filmakadémia nagykövetévé választottak, két ízben együtt dolgozott Szabó Istvánnal az Édes Emma, drága Böbe és a Találkozás Vénusszal című filmben.

Makrai Sonja
2010. 07. 11. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Török Ferenc három évvel ezelőtt, az Overnight bemutatója előtt kereste meg Kántor László producert az Isztambul forgatókönyvével, amelyet szinte közösen jegyeznek, hiszen Kántor az Új Budapest Filmstúdió vezetőjeként jelentősen részt vett a dramaturgiai munkában is. Kántor László saját bevallása szerint csak úgy választ filmet, ha kreatív stábtagként ő is részt vehet az érdemi munka minden fázisában. Török Ferenc nem első ízben dolgozik együtt a producerrel: a Szezon és a Csodálatos vadállatok című tévéfilm is a közös munka eredménye.
Az Isztambul forgatókönyvét két nemzetközi fórumon is megmérették. Sikerrel: a film végül magyar–holland–ír–török koprodukcióban készül. A főbb szerepeket Johanna mellett Lukács Andor, Bánfalvi Eszter és a Három majom című film főszereplője, a török származású Yavuz Bingöl alakítja. Az Isztambul egy új út kezdete; Török Ferenc negyedik játékfilmjével lezárult az önéletrajzi ihletésű, férfi karakterekre összpontosító alkotások korszaka. Nemcsak témájában, hanem képi világában is változást hoz ez a film. Road movie jellegéből adódóan sokkal több kézi kamerás felvételt szeretnének beépíteni a filmbe. Ez Török állandó operatőrének, Garas Dánielnek is kihívás. És hogy miről is szól majd a korszakváltó mozi? Az Isztambul egy értelmiségi család széteséséről mesél. Adott egy ötvenes nő, akit, ahogy ez lenni szokott, fiatalabb nőért hagy el a férje. A főhős, bár nehezen hagyja maga mögött férjével közös életét, emlékeit, végül Isztambulban nemcsak önmagára, hanem egy új szerelemre is rátalál.
Johanna ter Steeget a történet drámaisága és mély szépsége ragadta meg. Hogy elfogadja a szerepet, nagyban befolyásolta az is, hogy több éve ismeri Kántor Lászlót, aki maga kérte fel a szerepre. – Fontos számomra, hogy filmbéli karakterem egyidős velem. Könnyen tudtam azonosulni a történettel. Vonzott, hogy magyar nőt kell alakítanom, magyarul kell beszélnem. Szeretek idegen nyelven játszani: több lesz egy karakter, keményen megdolgoztat egy ilyen játék. Az Isztambul főszereplője végtelenül erős nő. Képes kilábalni abból a sokkhelyzetből, amibe a férje taszítja. Kemény döntést hoz: elhagyja a családját, két gyerekét, hogy megtalálja önmagát. A szabadságot választja a szenvedés és az önsajnálat helyett – vélekedik a szerepről a holland művésznő, akinek a magyar filmgyártásról jó tapasztalatai vannak. A Szabó Istvánnal közös munka, ahogy ő fogalmazott, fontos szakmai állomás az életében. – Az Édes Emma, drága Böbe az egyik legszebb emlékem. Szabó István sok mindent megtanított. Amikor vele dolgoztam, csak a karakteremre, a helyzetekre kellett koncentrálnom. Szabadságot kaptam tőle, hogy a magam módján tapasztaljam meg a dolgokat. Ettől bátorrá váltam. Szabó István pontosan tudja, hogyan érje el a színészeinél, hogy úgy játszanak, ahogy ő akarja. Igazi színészközpontú rendező – mondja Johanna ter Steege. A holland színésznő tavaly óta az Európai Filmakadémia nagykövete, amely számára nagy kihívás. – Fontos, hogy az európai filmkészítés meg tudjon maradni a mostani minőségi szinten. Nem hagyhatjuk, hogy az európai mozikultúra kihaljon. A leglényegesebb a fiatal, iskolás generáció nevelése. Ezért is kezdtünk együttműködni az oktatási intézményekkel: Hollandiában számos iskolában hirdetnek filmes versenyt a diákok között, amelyre animációkkal, montázsokkal, rövidfilmekkel pályázhatnak. Ezt az oktatási minisztérium is jelentős pénzzel támogatja – foglalja össze a kultúrnagyköveti elképzeléseit Johanna ter Steege.
Az Isztambult július közepétől kezdik forgatni a török fővárosban, majd Kappadokiába utazik a stáb, a forgatás a nyár végén fejeződik be Budapesten. A vágást Hollandiában, a hang- és képutómunkát Írországban végzik el, a kópiakészítés az itthoniakra vár. A film hazai bemutatóját jövő őszre tervezik, előtte Isztambulban rendezik meg az első, zártkörű vetítést. Az Isztambult nemzetközi szinten a holland Fortissimo, Magyarországon a Mozinet fogja forgalmazni.
A produkció a Magyar Mozgókép Közalapítványtól nyolcmillió, a Nemzeti Kulturális Alaptól harmincmillió forintot kapott. A koprodukciós partnerektől, az ír és a holland filmalaptól, valamint Isztambul – Európa kulturális fővárosa 2010 irodájától kapták meg az 1,4 millió eurós költségvetés fennmaradó összegét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.