Számadásra szólítottak

A múlt héten ismertetett esetek után tegnap újabb filmbeszerzési szerződések miatt fogalmazta meg aggályait a Duna TV-t felügyelő közalapítvány egyik kurátora. Szabó László ismét olyan megállapodásokról tájékoztatott, amelyek szerinte százmilliós károkat okozhattak a tévének. A Duna Televízió kuratóriumi elnöksége felszólította a csatorna elnökét, hogy három napon belül adjon számot a megállapodások körülményeiről.

Bodacz Balázs
2010. 07. 15. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Újabb gyanús Duna TV-s filmbeszerzési szerződésekről beszélt tegnap Szabó László, a tévét felügyelő Hungária Televízió Közalapítvány fideszes kurátora. Szabó elmondta, a televízió a Gézengúzok című fikciós sorozatra 231 millió forint értékben szerződött az Arac produkciós irodával, amely a filmeket 72 millióért gyártatta le egy alvállalkozóval, 160 milliót tehát „lenyelt”. Vagyis a köztulajdonban álló tévé ennyivel fizetett többet a filmekért, mint amennyibe azok kerültek. A Meyer Consulting Kft. pedig – amelyet ugyanakkor jegyeztek be, amikor az Aracot, s tulajdonosuk is ugyanaz – százmilliós nagyságrendben szerződött a Duna Televízióval. Dokumentum- és játékfilmek vásárlásával kapcsolatban Szabó azt mondta: ilyen célra két céggel ötszázmilliót meghaladó összegben összesen öt szerződést kötött a Duna TV. Az egyik cég, a Waterfall Television Kft. – amely 210-220 millióért szállít filmeket a televíziónak – ugyanarra a címre van bejegyezve, mint a See Walker Television Kft. Ez utóbbi cégről a múlt héten derült ki, hogy egy produkcióért 205 milliót kért és kapott a Duna TV-től, ám a megrendelést továbbadta egy cégnek, amely 64 millióért készítette el a filmsorozatot; a Duna így 140 millióval fizetett többet a gyártási költségnél.
Az Apokalipszis nevű, az Egyesült Államokban bejegyzett offshore cég 300 millió forint értékben szállít kész produkciókat a Dunának. A filmek átadás-átvételekor a Waterfall Television Kft.-t és az Apokalipszist is Palotai Richárd képviselte – ismertette Szabó. A kuratóriumi tag a Duna TV felügyelőbizottságától azt kéri, hogy három napon belül, a menedzsmenttől pedig azt, hogy egy napon belül adjon tájékoztatást az összes szerződésről és teljesítésükről. Ha a kuratórium szocialista, SZDSZ-es és MDF-es többsége nem indít vizsgálatot, akkor a Fidesz és a KDNP delegáltjai rendőrségi feljelentést tesznek – közölte Szabó. Amennyiben a kuratórium a vizsgálat mellett dönt, annak lezárultával elemzik a helyzetet. Ez utóbbira sor kerül: a kuratóriumi elnökség tegnap egyhangúlag úgy döntött, hogy Cselényi László tévéelnököt – aki kézjegyével látta el a kérdéses szerződéseket – felszólítják, három napon belül adjon tájékoztatást a megállapodások körülményeiről.
Cselényi László egyébként tegnap tagadta a Szabó László által „sugalmazott vádakat”. Közleményében kijelentette, rosszindulatú feltételezés, hogy a Duna Televízióval szerződésben álló fővállalkozó a kereskedelmi ár harmadáért készíttette el alvállalkozóival a fikciós sorozatokat. Szerinte ugyanis a tévének egyelőre nem is lehet rálátása arra, hogy a fővállalkozónak hány alvállalkozóval milyen nagyságrendű szerződése van. Cselényi közölte azt is, megtéveszti a közvéleményt, hogy a sajtóban szereplő összegek hol bruttó, hol nettó formában szerepelnek. A Duna Televízió elnöke ugyanakkor leszögezte, hogy a vizsgálat lefolytatása a saját felügyelőbizottságuk dolga.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.